Võrakujundus pootshaagiga

Pidin just pootshaagi viima sinna, kus asuvad vanad taluasjad, kui tuli mõte, et sellega annab ju midagi ära teha. Nimelt on vanadel õunapuudel osa oksi kuivanud. Need kärbunud osad paistavad kõige etteheitvamalt silma, kui kõik õitseb ja rohetab, siis pole aga aega nendega midagi ette võtta. Turnimine mulle ei meeldi. Vaadates pika, küllaltki raske ja jämeda varre otsas olevat rauast jublakat, mille üks ots sirge, teine kõver, tahtsin intenetist vaadata, mis seal selle kohta kirjas. Kuna tegemist ammu unustuses, kuskil nurgas peitunud asjaga, mille nime pole ammu pidanud välja ütlema ega selle peale mõtlemagi, ristisin oma katsetusele mineva töövahendi “pookstaaviks”. Sain aru küll, et midagi on valesti, ei olnud nagu päris. Skleroos on mingi vale nüansi sisse söövitanud, midagi niisugust oli ju küll? Mäletan lapsepõlvest Pärnu jõel palgiparvesid ja parvepoiste uhkeid manöövreid selle asjanduse abil.

Lõpuks sain “ümber nurga” guugeldades ikka õige sõna kätte: pootshaagi abil saab tõmmata ja lükata ning kasutatakse parvetamisel, kala- ja hülgepüügil! Kuna kuivad oksad on haprad, saingi selle kõvera konksuga hästi neid murda. Eks sakilised tüükad jäid, iluravi jätan teiste teha. Pootshaagi nii-öelda uuskasutus, veel üks ala, kus sellest abi. Kunagi sai selle abil kaevu uppunud ämbrit välja õngitsetud. Ei vii midagi teiste tänapäeval pensionipõlve pidavate asjade juurde, täitsa vajalik! Funktsioone võib tööriistale alati juurde leiutada!

Sain suure n-ö metsakuiva haohunniku, need oksad peaksid hästi põlema minema. Praegusel ajal ei pea enam täiega kütma, saangi paar korda ahju panna. Igal juhul saan tavaliselt jämedate ahjupuude ja paberi abil esimesel korral tule üles, peaasi, et puud oleksid kuivad! Õunapuudel on ju palju peenikesi oksi nagu pilpaid, mis peaksid hästi süttima? Igal juhul ei meeldi mulle, kui isegi grillsüte süütamiseks kasutatakse süütevedelikku, rääkimata jaanitulest! Piisab ju, kui läbi mõelda, kuidas põletatav materjal hästisüttivaks kuhjaks ehitada! Kui puud on põlemiseks liiga niisked, tuleb need ära kuivatad. Tuleval suvel ennustatakse vähe sademeid!

Tore, et juba saab kasemahla. Nii et oksi saagima. Kellel on, pootshaagitama, kui on vanu kuivanud okstega puid ja niisugune väärikas riistapuu! Vahepeal võib puumahla juua. Nägin kedagi, kel oli koguni viieliitrine pudel vahtramahla täis! Kui kasemahl on maheda maitsega, siis vahtra oma on  tuntavalt magus!

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus