Weroli valmivasse tootmishoonesse saabusid Saksamaa pressid

Painküla tööstuspargis jõuti eile märkimisväärse etapini AS Werol Tehased uue pressimisüksuse rajamisel. Saksamaalt jõudsid kohale kaasaegse pressimisliini seadmed, millesarnased Werolis Baltimaade toiduainetetööstuse ettevõtete hulgas esimesena kasutusele võetakse.

AS  Werol Tehased tehasedirektori Enn Pajupuu sõnul toodi Painkülla  kuus pressi, millest igaüks suudab töödelda 70 tonni rapsiseemet ööpäevas. „Kõikide presside peale kokku on siis tulevase tehase seemnetarve kuni 450 tonni  ööpäevas. „Üheastmelise kuumpressimise jaoks presse tootvaid ettevõtteid on isegi vähem kui ühel käel sõrmi. Valiku tegemisel võtsime arvesse, milline firma on viimase viie aasta vältel sellise tehnoloogia tarnimisel edukas olnud ja kelle tehnoloogiline garantii saagiste osas on parim. Silmas pidasime sedagi, milline potentsiaalne koostööpartner pakub kõige soodsamaid finantseerimistingimusi.  Nii sõlmisime  presside ja sellega kaasneva tehnoloogia tarnimiseks lepingu Cimbria Sket  GmbH -ga, kelle peakorter asub Magdeburgis.”

Samuti peeti presside valimisel oluliseks tehnilist poolt. „Vaatasime, millise firma toodang on kõige kvaliteetsem ja võimaldab presside hankimiseks tehtud investeeringu teatud ajaks tagasi saada. Mida rohkem me suudame seemnest õli kätte saada, seda kasumlikum on ju tootmine,” rääkis AS Werol Tehased juhatuse liige Aivar Kokk.

Montaazh Weroli hooldemeestelt  

„Selleks, et saaksime uue tehnoloogia juhtimise ja hooldamisega edaspidi paremini hakkama, teevad paigaldamisel enamuse montaazhitöid Weroli hooldemeeskonna mehed, kellele on nõu ja jõuga abiks seadmete tarnija esindajad Saksamaalt. Ühtlasi toimub   paigaldamistööde käigus ka koolitus, kus õpitakse tundma tehnika ja tehnoloogia viimast sõna,” lisas Kokk. 

„Mingit erilist väljaõpet pole aga seoses uute pressidega  tarviski, sest tegelikult jätkame oma senist tööd lihtsalt tunduvalt paremate seadmetega,” märkis Enn Pajupuu.

„Selle tootja presse, mida uude tehasesse paigaldame,  kasutatakse  mitmetes teistes Euroopa riikides. Baltimaades olid need senini aga ainsana üleval biodiislikütust tootvas Ventspilsi firmas, toiduainetetööstustest on Werol aga esimene ettevõte, kus need tootmisprotsessi rakendatakse,” lausus tehase direktor. 

„Tarnija esindajad Saksamaa ettevõttest  töötavad Werolis juba teist nädalat. Nad on märkinud ära head koos- ja meeskonnatööd Weroli paigaldusmeeskonnaga,” ütles   Enn Pajupuu.

i

Hoonekarp valmib jõuludeks

Aivar Kokk meenutas, et kui veebruaris Saksamaa firmaga lepingut allkirjastati, tundis Weroli meeskond huvi, kas seadmed ikka õigeaegselt kohale jõuavad.

„Vastuseks öeldi, et tavaliselt on nii, et seadmed saabuvad kohale, kuid nende paigaldamiseks tarvilike ehitustöödega pole veel valmis jõutud. Werol Tehastes suutsime tagada aga teistsuguse olukorra. Vajalikud ehitustööd said tehtud juba kuu aega enne seadmete saabumist. Novembrikuus paigaldatakse  uude pressimishoonesse veel mõned raskemad seadmed, seepärast tuleb tehase otsaseinad veel  lahti jätta. Kolme nädala pärast saab aga tehasehoone suure tõenäosusega katuse alla ja siis algavad sisemised tööd nii ehituse kui ka seadmete installeerimise osas.”

„Esialgse plaani järgi pidi pressimishoone katuse alla ja seinte vahele saama jõuludeks. Praegusel hetkel jõuame tänu peaettevõtja AS Cobra Grupp ja alltöövõtjate pingutustele   niikaugele novembri viimaseks nädalaks,” avaldas Enn Pajupuu graafikust kiirema ehitustempo üle rahulolu.    AS Werol Tehased pressimishoone maksumus on 150 miljonit krooni.

Lubab õlisõpradele üllatusi

„Praegusega võrreldes maitsel olulist vahet polegi. Kvaliteet saab mõneti paraneda, kuid mitte väga palju, sest juba  praegu hinnatakse Werolis tehtud õli parimaks Põhja-Euroopas ja Baltimaades. Võimalik aga, et uue tehase käivitamisel üllatame tarbijaid mõne uue nimetuse ja maitseainelisandiga õliga,” vastas Aivar Kokk küsimusele  tulevases tehases toodetava õli maitseomaduste  kohta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus