Võrumaa mees tõi oma Kalevipojad Kamarisse

Reedel  Kamari Seltsimajas avatud näitusel  “Kalevipoeg Taidelises Nägemuses“ on vaadata Võrumaa kunstniku  Olev Russi puidutehnikas tööd eeposekangelase tegudest ja temaga seotud paikadest. Kunstiteoste värvilahedus pärineb aga kirjakunstnik Tiia Keskrannalt.

iii

Kui Kamari tegusamad külaelanikud Suure Munamäe vaatetornis Olev Russi näitust nägid, tegi kohaliku haridusseltsi juhatuse liige Vaike Niklus kunstnikule ettepaneku tutvustada oma loomingut ka Kamari Seltsimajas. “Kamari naised tundusid igati sümpaatsed ja nii jäin kohe nõusse,” lausus Russ, kes ise oma loomingut üldiselt näitustele  pakkumas ei käi.  

Nii seatigi Kamari Seltsimaja saali 61 kunstiteost, millel kujutatud Kalevipoega töötamas ja vaenlastega võitlemas, ning paiku, kus eeposekangelane tegutses.

Põhimaterjaliks brasiilia mänd

“Minu ja paljude teistegi arvates on kõige põnevam  “Kikerpära soo”,” avaldas arvamust näituse korraldaja Vaike Niklus.

Avamisel viibinud Olev Russ ütles, et on aastate vältel oma puiduloomingus kasutanud 250 puuliiki. Näitusel olevatel töödel on põhimaterjaliks teadlikult valitud brasiilia mänd, mis on laiemate aastaringidega ja annab huvitava tulemuse.

“Detaili lõikan välja suuremast kilbist. Vaeva on sellega omajagu, sest ei tohi olla oksakohti ja puidu loomulik muster peab olema sobilik ja mõjus. Sellisele tehnikale jõudsin lastele puidutööd õpetades.”

Kunstnik  märkis, et Kamari seltsimaja saal sobib tema töödega tutvumiseks hästi.

Eeskujuks Austraalias töötanud kunstnik

Inspiratsiooni Kalevipoja-teemalisteks töödeks sai Olev Russ aga graafilistest lehtedest, mille autor on alates 1949. aastast  Austraalias elanud kunstnik Gunnar Neeme (1918-2005), kes  1994 annetas Võru Kreutzwaldi muuseumile 200 Kalevipoja-ainelist tööd. 1985 valmis  Gunnar Neemel album “Kalevipoeg taidelises nägemuses”, mille järgi on saanud pealkirja ka Olev Russi kunstinäitus.

Enda sõnul on  Russ küll osav puidutöömees ja puu naturaalsete omaduste hea tunnetaja, kuid värvide tajumisel mitte just suur spetsialist. Seepärast kutsus ta endale appi kirjakunstnik Tiia Keskrandi, kes aitas ka kujundeid enne nende väljalõikamist puidule joonistada.

Põltsamaa vallavolikogu esimees Liia Lust kinkis näituse avamisel Olev Russile ja Tiia Keskrandile Jõgevamaa esindusraamatud, milles samuti kajastub Kalevipoja temaatika, ning koduküla tutvustava trükise “Kamari mosaiik“.

Näitus “Kalevipoeg taidelises nägemuses“ jääb Kamari seltsimajas avatuks kuni käesoleva aasta lõpuni. Külastamiseks tasuks eelnevalt Vaike Niklusega telefonil 51 47 400 kokku leppida.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus