Võrrisõit pakkus närvikõdi ja nalja

Need, kellel raha palju, sõidavad võidu vormelitega, need, kellel vähe, sõidavad võrridega. Adrenaliini saab kätte mõlemast — juhul kui võrri seljas istudes vormelisõitjaga konkureerida ei tule,“ ütles Abja tehnikaringi juhendaja Tarmo Raba, kes kolme viimase Jõgevatrefi ajal Jõgeva kesklinnas võrrivõidusõitu korraldada on aidanud.

 

Ehkki võistlejaid oli tänavu tunduvalt vähem kui möödunud aastal (58 mulluse enam kui saja vastu), kujunes võistlus siiski põnevaks. Parajat närvikõdi pakkusid külgkorvidega võrride teises sõidus näiteks Sürgavere noored Kristiina ja Janno Raba, kes viimasel ringil postkontori poolses kurvis teist kohta hoidnud Viljandi paarist Henry Vessenberg-Kaspar Korsar südilt mööda trügima hakkas. Oleks see õnnestunud, oleksid Rabad kahe sõidu kokkuvõttes kolmandaks tulnud. Nüüd tuli leppida neljanda kohaga.

“No nii-ii natuke jäi puudu! Aga midagi polnud teha: meile jäi rajaäärne turvakumm ette, neile oli tee vaba,” ei suutnud Kristiina (juhtrauad olid just tema käes, sugulane ja klassivend Janno sõitis külgkorvis) veel tükk aega pärast sõidu lõppu rahuneda.

Neile, kes kõnealust seika nägid, oli igatahes päevselge, et julgusest, otsustavusest ja oskustest kuuenda klassi lõpetanud Kristiinal vastastest möödatrügimisel küll puudust ei tule, olgu need vastased siis kasvõi täiskasvanud mehed. Ühele meessoost pealtvaatajale avaldas heledate lehvivate juustega Sürgavere piiga sõit nii sügavat muljet, et ta käis talt pärast autogrammi küsimas ning viis veidi hiljem veel lillekimbugi.

Võrrivõidusõitudel osaleb Kristiina juba kolmandat hooaega. Võitlejahinge on ta enda arvates pärinud oma isalt Kalev Rabalt, kes on samuti mootorisportlane. Peale võrri sõidab Kristiina võidu ka krossitsikliga. Jõgeva võrrisõidul oli ta naisteklassis mäekõrguselt üle kahest ülejäänud võistlejast — Marleen Valdasest ja Elen Rabast. Ent olgem ausad, neist ei saanudki talle vastast olla, sest teiseks tulnud 11-aastane Järvakandi tüdruk Marleen võistles alles oma teist ja kolmandaks jäänud 33-aastane algklassiõpetaja Elen Abjast oma esimest võistlust. Viimane oli kaks päeva varem üldse esimest korda elus võrrisadulasse istunud.

Kakskümmend ühele

“Abikaasa Tarmo ütles, et võin proovida, kui tahan, ja mõtlesin, et kaotada pole mul midagi,” ütles Elen Raba. “Vahepeal, kui kiirus suureks läks, tuli väike kõhedus peale küll, aga lõppkokkuvõttes oli tunne lahe. See, et mina hakkama sain, näitab, et võrrivõidusõidul võiks osaleda kes iganes.”

Marleeni jaoks oli tema isa ümber teinud võrri, millel varem sõitis tema onu.

“Esimesel võistlusel Abjas oli rada natuke libe, siin oli lihtsam sõita,” ütles väike võrripiiga. Küsimusele, kas ta oma sõiduriista parandada ka oskaks, vastas tüdruk eitavalt.

“Aga seda oskab ta küll juba öelda, kas ta sõitis hästi või mitte,” ütles kõrvalt Marleeni “asendusisa” (pärisisa ei saanud Jõgevale kaasa tulla) Rando Laane, kes oli võrride standardklassi parim 18-aastaste ja vanemate hulgas. Tema ütles oma kogemustest, et võrrisõidus kehtib ajasuhe kakskümmend ühele. See tähendab, et ühe sõiduminuti kohta tuleb kakskümmend remondiminutit.

“Eks need võrrid ole kõik kusagilt aitadest ja kuurialustest välja otsitud ning tasapisi üles putitatud. Minu oma pärineb näiteks aastast 1978,” ütles Rando Laane, kes teenib igapäevast leiba Järvakandi klaasitehases pudeleid valmistades. Küsimusele, miks täiearulised täiskasvanud mehed ometigi punnvõrridega jändavad, vastas Rando Laane, et võrrisõitudel käib koos väga mõnus seltskond. Teine järvakandilane Toomas Meelis, kes täiskasvanud meeste hulgas võrride standardklassis teiseks jäi, lisas muiates:

“Bemariga võib igaüks sõita, aga võrriga sõitmise võimalus on vähestel.”

Ull Püss

Selle eest, et võistlustel ikka nalja ka saaks, hoolitsesid samuti täiskasvanute standardklassis startinud Jõgevamaa mehed Kristian Vaarpuu, Ivo Maidla ja Meelis Barbo, kes tulid 13 sõitja hulgas vastavalt 9., 11. ja 12. kohale. Barbo harrastas eriti väljendusrikast sõidustiili: see meenutas kord sõudmist, kord tõukerattal kulgemist. Ivo Maidla alias Luua Pikk oli aga oma sõiduriistale maalinud kurjakuulutava nime Ull (just nimelt Ull, mitte Hull!) Püss. Näomaalinguid kandsid kõik kolm Jõgevamaa meest. Need olid mõeldud vastaste hulgas hirmu ja segaduse tekitamiseks.

“Ega me enne jonni ei jäta, kui Jõgeva võrrivõistluse võidab kohalik mees!” ütles Kristian Vaarpuu pealtnäha täiesti tõsiselt.

Kui muidu kulges võistlus ladusalt, siis kõige kiirema ja lärmakama masinaklassi — rollerite — teine sõit tuli pärast kolmandat-neljandat ringi paarikümneks minutiks katkestada, sest ühel mitte just kõige kainemal pealtvaatajal tuli peale haigushoog ning kohapeal viibinud kiirabiauto tuli läbi rada piiravate turvaaedade abivajaja juurde lasta. Kui kiirabibrigaad mehe haiglasse oli toimetanud ja raja äärde naasnud, läks sõit edasi.

“Jõgeval on suurepärane publik,“ kiitis võrrivõistluste algataja Tarmo Raba. “Ja kohalikud sõitjad annavad siinsele võistlusele oma mõnusa šõuga veel erilise värvingu.”

Võistluse lõppedes tänas Veikko Raasuke Jõgevatreffi korraldava klubi Jõgeva MC nimel oma head koostööpartnerit Abja tehnikaringi.

“Motomatkajad on võrrivõistlusest vaimustunud ning nii mõnigi välismaalasest motosõber on küsinud, kas selliseid mopeede veel kusagilt saada ka on,” ütles Veikko Raasuke.

Mopeedid ehk sääreväristajad ehk punnvõrrid on tõepoolest tükike motoajalugu: Hiinas neid veel toodetakse, siinkandis enam mitte. Osalt tänu võrrivõidusõitudele, mida Tarmo Raba ja ta mõttekaaslased juba mitu aastat mitmel pool Eestis korraldavad, on see tükike päästetud motoajalugu. 

Jõgevatrefi võrrivõidusõidu paremad 

Naised: 1. Kristiina Raba, 2. Marleen Valdas, 3. Elen Raba.

Hiinakad”: 1. Aivar Kantemus, 2. Janno Raba.

Open-klass: 1. Sander Hermiste, 2. Aivar Kantemus, 3. Sten Holter.

Kuni 18 a standardklass: 1. Kaspar Korsar, 2. Arti Rüütel, 3. Janno Raba.

18 a ja vanemate standardklass: 1. Rando Laane, 2. Toomas Meelis, 3. Aivar Kantemus.

80cc külgkorviga võrrid: 1. Jason Mätas/Sten-Marek Linn.

50cc külgkorviga võrrid: 1. Tarmo Raba/Sillar Korsar, 2. Henry Vessenberg/Kaspar Korsar, 3. Rait Sõmer/Aarne Kobak.

2-taktilised rollerid: 1. Karl Lõbus, 2. Sander Kukk, 3. Fredderic Grünberg.

4-taktilised rollerid: 1. Jaan Kaunissaar, 2. Anti Kaldoja, 3. Mehis Elmi.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus