Vooremaa toimetuse uusaastasoovid

Hoolimist ei ole kunagi palju

Väga palju peame paraku oma elus kokku puutuma hoolimatusega. Mõnikord teeb see tõsiselt haiget. Me peaksime rohkem hoolima oma lähedastest ja näitama välja ka rohkem empaatiavõimet võõraste suhtes. Hädas oleva inimese märkamine võib päästa tema elu.

Paraku on inimestes endiselt piisaval määral ükskõiksust või ei usuta oma sõna jõusse, et sekkuda ja traagilisi olukordi ära hoida. Me ei näe, ei kuule ega taha tunnistada, et oleks saanud aidata.

Peaksime rohkem väärtustama inimelu, mitte ainult oma lähedaste, vaid ka täiesti võõraste elu.

Mida teha siis, kui inimene totaalselt oma elust ei hooli ja kakerdab tuledeta rattaga tumedates riietes ja helkurita maanteel või linnatänaval? Inimene, kes on rooli taga, peab järelikult  topelt hoolima. Paraku küll, kui ta just mõrvariks saada ei taha.

Uuelt aastalt ootan ja loodan lisaks hoolimisele inimestelt veel ka selget mõistust ja sirget selga. Ja ikka oma peaga mõtlemist!

HELVE LAASIK 

Rohkem põhjust rõõmustada!

Pikad pühad on läbi, unine esimene jaanuar möödas ja töönädal mürinal käivitunud. Taas on vastutulijad tänaval mornivõitu ja mis salata, ega peeglistki just särasilmad vastu vaata.

Seepärast tuli mõte, et uuel aastal võiksime leida sagedamini põhjust rõõmustada. Näiteks selle üle, et ilm pole liiga külm, et päike  jälle kõrgemalt käib… ja et midagi pole hetkel väga halvasti. On loomulik, et rõõmustame oma pereliikmete õnnestumiste üle, aga veel armsam, kui suudaksime pisut rohkem südame ligi lasta ka teiste kordaminekuid, õnnetustest üle saamist, haigustest paranemist.

 Kui vaatame telerite ees “Eestimaa uhkust”, oleme liigutatud headest tegudest, imetleme inimesi, kel tõeliselt suur hing. Oleks ju armas, kui märkaksime teiste häda, aga ka neid, kel südamesoojust võhivõõraidki abistada ja toetada, sagedamini kui kord aastas. Ja oskaksime rõõmustada  nii kullateraga inimeste  kui kõige muu helge üle pisinatukenegi iga päev. 

KAIE NÕLVAK 

Meie asi on vastu pidada

Aasta lõpu ajalehed ja veebiväljaanded olid peaasjalikult otsast otsani täis ebameeldivaid ennustusi alanud aastaks. Kõik kohad olid täis jutte alates tulevastest poliitilistest skandaalidest kuni maailmalõpuni välja. Ma leian, et igasuguseid taolisi ähvardusi, hirmu- ning õudusjutte ei tasuks nüüd väga tõsiselt võtta ning seepärast terve järgmise aasta looduskatastroofide ja maailmalõpu hirmus kodus passida.

Leian, et tuleb see, mis tulema peab ja meie asi on lihtsalt vastu pidada ja üle elada. Seega soovin, et meil kõigil oleks jõudu muuta asju, mida vaja muuta, leppida asjadega, mida ei saa muuta ning kõige enam jõudu ja mõistust neil kahel vahet teha.

EILI KOITLA 

Et tegijad ei väsiks

Üks hea tuttav ütles hiljuti: tema olevat nii suur optimist, et näeb isegi surnuaial ristide asemel plussmärke. Soovin, et kõigil jõgevamaalastel uuel aastal sellist optimismi jätkuks, vaatamata sellele, et majanduses hakkab normiks kujunema kriis, poliitikas ignorantsus ja ilmastikus purustav torm.

Soovin, et tublid inimesed, kelle vähetasustatud või sootuks vabatahtlik töö hoiab tuksumas Jõgevamaa kultuuri-, spordi- ja seltsielu, ühel heal päeval lõplikult ei väsiks ning et kõik jõgevamaalased Tallinnasse või välismaale ei pageks.

Õppigem uuel aastal aega maha võtma enne, kui „juhe“ lõplikult „kinni jookseb“! Ja ärgem lükakem asju homsele: kui mõni raamat huvitab, lugegem seda juba täna; kui sõbrale või lähedasele on öelda mõni hea sõna, öelgem seda juba täna; kui eakatel sugulastel on ammu külas käimata, mingem neile külla juba täna.

Puht isiklikus plaanis loodan tänavu mõnuga jälgida ühe väikese Mattiase-nimelise maailmakodaniku kasvamist. Me veel teeme igasuguseid põnevaid asju, kui ta suuremaks saab!

RIINA MÄGI 

Ootan ettevõtluse elavnemist ja uute töökohtade teket

Eks igaüks meist ju soovib, et alanud 2012. aasta meie jaoks parem saaks olema, kui äsja lõppenud 2011. aasta. Samas on mõistlik jääda tagasihoidlikuks unistuste ja lootuste püstitamisel ning lähtuda tegelikest võimalustest meid ümbritsevas reaalses maailmas.

Globaalses plaanis ootaks selgust selles, mis saab ikkagi Euroopa Liidust.. Eestis ootan poliitikutelt, et nad lõpetaksid n-ö enda naba imetlemise ja hakkaksid tõsiselt tegelema Eestit vaevavate tegelike probleemidega. Ootan algavalt aastalt seda, et peatuks  tööealise elanikkonna koondumine väikelinnadest ja maaasulatest suurematesse linnadesse ja et peatuks massiline väljaränne parema teenistuse otsimisel välismaale. Elame küll nüüdisaegses vaba tööjõu liikumist võimaldavas ühiskonnas, kuid tööjõu väljaränne Eestist on ammu kriitilise piiri ületanud. Seoses väljarände probleemiga ootan ettevõtluse elavnemist ja uute töökohtade tekkimist. Samuti tuleks alanud aastal Eestis kaugelt rohkem tähelepanu pöörata noortele peredele ja üksikvanematele ning samuti majandusraskustes peredele. Alanud aasta paarilt-kolmelt talvekuult ootan mõõdukaid külmakraade ja suvekuudelt ilusaid rannailmasid kuumusega vahelduvate vihmahoogudega.  Samuti ootan käesolevalt aastalt sama toredat Taani reisi nagu möödunud aastal Saksamaa reis oli.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus