Võrdsed võimalused kõigile peredele

Kui olete mõelnud oma pereellu vaheldusrikkust tuua, siis on see üleskutse just teie perele. Kui teil on olemas tahe ja südames soov pakkuda mõnele noorele elukogemus, millest võidab ka kogu teie pere.


YFU Eesti pakub kõigile Eestimaa peredele võimalust panna end vahetusperena proovile. Peamiseks tingimuseks see, et perel on motivatsiooni vahetusõpilasega tegeleda. Õpetada eesti keelt, rakendada kodutöödel, suunata hobiringidesse, kaasata pere väljasõitudele ja tegemistesse. Vahetuspere “vahetab“ kultuuri ehk lisaks enda kultuuri ja kommete tutvustamisele saab vastu teise kultuuri, mille siis vahetusõpilane endaga kaasa toob. Kas ei kõla põnevalt?

Jah, mõned tingimused siiski veel on. Noor peab saama käia koolis. Mõningate õpilaste puhul sobib ka 9.klass, kuid enamik vahetusõpilasi on keskkooliealised ja varasemalt juba vähemalt 10.klassi lõpetanud. Kooli kaugus kodunt ei oma tähtsust kuniks sinna on võimalik jalgsi, jalgratta, ühistranspordi, koolibussi või peretranspordiga saada. Kõigil vahetusõpilastel on koolikohustus ning lõppkokkuvõtteks on kool see, kus nad oma vahetusaasta ärkvelolekuajast kõige enam aega veedavad.

Lisaks  peab õpilasel olema voodikoht, mis võib olla ka jagatud toas mõne samasoolise perelapsega ning võimalus teha kodus koolitööd ehk koht, kus õppida. Olgu selleks siis eraldi kirjutuslaud või köögilaud, mis mitut eesmärki täidab.

Olgugi, et traditsioonide järgi moodustavad perekonna ema, isa ja lapsed, siis YFU pere võib moodustada ka üksikvanem; paar, kel endal veel lapsi ei ole või vastupidi, oma lapsed on juba pesast välja lennanud ja kodu tühi. Vanusepiirangud puuduvad.

YFU Eesti on tegutsenud pea 25 aastat ja nende aastate jooksul on vahetuspere kogemuse saanud kokku 376 erinevat pere. Nii mõnigi neist mitmel korral, sest heast asjast ei saa iial küll.

Jõgevamaa ei ole jäänud vahetusõpilastest puutumata ning ainulaadse kogemuse on saanud 16 perekonda. On justkui tabu mõelda, et vahetusõpilane tuleks viia pealinna või vähemalt selle lähedusse, kui vahetusaasta tegelik eesmärk on näidata võõra kultuuriruumiga noorele meie endi väikseid eripärasid. Viia ta mere äärde kadakate vahele päikeseloojangut nautima, näidata meie pärimusmuusika juuri või õpetada omamoodi murrakut – see ongi Eesti ja seda nad näha soovivadki.

Selleks, et maakonda pingereas tõsta ja vahetusõpilaste maailmapilti ka oma kodukohaga rikastada, ei pea tegema muud kui kandideerima YFU vahetuspereks ning kutsuma sellega maailma endale koju. Alustage kandideerimist juba täna. Lisainfo ja ankeedi leiate www.yfu.ee/vahetuspere

ANNELY EMMA KRELL, MTÜ YFU Eesti

blog comments powered by Disqus