Vooremaa pärl ootab ja vajab tuge

Kuremaa loss ja selle ümbruses asuv kunagine mõisakompleks on vaatamisväärsuseks nii kohalikele turistidele kui ka väliskülalistele. Ega asjata seda seepärast Vooremaa pärliks nimetata.


Lossihoone on üle elanud erinevaid aegu, ka ränga tuleõnnetuse, kuid on siiski tänasel päeval Jõgeva valla üks visiitkaarte. Olgugi et lossi täielikuks kordategemiseks napib võimalusi.

Lossi omanik, Jõgeva vald, on püüdnud lossi palet värskendada ja renoveerida kõigi aastate jooksul. Kuid tõele au andes tuleb tunnistada, et võimalused selleks on olnud piskud. Sest aeg teeb samal ajal vana ehitisega oma tööd.

Heast tahtmisest ja soovist jääb nii suure projekti puhul väheks, kui raha pole. Uhke ehitise korda tegemiseks on vaja korralikku rahasüsti. See on omavalitsusjuhtidel ammu teada olnud, aga kust seda raha leida? Muinsuskaitseametist sellistel puhkudel abi pole, sest sealt pakutavad projektipõhised rahasummad pole nimetamist väärt. Silmapiiril polegi ühtegi lootusrikast projektikanalit.

Renoveerimist vajab aga suurem osa lossihoonest, alates katusest, lõpetades keldriga. Ka esmaspäeval Kuremaal toimunud nõupidamisel olid kõik osapooled ühisel arvamusel, et loss vajab korralikku projekti ja selleks tuleb raha taotleda. Küsimus on aga selles, kust seda leida. Siinkohal ei saa rääkida isegi vist mitte poliitilistest valikutest, sest puuduolevad summad on selleks liiga suured. Kui aga ei unista ja lossi nimel ei tegutse, pole üldse võimalust.

blog comments powered by Disqus