XXII Äksi kihelkonnapäev: igaühele midagi

Möödunud pühapäeval peeti Äksi kiriku pargis järjekordne kihelkonnapäev, mille juurde kuuluvad traditsioonilised spordivõistlused, kuid ei puudu kunagi ka uus ja üllatav.

Sündmuse avasõnad öeldi seekord kiriku kõrval asuva Vabadussõja mälestussamba juures.

Kõnelesid nii Tabivere vallavanem Kalmer Lain kui Tartu vallavanem Aivar Soop – kahe naabervalla ühisel nõul ja jõul on kihelkonnapäevad toimunudki.  Vabadussõjas langenute mälestussamba rajamisest pärast sõda, esimese Eesti Vabariigi päevil rääkis Tabivere vallamuuseumi juhataja Andu Uus,  samba taasavamist meenutas endine Tabivere vallavanem Kalev Raudsepp.

Tõmbas peo käima

Päeva ühe peaesineja Üllar Jörbergi saabumine tõmbas  sündmuse korraldajate sõnul peo käima, publikuarv oli nende hinnangul siis vähemalt paarsada. Osavõtjaterohked olid ka traditsioonilised spordivõistlused Äksi Äss ehk kiviviskevõistlus, munavise ning kolmandat aastat peetud üle võlli kiikumise võistlus Äksi Võll.

„On hea meel, et üle paljude aastate pälvis Äksi Ässa tiitli kohalik mees. Võitjaks tuli Tabivere oma poiss Jarmo Andressoo, kes edestas napilt,  aga siiski kindlalt 2012. aastal selle võistluse võitnud Madis Likki,” rääkis  sündmuse üks korraldajatest, Tabivere abivallavanem Tarmo Raudsepp.

Julgeid üle võlli kiikujaid ehk Äksi Võllil osalejaid oli kokku kuraditosin, kuid midagi paha sellegipoolest ei juhtunud. „Võistlejate hulgas oli koguni üks julge tütarlaps: Sigrid Lehtme tegi tiiru kenasti ära. Aga kõige kiiremini sai kiigele ringi peale kohalik mees Allan Nikopensius, kes ka aasta eest võitjaks tuli,” rääkis Tarmo Raudsepp.

Kiikingukiik muretseti Äksi kolme aasta eest koos laste kiigepargi  rajamisega ja Tarmo sõnul saab sedagi proovida, kui Äksi motellist luba küsida, sest nii ohtlikule atraktsioonile suvaline seikleja päris üksi minna ei tohi.

Munaviskevõistluse eesmärk on päeva elevust lisada ning see on alati ka õnnestunud. Tänavugi jäid korraldajad osalejate arvu ja publiku huviga rahule.

Traditsioon on jätkamist väärt

Aastaid ei ole Äksi kihelkonna rahva suvisel suursündmusel  ilma võrkpalli- ja tennisemänguta läbi saadud ning erandiks polnud ka tänavune kihelkonnapäev. Nagu kõigil tegutsemisaastail, saatis Vudila seekordki pisiperele lustimiseks batuudi. Ja niisugust mitmekesist kiigeparki, nagu Äksi kiriku taga jõekäärus juba mitu aastat olemas, pole kaugeltki iga valla ega kihelkonna lastel volilt tarvitada.

Kihelkonnapäevale pani elurõõmsa punkti Seasaare Näitemängu Selts Viljandist, kes esitas humoorika näidendi „Toonekurg”.

„Sel aastal peeti juba 22. Äksi kihelkonnapäev. Nii pika traditsiooniga üritusi on Eestis ikka suhteliselt vähe, juba seepärast peaks järjepidevust hoidma. Oluline on seegi, et sündmus ühendab Tabivere ja Tartu valda, kuigi nii valla- kui maakonnapiir ajaloolist Äksi kihelkonda poolitab. Sellised sündmused aitavad omavahelist suhtlust ja ühist ajalugu alal hoida,” vastas Tarmo Raudsepp küsimusele, kas ja miks Äksi kihelkonnapäeva traditsioon edasi elama peaks.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus