Vooremaa tuhandenäoline taevas

Luua mõisa saalis on praegu võimalik vaadata omapärast fotonäitust, mis kannab pealkirja “Vooremaa tuhat taevast minu koduaknast”. Taevaseid värvimänge kujutavate fotode autoriks on Toivo Jürgenson, Palamuse vallas maakodu omav ettevõtja, kes pidanud ka ministriametit ja kuulunud parlamenti.

Taevas ning seal päikse tõusu ja loojumise ajal toimuvad lummavad värvimängud hakkasid Toivo Jürgensoni tõsisemalt köitma pärast seda, kui ta oma isapoolsete esivanemate talumaale, voore harjale, maakodu ehitas. See jääb Palamuse valda, aga üsna Saare valla piiri lähedale. N-ö kiviviske kaugusel sealt on Saare mõis. Maja asukoht saigi omal ajal paika pandud selle järgi, kust kõige ilusam vaade avaneb.

“Maja tulevase asukoha leidmise hetk on isegi fotole jäädvustatud,” kinnitas Toivo Jürgenson. “Käisime abikaasaga vooreharjal ringi ja torkasime siia-sinna tikke maasse, kuni naine äkki ringi vaatas, käed tõstis ja ütles: “Siia see maja tulebki!” Ning mina tegin temast pilti.”

Maakodu valmis 2011. aastal. Viimasel neljal-viiel aastal võib seda aga juba Jürgensonide põhikoduks nimetada, sest seal viibivad nad umbes neli viiendikku aastast. Ning akendest avanevad vaated on tõesti vapustavad. Jürgenson on pannud tähele, et iga päikesetõus ja loojang on omamoodi ja eri värvi. Kahjutunne sellepärast, et sama pilt kunagi ei kordu, oligi üks põhjus, mis sundis fotoaparaati haarama. Teisalt ajendas seda tegema soov tõestada, et sellised asjad on päriselt olemas.

“Kui oleksin need päikesetõusud ja loojangud pintsliga paberile maalinud, poleks keegi uskunud, et taevalaotus selliseid toone pakub ja pilvevorme pakub,” ütles Toivo Jürgenson.

Ühed ja nullid

Luua mõisa saali sai tema sõnul üles vaid tibatilluke osa Vooremaa tuhandenäolisest taevalaotusest ning kõik näitusetööd on pildistatud koduaknast. Autoril endal poleks näituse tegemine pähegi tulnud, ent abikaasa leidis, et mehe ümmargust sünnipäeva (Toivo Jürgenson sai augusti lõpus kuuekümneseks) võiks tema fotoloomingu näidete suures formaadis välja printimise ja näitusena üles riputamisega tähistada. Et Luua mõisa saal oli lähim soliidne eksponeerimispaik ja Luua metsanduskooli rahvas lahkesti nõus näitust vastu võtma, saidki pilvepildid üles just Luuale.

Toivo Jürgensoni fotoharrastust võib vaadelda kui teatavat jätku tema noorpõlve kunstiõpingutele. Ta käis nimelt esimesest üheteistkümnenda klassini Tallinna 46. keskkooli kunstiklassis. Umbes pooled tema klassikaaslastest läksid kunstiinstituuti ehk praegusse kunstiakadeemiasse. Kõige tuntumad on neist praegu arvatavasti maalikunstnik Jaak Arro ning tekstiilikunstnik, endine kultuuriminister ja praegune Tartu kunstimuuseumi direktor Signe Kivi.

Jürgenson läks aga pärast keskkooli hoopis Tallinna Polütehnilisse Instituuti ehk praegusse tehnikaülikooli teede ja sildade ehitamist õppima ja ka fotograafiaga tegeldes ei ole tal kunstnikuambitsiooni.

“Harrastaja tasemel olen fotograafiaga tegelnud siiski poisikesest peale,” kinnitas Toivo Jürgenson.

Juba siis said talle selgeks pildistamise põhimõisted, nagu fookuskaugus, teravussügavus, ava, säriaeg, filmi tundlikkus jne. Praegu pildistab ta Sony digipeegelkaameraga. Ka tänapäeva peegelkaameras sünnib pilt tema sõnul objektiivi ja läätsede vahendusel, ainult et see ei salvestu enam kujutisena filmilindile, vaid nullide ja ühtede kujul mälukaardile.

Loomulikult pildistab Toivo Jürgenson ka mujal, mitte ainult kodus. Ning taeva ja pilvede kõrval jäädvustab ta usinasti näiteks lapselapsi (neid on tal neli), aga ka kõike muud, mis jäädvustamist väärib. Nii et pilte on arvuti kõvakettal küll ja küll ja pole võimatu, et kunagi veel mõni näitus tuleb.

Tingmärgi kohal

Kui poliitikaareenil pole endist ministrit (Mart Laari esimeses valitsuses ja Andres Tarandi valitsuses oli ta majandusminister ning Mart Laari teises valitsuses teede- ja sideminister) ja Riigikogu kolme koosseisu (VII-IX) saadikut päris ammu näha olnud, siis ehitusvaldkonnas on ta vägagi toimekas tegija. Tema asutatud osaühing Toomtsentrum tegeleb teede ja sildade ehituse, üldehituse, ehitusjärelevalve teostamise ning palju muuga. Järelevalveobjekte on tal rohkesti olnud ka Jõgevamaal. Ta on teinud järelevalvet Mustvee silla ja Torma-Mustvee maanteelõigu ehitamisel, praegu on tema järelevalve all Tallinna-Tartu maanteele möödasõidualade ehitamine ning peatselt on tal asja Levalasse, kus läheb lahti sillaehitus.

Asjalikud tööpäevad ei kahanda hommikust või õhtust huvi taevasse vaadata. Iseasi, et iga väikest värvivälgatust ta enam jäädvustama ei kipu.

“See on nagu Norras automatkal käies. Esimest koske nähes kargasime autost välja ja kukkusime pildistama, aga siis selgus et selliseid koski võib iga natukese aja tagant näha. Sajanda kose juures ei hakanud me autot enam kinnigi pidama,” meenutas Toivo Jürgenson.

Ilusaid vaateid võib Jürgensonide kodus nautida muidugi ka päeva ajal.

“Kui mõni sõber on meile esimest korda külla tulemas, siis on meil hästi lihtne talle teed juhatada. Ütleme, et pidagu Palamuse rahvamaja parklas kinni ja otsigu sealselt Jõgevamaa turismikaardilt üles Saare mõisa lähedusse paigutatud eriti ilusat vaadet tähistav tingmärk. Just selle märgi kohal meie maja ongi,” ütles Toivo Jürgenson. “Ka meie külalised ei väsi siinseid vaateid kiitmast. Üks sõprade pere sattus meile külla näiteks äikese ajal. Nad ööbisid teisel korrusel, aga ei raatsinudki magada, sest vaade oli niivõrd võimas.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus