Vooremaa esimene aasta 16.-20. mai 1989

Kuremaa lossi saalis toimus Rahvarinde ja ühiskondlike organisatsioonide korraldusel koosolek, kus räägiti veel kord IME-ga seonduvatest probleemidest. Koostati kiri Jõgeva rajooni esindavatele Eesti NSV Ülemnõukogu saadikutele. Selles oli öeldud:

“Mõne päeva pärast kogunete Toompeale, et võtta vastu otsus küsimuses, mis määrab Eestimaa edasise saatuse, tema edasiliikumise tee tõelisele suveräänsusele ja demokraatiale. See tee on kontsentreeritud IME projekti. Teie otsusest sõltub, kas alustame kohe radikaalse programmi elluviimist  või lahtub rahva energia pikaajalistes vinduvates reformides. Teadlased ja spetsialistid on oma sõna öelnud viimane kord Lohusalus lõppdokumente kokku pannes, nüüd on teie kord. Soovime, et teil jätkuks kindlat tahet toetada nende seisukohti, hääletades esitatud tervikliku ettepanekutepaketi poolt.” *

Käesoleva aasta 1. maiks müüdi meie vabariigi kõigi kategooriate majanditelt riigile 87 400 tonni loomi ja linde ning 353 000 tonni piima.

Jõgeva rajoonis realiseeriti linde ja loomi tapmiseks viis protsenti rohkem kui mullu samal ajal. Piima müüdi kolm protsenti vähem.

Eesti populaarseimate põllumajandustöötajate hulka valiti ainsa naisena Pajusi kolhoosi lüpsja Maria Graverson.

* 

Emadepäev on jälle au sees. Seda oli märgata ka Põltsamaal. Kõikidele põltsamaalastele anti kultuurimajas emadepäeva kontsert. Saali astuvatele vanaemadele, emadele ja tulevastele emadele ehk tüdrukutele ulatasid valgetes kleitides tütarlapsed metsalilli.

* 

Võrus toimus VIII vabariiklik kooliteatrite festival. Läbi tiheda konkursisõela pääses festivalile 12 kollektiivi, nende hulgas ka Luua laste külateater Lapi-Leenu E. Vilde “Vigaste pruutidega”.

Kui kuulutati välja Grand Prix, olid parimateks tunnistatud Luua lapsed ootamatusest lausa tummad ega osanud asja tõena võtta isegi siis, kui nende kätte ulatati “Teatrimehike”.

* 

Moskvas elav kirjanik Ahto Levi käis jälle Eestis. Jõgeval sisenes ta ka meie lehe toimetusse ja haruldase külalisega oli võimalik pikemalt vestelda. Põhiliselt sai räägitud tema uuest venekeelsest romaanist, mille pealkiri on tõlkes “Selline naljakas kuningas”. Raamat jutustab Eesti lähiminevikust.

* 

Jõgeva mail käis jahindusfirma omanik Saksamaa Liitvabariigist.

Ta huvitus siinsetest jahipidamise võimalustest. Maavanem Priit Saksinguga lepiti kokku, et esimene jahiseltskond tuleb Jõgevale juba 29. juunil.

Ülevaate koostas  Herbert Sööde

blog comments powered by Disqus