Werolis toodetakse taas

 Olukorda kommenteerib AS Werol  Tehased direktor Enn Pajupuu: ?ASiga Pere Leib Tootmine oli meil sõlmitud terve rida hankelepinguid. Mõlemapoolsete kohustuste täitmine või mittetäitmine tõi kaasa rea vaidlusi. Möödunud teisipäevaks me mingit positiivset lahendust ei saanud, mille tulemusena tootmine rapsiseemne puudusel katkes. Esmapäeval saime taas tooraine, mis võimaldab tootmist jätkata, see on importkaup Saksamaalt.?

ASi Werol Tehased ostujuht Indrik Unt: ?Ettevõttes peab töö jätkuma, pidevalt varutakse rapsi  põllumajandustootjatelt. Praeguseks on sõlmitud eellepingud, mille alusel siis, kui ettevõtte omaniku saab, lepingud sõlmitakse. Nii et seeme saab uueks hooajaks  varutud.”

Unt välistab võimaluse, et tulevased omanikud eellepingud tühistavad: ?Kõige parem rapsiseeme tuleb ikka Eestist. Eestlane on harjunud kasvatama korralikku seemet”. Indrik Unt avaldas arvamust sellegi kohta, kuidas rapsikasvatajate närvikava tänases Weroli jaoks pingelises olukorras vastu pidanud on: ?Nagu inimesi tervikuna, on ka rapsikasvatajaid igasuguseid. Mõned on aremad, mõned julgemad. Weroli ümber on alati a?iotaazi. Ka möödunud aastal oli varumine seoses pankrotiohuga ohus. Samas peab ütlema, et rapsikasvatajad, kellega aastaid koostööd teeme, on ettevõtet ikka usaldanud.”

 ?Minu kui rapsikasvataja kindlustunne on kõikuma löönud. Sooviksin rapsi müüa Eesti ettevõttele, sest turustamisega Soome kaasnevad suuremad kulud,” kommenteeris talunik Hendrik Allsaar, kes kasvatab rapsi 80 hektaril.

AS Werol Tehased erastamisel on praegu peakonkurentideks Urmas Sõõrumaaga seotud firma OÜ Dovelin Baltic ja Rein Kilgi ettevõte AS Pere Leib Tootmine. Põllumajandusministeerium otsustas firma aktsiad müüa OÜle Dovelin Baltic. ?Praegusel hetkel on veel terve rida juriidilisi nüansse, mis on lahenduseta. Ringkonnakohus tühistas halduskohtu otsuse, mis peatas erastamise protseduuri. Nüüd on võimalik ka Ringkonnakohtu otsuse peale 15 päeva vältel edasi kaevata. Kuni selle tähtaja möödumiseni pole võimalik öelda, millal ja  missugusel viisil tehakse erastamisotsus, märkis direktor Enn Pajupuu, kes töötab Weroli tegevjuhina alates 2000. aasta augustist. Alates sellest ajast kuni tänaseni on Werolit juhtinud Veljo Kuusk, Raul Kastan, Erki Aavik, Helmo Hainsoo, peagi koos temaga firmat juhtima asunud Robert Närska ja nüüdne juht Henn Ruubel.

 ?Mina vastutan ennekõike tootmise ja halduse eest. Majanduspoliitiline pool ja finantsmajandusega tegelemine on algusest peale olnud juhatuse ampluaa,” märkis Pajupuu.

 Ta avaldas arvamust selle kohta, kui tugev on Weroli töötajate pingetaluvus tänaseks kujunenud olukorras: “Meie kollektiiv on olnud juba pikemat aega suure vaimse pinge all, mida põhjustab ettevõtte saatuse ebakindlus, pankrotimenetluste algatamise ja lõpetamise kohtuvaidlused, samuti probleemide meediapoolne võimendamine. Samas peab ütlema, et vaatamata stressirohkusele pole keegi ettevõttest lahkunud.”

Esimene Jõgeva maavanem, tänane ettevõtja Priit Saksing rääkis Weroli teemal järgmist. ?Mulle on arusaamatu, miks tehase erastamine üldse välja kuulutati, kui ettevõttega on niipalju probleeme seotud. Ka mõned aastad tagasi erastatud raudteed tahetakse nüüd taasriigistada. Mitmetes turumajandusega riikides töötab ju terve rida edukaid riigifirmasid  Kindlasti on Werol Eestile vajalik, sest rapsi ja rüpsi kasvatus järjest laieneb.?

Ka  talunik Hendrik Allasaar on arvamusel, et Werol Tehased võinuks edaspidigi riigile kuuluda

Pidevalt ASi Werol Tehased käekäiku jälgiv maavanem Aivar Kokk märkis: ?Viimase pooleteise aasta vältel on Jõgeva maavalitsus teinud palju selleks, et põllumajandusele äärmiselt vajalik Weroli tehas alles jääks. Meie eesmärk on ehitada ettevõtte ümber tööstusküla koos raudteega. Ma usun, et tänased erastajad kavatsevad tootmist laiendada. Arvatavasti on tehases võimalik väikeste ümberkorraldustega ka biodiislit toota. Ruumid selleks on olemas, tarvis on muretseda vaid seadmed.

Arvestades seda, et üks erastajaid on praegu pakkunud üle 30 miljoni ja teine üle 50 miljoni krooni, on kindel, et nii suuri investeeringuid tehes firmat mitte ei suleta, vaid tahetakse tootmist edasi arendada.”

AS Werol Tehased nõukogusse kuuluvad ka Jõgevamaa mehed: põllumajandustootjate liidu esimees Urmas Ingver ja Jõgeva linnapea Viktor Svjatõsev.

?Urmas Ingver esindab nõukogus edukalt põllumajandustootjate huve. Viktor Svjatõsev, kes on omavalitsusjuht, peaks tegema kõik selleks, et tehas töötaks ja areneks ning piirkonna inimestele töökohad säiliksid,”  lausus Aivar Kokk.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus