Vooremaa ansamblite päev oli seekord konkurentsivaba

Ülemöödunud reedel Kuremaa lossis teoks saanud ansamblite päevast võttis osa kümme Jõgevamaa ja kaks külalisansamblit ühtekokku umbes üheksakümne lauljaga.

“Oma maakonna ansamblitest jäid mõjuvatel põhjustel tulemata Põltsamaa topeltkvartett, Kamari naisansambel ja Jõgeva valla ettevõtjate ansambel,” ütles ansamblite päeva korraldaja, kultuuriseltsi Jensel eestvedaja Vello Pütsep. “Ent ega palju rohkem lauljaid Kuremaa lossi peegelsaali poleks mahtunudki.”

Iga ansambel esitas kontserdil kolm kuni neli laulu. Kuna konkurssi polnud, oli õhkkond pingevaba ja lauljad elasid üksteise esinemisele soojalt kaasa. Tuju aitas üleval hoida ka vanemuislasest õhtujuht Peep Puis. Kontserdile järgnenud koosviibimisel polnud Puisi kaasaaitamist vaat et vajagi: pidu läks kohe käima. Ja kuigi vokaal-instrumentaalansambel koosseisus Vello Pütsep (klaver), Jaak Kirs (trompet), Aldur Õunapuu (tenorsaksofon), Raul Rääsk (basskitarr), Tõnu Kaha (rütmikitarr), Juhan Kuslap (löökriistad) ja Erika Monikainen (vokaal) kavatses teha vaid meeleolumuusikat, hakkas rahvas nende musitseerimise saatel ikkagi ka tantsima.

“Võib-olla tasukski üle aasta konkursivaba kokkusaamine korraldada, kus ansamblilauljad omavahel lihtsalt mõnusalt koos olla võiksid,” arvas Vello Pütsep. “Samas tundub, et oleks taas aeg üks laululoomise võistlus korraldada või tuleva-aastaseks üleriigiliseks ansamblite konkursiks üks uus maateemaline laul tellida. Vooremaa ansamblite päev sai ju omal ajal ellu kutsutud just maaklubide ansamblitele esinemis- ja võistlemisvõimaluste andmiseks ja üks maateemaline laul võiks ka nüüd iga ansambli repertuaaris olla.”

Konkurentsivabas õhkkonnaski jälgiti aga, kes kus ja mida teeb.

“Mulle endale oli meeldivaks üllatuseks taas ellu äratatud Jõgeva kammerkoori esinemine,” ütles Vello Pütsep. “Nad ise avaldasid soovi ansamblite päeval esineda ja kuna neil oli välja panna ka kergemat ansamblilikumat repertuaari, sai nad “kampa” võetud. Ja paistab, et dirigent Margus Kask on selle kollektiiviga väga head tööd teinud.

Pala naisansambel esines jälle oma tuntud headuses. Ning külalisansamblid, Alatskivi nais- ja Vastemõisa meesansambel olid väga heal tasemel.”

Pala naisansamblis laulva Pala kultuurimaja direktori Tiina Looranna sõnul tundis nende meljaliikmeline laulukollektiiv siiski konkursist pisut puudust.

“Kui võistelda pole vaja, ega siis ikka nii suure innuga ei valmistu küll,” ütles Tiina Loorand. “Meie näiteks läksime küll natuke kergema vastupanu teed: valisime fonogrammiga laulud ega hakanud a capella’ga pingutama. Aga kõiki võistlusmomendi puudumine võib-olla ei mõjutanud. Ja eemale ürituselt see ka kedagi ei peletanud: osavõtjad olid ikka enam-vähem needsamad, kes alati.”

Tiina Looranna jaoks oli meeldivaks üllatuseks Jõgeva Pensionäride Ühenduse naisansambli südamlik esinemine: selle kollektiiviga polnud ta varem kokku puutunud.

Ühe külalisansambli, Vastemõisa meesansambli juhendaja Valli Pang kiitis Jõgevamaa ansamblite head üldist taset.

“Kui meil Viljandimaal samasugune ansamblite kokkusaamine toimus, prevaleerisid seal kahjuks pensionäride kollektiivid,” ütles Valli Pang. “Mitte et mul eakate lauljate vastu midagi oleks, aga nende ülekaal näitab, et ansamblilaulu “tagala” on kehvapoolne.

Jõgevamaa ansamblite kiituseks võib veel öelda, et kõik olid omanäolised ja kellegi esinemist polnud igav kuulata.”

Nii Tiina Loorand kui ka Valli Pang kiitsid Vello Pütsepat ansamblite päeva meeldiva ning ühtaegu südamliku ja asjaliku korralduse eest. Esimene tõstis esile sedagi, et lisaks korraldajakohustuste kandmisele oli Pütsep ise ju õige mitme ansambli juhendaja.

Vello Pütsep omakorda oli tänulik Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskusele, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile ja Jõgeva vallavalitsusele, kes ansamblite päeva toetasid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus