Zalekešinite Peipsimaa aianduspärl osaleb rahvusvahelises projektis

Möödunud nädalal paigaldati atraktiivne tähis Eesti ja Läti ühisprojektis „Aiapärlid“ osalevale Laidi ja Igor Zalekešini aiale Mustvees. Aias, kus hakkavad silma eri liiki ilutaimed, kujunduselemendid ning aiaskulptuurid, töötavad ja naudivad ilu mitme põlvkonna inimesed.


Laidi aia nime all projektis osalevas aias kasvab üle saja okaspuu, millest üle viiekümne sordi on elupuid.
„Kivikorve, aiaposte ja teisi põnevaid aiakujunduselemente oleme ehitanud maakividest. Kivid katavad ka peenraid. Aiamajas eksponeerime vanaaegseid esemeid. Pilku püüavad ja südant rõõmustavad sillakesed, veesilmad, kiik ja tuuleveski, millest enamiku oleme ise valmistanud,” tutvustas Laidi Zalekešina oma aia kujundamise põhimõtteid.
Kuna perenaine on kirglik kassisõber, on aias ka üle paari-kümne kassikuju.
„Iluaiandusega hakkasime põhjalikumalt tegelema enam kui viisteist aastat tagasi, kui kurgikasvatuse lõpetasime. Nõnda ongi tagaaed rajatud suure kilekasvuhoone asemele. Ees- ja tagaaias on pinda kokku 1480 ruutmeetrit,” lausus Laidi.
Aia korrashoidmise ja kaunistamisega tegelevad Laidi ja Igor oma põhitöö kõrvalt. Lapselapsed ja teisedki aeda tulevad mängusõbrad saavad mängida mängunurgas.
Möödunud suvel Peipsi-äärsel toidufestivalil „Peipsi toidu tänav 175 km” avas Laidi aias uksed taluturu Kääpa OTT pop-up-restoran. Kahe päevaga külastas aeda 1300 inimest.
Aiandushuvilised on Laidi aeda alati oodatud. Eriti populaarsed ollakse just lätlaste hulgas. Kokkusaamine tuleb eelnevalt vaid pererahvaga kokku leppida.
„Tänavune suvi tuleb kindlasti teistsugune ja kui keegi soovib aeda külastama tulla, siis ikka kahemeetrise pikivahega,” ütles perenaine.
„Projekt „Aiapärlid“ sai ellu kutsutud 2018. aasta maikuus aiaturismi elavdamiseks kahe riigi vahel ja projekti eri etappidel oleme kutsunud aedu ja parke sellega liituma. Liitujatel peaks olema suur huvi aiakülastajaid vastu võtta ja soov panustada aiaturismi arengusse. Laidi aed on suurepärane näide sellest, kuidas eramuaed kaunilt ja isikupäraselt kujundada ning kuidas jagada aiarõõmu külastajatega,” ütles projekti üks koordinaatoreid Evely Ustav.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus