Sel päeval, vanade mõisapargi puude all olevas külamaja muinasjutu toas ootavad lapsi pedagoogid Maili Vesiko ja Ilona Sillak, et viia nad imelisse lugude maailma. Väikeseid raamatusõpru ei ole unustanud ka möödunud aasta raamatuküla patroon Ilona Martson lasteajakirjast ?Täheke?, ka seekord on Ilonal lastele üllatusi varuks.
Raamatupeo eesmärk ongi inimesi juba maast madalast lugude ja jutustuste abil loovalt mõtlema ja tegutsema julgustada. Iga lugeda armastav inimene on juba lapsepõlvest peale kogenud heast raamatust sündivat vaimu kosutavat jõudu.
Korraldajateks külaseltsi liikmed
Vaimsus paneb inimese silmad särama. Et eestlaste identiteet on kujunenud aastasadade jooksul seltside tegevuse kaudu, siis ka raamatuküla peo korraldajateks on külaseltsi inimesed. Sellele identiteedile on õnneks ka see, et Torma vallavanemaks ja raamatuküla tegevuse toetajaks on pikaajalise kirjanduse ja keeleõpetaja kogemusega Riina Kull.
Raamatuküla vaim püüabki kohalike inimeste tegevuse ja kirjanikest külaliste abil julgustada inimesi omavahel siiralt ja vahetult suhtlema.
Möödunud aastal, kui raamatuküla peost võttis osa kultuuriajalehe ?Sirp? toimetus, oli oma luuletusi ette lugemas ajalehe kirjandustoimetaja Jürgen Rooste. Sel aastal tutvustab ta raamatupeol oma uut luulekogu, ?Ilusaks inimeseks?, mis sobib hästi ka raamatupäeva motoks. Kultuuriüliõpilane ja vahel ?Sirbis? muusika-ja raamatuarvustusi kirjutav Marko Martinson on Jürgeni luuletused viisistanud ja koos neid ka raamatupeol esitatakse.
Külla tulevad Viivi Luik ja Jaak Jõerüüt
Valikud, mida me elus teeme, kujundavadki meie elu. Sellepärast oleme me palunudki raamatuküla patroonideks inimesi, kes pole elu ja ümbruse suhtes ükskõiksed, kes reageerivad nähtustele oma loominguga, et meie elu oleks täisväärtuslikum ja õnnelikum
Raamatuküla patroonid Rein Veidemann, Mati Unt, Leo Kunnas, Andrus Kivirähk, Ilona Martson (Kivirähk), need on inimesed, kes oma vaimu jõuga on ajavaimu ka Võtikveres rikastanud.
Sellel aastal kaitseb raamatuküla pidulisi oma vaimse säraga kirjanikest abielupaar Viivi Luik ning Jaak Jõerüüt. Kõik teavad, et kirjanikust kaitseminister on suursaadikuna Eestit maailmakaardile kujundanud Soomes, Itaalias ja USAs. Jõerüüdile on riik looming, seda võivad kinnitada need, kes on lugenud Jõerüüdi teost ?Diplomaat ja mälu? Poeet Jõerüüt kõnnib suursaadiku Jõerüüdi kõrval.
“Igas paigas on tunne,? kirjutab ta oma raamatus ja võrdleb riigi loomist romaani kirjutamisega, mis ei sünni ilma valuta. Teosest väljendub sõnum, et see kellele tuleb oma tegevusest kõigepealt aru anda, on omaenese südametunnistus, omaenese peegelpilt. Teos ?Diplomaat ja mälu? lõpebki otse kui filmikaader: ?Siis tõmbasin kardina eest. Seal oli peegel, tume kui öö. Ja sellest vaatas vastu minu enese nägu.?
Külla tuleb avinurmelaste “Mikumärdi”
Oma viimati ilmunud luulekogus ?Uus raamat,?kordub see sama loomise, avanemise ja mõistmise hingeseisund, mis teeb inimesest erakordse. Kui kirjanikepaarilt on küsitud kas nad omavahel ei võistle, siis nad on kinnitud, et loomingus võistleb kirjanik iseendaga, et leida need õiged sõnad, millega olukorda paberile maalida. Juulikuu ?Eesti Naises? Viivi Luigega tehtud intervjuus, kinnitab see särav poetess, et inimeseks olek ongi ju pidev eneseväljendus.
Sellepärast on Võtikvere raamatuküla peo korraldajad kutsunud raamatupeole end väljendama ka naabervaldade andekaid inimesed. Avinurme isetegevusteater tuleb külla Malle Pärna lavastatud etendusega ?Mikumärdi? ja Palamuse vallast line-tantsijad.
IMBI PAJU
Võtikvere raamatukülast