Vooremaa pärl saab uue katuse

Kuremaa mõisa peahoone, ajalooline loss, on tellingutes. Homsest algavad Vooremaa pärliks nimetatud lossi katuse renoveerimistööd. Töid teostab kogenud meister, osaühing Oma Fassaad, kellel on pea kümnendi jagu kogemusi muinsuskaitsealuste objektide renoveerimisel.


Lossihoone on tänu eelmise sajandil seal asunud põllumajanduskoolile hästi säilinud ja elanud üle ka 1986. aasta tuleõnnetuse. Vastavalt võimalustele on lossi pidevalt kohendanud nii endine Jõgeva vald, kelle esindushoone see oli, kui ka praegune Jõgeva vald. Võime olla õnnelikud, et Kuremaa lossi ei tabanud paljude teiste endiste mõisahoonete saatus, kui nad pärast saja-aasta tagust riigistamist peremeheta jäid ja nüüdseks lagunenud on.
Kuremaa lossi perenaine Tiina Tegelmann nimetab lossi siiani tegutsevaks haridustempliks. See on tema sõnul mõisakultuuri osa, mida on osatud siinkandis hästi hoida. Katuse renoveerimist oodati pikisilmi. Tööd, mida nüüd vanaaegse mõisahoone katusel tegema hakatakse, ei mõjuta kuidagi lossiruumides planeeritud tegevust, paraku teeb seda kogu maailma tabanud pandeemia. Ka Kuremaal on kultuurisündmused pandud ooterežiimile. Seepärast võib isegi arvata, et katuse renoveerimine on sattunud juhuse tahtel igati sobivale ajale. Mitte et ehitajad oma töödega lossis toimuvat kuidagi seganud oleksid, loss elab ikka aktiivset elu. Kokkuvõttes muutub Vooremaa pärli välisilme lähiajal kindlasti veelgi kaunimaks, rääkimata sellest, et ajakohase uuenduskuuri läbivad ka muinsuskaitsealuse objekti tehnilised lahendused.

blog comments powered by Disqus