Vooremaa tegijate soovid aastaks 2021

Tänavune aasta tõotab vähemalt poliitilises elus tulla tormiline. Kui kohalikud omavalitsuse valimised löövad kaardipaki täiesti segamini, siis ees ootavad presidendivalimised võivad ühiskonda ilmselt veelgi lõhestada. Täna on selge, et lihtsalt ei lähe kumbki.
Kui kohalikul tasandil tahetakse näha pigem uuenduslikkust ja värsket verd, siis on paraku paljude erakondade pingid maakonnas jäänud võrdlemisi lühikeseks. See aga tähendab, et kui erakondadel kiiremas korras endale uusi inimesi nimekirjadesse saada ei õnnestu, võib kõik samamoodi edasi minna. Ent kohalike lootused ja ootused on märksa suuremad, sest pettumuski on suurenenud.
Samas tahaks loota, et uus aasta toob inimestesse rohkem julgust, empaatiavõimet ja oskust end ümbritsevat märgata ja muuta. Selle asemel, et jääda pelgalt kõrvaltvaatajaks, võiks tänavu end kätte võtta ja midagi ära teha. Olgu selleks siis näiteks Kuremaa triatlonil osalemine, uute paikade avastamine või Kultuuritee läbimine. Ja muidugi võiks rohkem uurida, kas naabritel, sõpradel või lähedastel on päriselt ka kõik korras.

KERTTU-KADI VANAMB

Läinud aastal saime kõik kogeda kui oluline on, kui sul on olemas lähedased inimesed. Inimesed, kes jagavad sinu üksindushetki ja muresid. Tunda end osana millestki on väga oluline. Vast saime aru, et mitte midagi ei saa võtta iseenesestmõistetavalt.
Ei saa elada hetkes, meenutamata eilset ja mõtlemata homsele. Mõtlen tänutundega oma kolleegidele, kes said hakkama oma tööga keerulistel perioodidel. Jätkugu kõigil julgust, oskust, pealehakkamist uute tegude ja unistuste teostamiseks algaval aastal.

URVE VIKAT

Oli alles aasta! Eelmistel jõuludel ja aastavahetusel ei oleks keegi osanud midagi sellist oodata. Ka mina mitte, kuid minu elu muutis see palju. Vaatan praegu maailma hoopis teise pilguga, sest õppisin seda viirust üsna hästi tundma.
Kõigil oli enne seda kogu aeg kuhugi kiire ja aega ei olnud enam ei oma pere ega lähedaste jaoks. Ja siis olid paljud sunnitud koduseinte vahel olema. Oli neid, kes tagantjärele tõdesid, et nii elada oli isegi parem, kuid oli ka neid, kes kuidagi ei kohanenud ja hakkamasaamine oli raske. Sellel ajal oli kõigi jaoks tähtis, et ta oma muredega ega rõõmudega üksi ei jääks. Inimene on loodud suhtlema ja enne toimus enamik ajast elu just koduseinte vahelt väljaspool. Kõigi jaoks oli olukord uus ja võõras, kohanemine võttis ja võtab nüüdki veel aega. Ka kodune vägivald suurenes ja nüüd oli keerulisem seda ka märgata ja vajadusel sekkuda.
Pean tunnistama, et kui kevadel poleks minu ümber olnud minu peret, häid naabreid ja sõpru ning minu tublit perearsti ja pereõde, siis ma poleks koroonasse jäämist ehk üle elanudki. Julgege küsida abi ja usaldage oma inimesi. Tean, et kõik on sellest viirusest väsinud ja lõppu veel ei paista, kuid viiruse levitamine on paljuski meie enda teha. Jõgevamaa inimesed on tublid ja meil läheb hästi. Võtame ennast kokku ja käitugem nii tublilt ka edaspidi! Olgem ja jäägem terveks!

ULVI TAMM

Minu soov uueks aastaks on üsna lihtne: soovin, et keerulised olud ja tervishoiukriis võimalikult kiiresti lõpeks, et saaksime tavapärase elu juurde tagasi. Inimesed on praegustest piirangutest väsinud ning perest ja lähedastest eemalolek mõjub muserdavalt. Loodetavasti saame juba suvel taas üritusi nautida ja piirangutevabalt elada.

LEA PÄID

Uue aasta algul soovin, et maailmas hakkaksid asjad muutuma jälle paremuse poole ning inimesed pööraksid varasemast rohkem rõhku keskkonnale ja tervisele. Kui kujutada maailma laevana, siis võiks see laev muuta oma kurssi.
Inimesed võiksid lõpuks tõdeda, et tõeline rikkus pole mitte see, kui palju ühel riigil on materiaalset rikkust ja maavarasid, vaid see, kuidas on seal lood hoopiski keskkonnaga ja rahva tervisega.
Eestis võiks uuel aastal rohkem tähelepanu pöörata näiteks metsade kaitsele.
Lõppenud aasta näitas ilmekalt, et mitte mingit kasu pole suurest majanduskasvust, kõrgtehnoloogilisest arengust ja pidevast suurlinnastumisest, kui ühel hetkel ollakse silmitsi terveid kontinente haarava tervisekriisiga.
Juba üsna mitmeid aastaid on Euroopas ja Põhja-Ameerikas olnud märke süvenevast kriisist – olgu siis tegemist üle piiri tulvavate pagulaste või üleüldise vaesusega, suurte meeleavalduste ja rahutustega. Senine kurss maailmas võiks aga muutuda ning inimesed ja riigid hakata senisest rohkem mõtlema teistsugustele väärtustele kui majanduskasv ja pidev tehnoloogia-areng, mis ei vii meid kuhugi.
Uues aastas olgu kõigil rohkem hetki looduses – rabas ja metsas.

TAAVI KELDER

Soovin, et uuel aastal saaksime koos raskustest üle ja oleksime ikka terved. Siis saaksime reisida, kohtuda sõprade ja sugulastega lähedalt ning kaugelt. Samuti loodan, et uus aasta toob rohkem üksteisest hoolimist, mõistmist ja märkamist. Aitame neid, kes ennast ise aidata ei saa. Rõõmsat, tegusat ja õnnelikku uut aastat!

MERLE LINTS

Uueks aastaks soovin kõigile häid mõtteid, mõistmist, hoolimist ja märkamist. Ja ikka seda, et oleksime raskel ajal üksteisele toeks ning olemas. Nii saame koos keerulistest aegadest üle, kui püsime terved, kanname iseenda ja oma lähedaste eest hoolt. Eelmine aasta näitas, et koos tegutsedes suudame selgelt rohkem. Tuli rohkem keskenduda lähedastele, eakatele ja neile, kellele viirus kõige kurjem olla võib. Ent see aitas meid raskest kevadest soojadesse suveilmadesse ning kui üheskoos edasi tegutseme, jõuame tervemasse ja paremasse kevadesse.

KRISTEL ÕIM

Nagu ikka on meie kõigi soovid üsna sarnased nendega, mida alati oleme soovinud. Ja tegelikult ka sellega, mida soovib suurem osa meie ümber. Armastust, tervist, rahu, üksteisemõistmist, tarkust, majanduslikku kindlust, tunnustust … Igaühel küll oma järjekorras, sõltuvalt sellest, millest seni kõige enam puudust oleme tundnud.
Uusaasta lubadused? Elan tervislikumalt, see on vist kõige täpsem üldistus. Kellele tähendab see, et läheb trenni, kellele rohkem liikumist värskes õhus, tervislikumat toitumist või vähem alkoholitarbimist, suitsetamisest loobumist või rohkem lähedastega arvestamist. Kas see nii ka läheb?
Kes teab … ehk lähebki, sest uskuge või mitte, enamasti saab inimene ajapikku pisutki targemaks, tulevad kogemused ja enamus meist siiski õpib nendest.
Öeldakse küll, et vanadus ei tule alati koos tarkusega, vahel tuleb üksi. Kuid targemadki meist ütlevad, et inimene sureb alati lollina.
Soovigem koos uusi kogemusi ja tundkem rõõmu neist väikestestki edusammudest ja tarkuseteradest, mis need kaasa toovad!
Ja üks mõte veel, meile kõigile, kes me just ainsana asjadest õigesti aru saame – mitte kunagi ei veena ära seda, kelle just läbi sõimasid.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus