Doonoripäev Põltsamaal

Tuleval kolmapäeval, 25. aprillil saab Põltsamaal teoks järjekordne doonoripäev. Põltsamaa kultuurikeskuse direktori Janne Karu sõnul on vereloovutamine alati kultuurikeskuses toimunud, varasematel aastatel suures saalis, seekord aga galeriis.

Vereandjate arv sõltub suuresti sellest, kuidas inimesed töölt vabaks saavad või milline nende töögraafikud parajasti on. Senine kogemus on näidanud, et doonoripäevast võetakse osa üsna aktiivselt.

Tartu Ülikooli Kliinikumi klienditeenindaja Sille Vaabeli sõnul käivad nemad Põltsamaal verd kogumas umbes neli korda aastas. Ta tuletas meelde, et naisdoonoritel peab kahe vereloovutamise vahel olema kolme kuu pikkune taastumisperiood. Seda, millise veregrupi verd millalgi vaja läheb, pole muidugi võimalik ennustada, olukord võib muutuda juba päeva jooksul.

 Enne välja sõitmist saadetakse selle asula püsidoonoritele  teavitavad meilid. Kui selgub, et hetkel on mingi konkreetse grupi vere järele suur vajadus, saadetakse just  selle veregrupi doonoritele samal hommikul täpsem informatsioon.

Doonoriverd ei kanta otse vajajatele, vaid see töödeldakse komponentideks. Punaliblesid saab säilitada kuni 40 päeva, külmutatud plasma säilib kaks aastat, trombotsüütide mass säilib kuni nädal aega. Suurte verekaotuste puhul ei olegi alati vaja punaliblesid, vaid piisab vereplasma ülekandmisest.

Vere loovutamine on vastunäidustatud astma, psoriaasi, vere ja veresoonkonna haiguste, hüübimishäirete, närvisüsteemhaiguste, diabeedi, pahaloomuliste kasvajate puhul. Kergemate viirushaiguste põdemisest peab olema  möödas kaks nädalat, väiksemate operatsioonide puhul peab doonorluses vahet pidama neli kuud. Kaugetel soojadel maadel, näiteks Tais või Indias käinud doonoritel peab verd loovutama minnes olema reisist möödunud vähemalt aasta.

Sille Vaabeli sõnul on nende püsidoonorid sellistest nõuetest teadlikud. Verd loovutama minev inimene peab eelnevalt olema korralikult söönud, joonud, puhanud ning vahetult enne vere loovutamist ei tohiks suitsetada, sest nikotiin püsib mõnda aega veres.

Doonorilt võetakse korraga 450 milliliitrit verd. Verd loovutanud inimene peaks selle protseduuri järel tegutsema rahulikumas tempos, ta peaks vältima sauna ja kuuma duši alla minemist, samuti tuleks siis vältida sportimist ja rasket füüsilist tööd.

„Iga kord tuleb püsiklientide kõrval  verd loovutama ka uusi doonoreid. Enamasti on tegu koolinoortega, kuid on tulnud ka vanemaid inimesi. Kahjuks on püsidoonorite arv vähenenud ja kõik uued doonorid on väga oodatud,” rääkis Vaabel.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus