Võtikveres peetakse taas raamatupidu

Võtikvere rahvas ootab sel laupäeval taas külla kirjanikke ja kirjandushuvilisi, et üheskoos maha pidada üks sisukas ja tegus raamatuküla päev. Nagu ikka, pakuvad kirjastused seal soodushinnaga trükiseid. Raamatuküla patrooni ülesanded võtab järgnevaks aastaks enda kanda Voorelt pärit kirjanik, luuletaja ja tõlkija Kätlin Kaldmaa.

Tänavune, järjekorras neljateistkümnes raamatuküla päev kannab pealkirja “Vaimsuse maastikud”.

“Päeva pealkirja oleme sõnastanud nii sellepärast, et mõnigi tänavusele raamatuküla päevale saabuv autor on käsitlenud oma teoste kaudu minevikupärandi mustreid meie tänastes arusaamades,” ütles raamatuküla eestvedaja ja vaimne perenaine, kirjanik ja filmitegija Imbi Paju.

Näiteks Kätlin Kaldmaa uurib tema sõnul oma esimeses romaanis “Islandil ei ole liblikaid” ajaloo, looduse ja tõekspidamiste mõju inimestele, Kristiina Ehin käsitleb oma “Paleontoloogi päevaraamatus” seda, kuidas Eestis juurdunud nn katkestuse kultuur mõjub noorele põlvkonnale, Olavi Ruitlane kõneleb aga oma romaanides “Kroonu” ja “Naine” eesti meeste karmidest kogemustest Nõukogude armees ning sugupoolte võõrandumisest. Ruitlasel on seekord võimalus rahva ees mõtteid vahetada soome kirjanduse esimese suurusjärgu tähe, 2011. aasta Finlandia kirjanduspreemia laureaadi Rosa Liksomiga, kelle viimane romaan “Vagun nr 6” käsitleb Ruitlase “Kroonuga” üsna sarnaseid teemasid.

Palju külalisi

Võtikvere raamatuküla päevale saabuvate kirjanike nimistu on seekord erakordselt pikk. Lisaks juba loetletud Kaldmaale, Ehinile ja Ruitlasele on eesti kirjanikest külla oodata Ly Seppel-Ehinit, Doris Karevat, Jürgen Roostet, Mikk Sarve, Kristel Vilbastet, Epp ja Justin Petronet, Kristiina Kassi, Kadri Hinrikust, Ilmar Tomuskit, Heiki Vilepit ja paljusid teisi. Tartust tuleb seekord terve väikebussi täis kirjanikke-luuletajaid, nagu Jaan Malin, Maarja Pärtna, Piret Bristol, Krista Ojasaar, Tõnis Vilu, Rein Tootma ja Hannes Varblane. Tuleb aja- ja kultuuriloolasi ning psühholooge, nagu Eerik-Niiles Kross, Jaak Juske, Igor Kopõtin ja Ivar Tröner. Kross ja Tröner võtavad näiteks ette Laine Randjärve raamatu “Sillad üle piiride”, Arne Rubeni “Karl Kiilaspea pärijad” ning Imbi Paju “Soome lahe õed. Vaadates teiste valu” ja käsitlevad nende põhjal üldistavamalt ajaloolise mälu ning vaimsete ja kultuurimaastike teemat. Soomest tuleb aga peale Rosa Liksomi veel mitu huvitavat esinejat.

Küsimusele, kas külaliste hulk ehk liigagi suur pole, vastas Imbi Paju, et külalisi kutsudes on raske ennustada, kui paljud neist kutse vastu võtavad. Seepärast saab kutseid saadetud ikka väikese varuga. Jäägu siis kirjanike avalikud ülesastumised pealegi lühikesteks, pärast on ju võimalik alustatud teemat kuluaarivestluses jätkata.

“Oma võlu on raamatuküla päeval ka eesti kirjanike jaoks,” kinnitas Imbi Paju. “Kui Tallinnas ja Tartus toimuvatel suurtel kirjandusfestivalidel kipub fookus koonduma külla kutsutud väliskirjanikele, siis meil Võtikveres väärtustatakse endiselt ka kodumaiseid kirjanikke. Selles mõttes on meil justkui alternatiiv-kirjandusfestival.”

Küla ühe mütsi all

Kirjainimesi aitab Imbi Pajul usutleda ajakirjanik Kristel Kossar. Kirjandusjuttudele vahelduseks kuulatakse lauluks saanud luulet, mida esitavad Kairi Leivo, Anne Adams, Jürgen Rooste ja Marko Martinson. Lastele tegutseb lugemispesa, kus saab kuulata lastekirjanike raamatujutte ja joonistada. Väike-Maarja näitetrupp toob lavalist külakosti ning Marko Martinson ja Erko Valk Tallinna Uue Maailma Seltsist pakuvad restorani Tatar@Chilli gurmeeroogi.

“Raamatuküla päeval on ka kirjandussõpradel aeg üle vaadata oma vaimsed maastikud,” ütles Imbi Paju. “Raamatud ongi olulised selle poolest, et nende kaudu me mõistame paremini oma olemasolu mõtet ja õpime paremini sõnastama oma elu eesmärke.”

Raamatukülaga seotud ettevõtmised on Võtikvere külarahva ligemale poolteise aastakümne jooksul ühte liitnud ja ühes rütmis tegutsema pannud.

“Pole võimatu, et tuleval aastal korraldame ühe raamatupäeva asemel kahepäevase sündmuse, kus kirjanikke-külalisi on vähem, töötubades ja vestlusringides kirjanduse ja elu üle arutlemist aga selle võrra rohkem,” ütles Imbi Paju.

Võtikvere raamatuküla päev avatakse laupäeval kell 12. Päeva kava leiab huviline internetist, näiteks Võtikvere raamatuküla päeva kodulehelt Facebook’is.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus