Vooremaa 50. võrkpalliturniir tulemas

Aeg ja olud on poole sajandi jooksul palju muutunud, muutunud on rajooni/maakonnalehe nimigi. Turniiri algaegadel kandis see Kolhoosniku, hiljem Punalipu ja Eesti taasiseseisvumise ajast Vooremaa nime. Kes seda täpselt enam teab, mis mõlkus esimese, 1957. aasta turniiri korraldajate mõttes. Spordimees ja ajakirjanik Ants Paju on pakkunud välja ühe võimaliku ajendi.

?Läinud sajandi viiekümendate aastate lõpuks olid inimesi räsinud kollektiviseerimine, küüditamine ja muudki sotsiaalsed raputamised. Seepärast  otsiti tollal lohutust ja tuge ka mitmesugustest kooskäimistest ja ühisest tegutsemisest, enda väljaelamisest. Selleks kõigeks pakub võimalusi ka sport. Nii kujunes soodne pinnas, käivitamaks ideed Jõgeva rajoonilehe Kolhoosnik võrkpalliturniiri korraldamiseks.?

Alljärgnevad faktid on nopitud välja turniiride kajastustest leheveergudel.

Esimesest Jõgeva rajoonilehe karikaturniirist 1957. aastal võttis osa  kümme mees- ja kuus naiskonda. Tuntud spordimehe ja kehalise kasvatuse õpetaja Ako Kaarti eestvedamisel registreerus esimesena võistlustele Kuremaa loomakasvatustehnikumi võistkond. Samuti mängisid avavõistlustel Jõgeva Keskkooli, Jõgeva linna, Jõgeva traktorijaama, Jõgeva teedevalitsuse, Jõgeva sordiaretusjaama, Kuremaa metsakooli, Palamuse, majandite Leninlik Tee ning Kirovi-nimelise kolhoosi meeskond ja Jõgeva keskkooli, Palamuse, Jõgeva spordiklubi, Kuremaa loomakasvatustehnikumi, Jõgeva sordiaretusjaama ja kolhoosi Leninlik Tee naiskond. Turniiri esimese karika võitis Jõgeva Jõu naiskond koosseisus Maie Randoja, Niina Nesterova, Eha Kaha, Maie Tuma?evski, Erika Tomander ja Elle Laisaar.

Rekordarv võistkondi osales karikaturniiril 1963. aastal, mil ajalehe rändkarikatele mängis 21 nais- ja 30 meeskonda. Tol aastal alustas oma võitudeseeriat  tehase Volta Puurmani tsehhi meeskond, kes suutis seitse aastat järjest karika enda käes hoida. Esimest korda tuldi karikavõitjaks koosseisus Heinar Malsroos, Enn Teras, Enn Raud, Viktor Kuik, Kalev Jaansalu, Olev Pohlak ja Lembit Poobus.

Põltsamaa EPT võrkpallurid on võitnud karikavõistlused koguni kaheksa aastat järjest ja seda perioodil 1971-1979.  Tsitaat 1977. aasta Punalipust: “Taas olid EPT Põltsamaa osakonna võrkpallurid võidukad Suure Oktoobri 60. aastapäevale pühendatud karikavõistlustel.”

Naiskondadest on kõige rohkem karikavõite koju viinud Lillevere-nimelise kolhoosi võistkond ? viis. Järgnevad Torma sovhoos ja Jõgeva linn nelja ning KEK ja Jõgeva Rajooni Rahvasaadikute  Nõukogu Täitevkomitee  kolme võiduga.

Karikavõistlustel osalenud võrkpallurite hulgas on ka üks Nõukogude Liidu meister võrkpallis. See mees on endine Põltsamaa EPT mängija Martin Kraaner, kes 1968. aastal tuli Tallinna Kalevi koosseisus NSVL meistriks.

Esimesest taasiseseisvunud Eesti Vabariigis toimunud karikaturniirist kirjutas Anne Päid 1991. aasta 28. novembri Vooremaas nii: “Ja bensiinikriisi kiuste peeti ära kõik alagrupimängud nii Põltsamaal kui ka mujal, saadi reedeks ja laupäevaks Kuremaale finaalvõistlusteks mängijad kokku, jõuti hoolitseda nende kehakinnituse eest, tuldi pühapäeval ka Virtusesse mängima.”

2005. aastal toimunud Vooremaa 48. karikavõistlused võrkpallis võitsid naiskond Carmen ja meeskond Ahjusepad Lähtelt.  Kokku osales karikaturniiril  12 meeskonda ja 8 naiskonda, finaalvõistlustele pääses mõlemas arvestuses neli tugevamat.

“Meeldib see, et kuigi ajaleht on mitu korda nime vahetanud, peab ta seda võistlust ikka enda omaks,” ütles võistluste peakorraldaja Uno Valdmets tollasele Vooremaa peatoimetajale Jüri Leesmentile.

Ajalehe Vooremaa 49. karikavõistlused võrkpallis kulmineerusid Adavere spordihoones ja Põltsamaa Felixhallis toimunud finaalturniiriga. Võidukarika pälvisid Kuremaa spordikooli naiskond ja Põltsamaa linna meeskond. Kahes tugevamas meeskonnas Põltsamaa linna võistkonnas ja Lähte Ahjuseppades mängis ka kõrgliiga mehi.

?Vooremaa võrkpalliturniir on aidanud ajakirjandus- ja spordimaailmal teineteist vastastikku tundma õppida. Kalevipoja tegude maal ilmuv ajaleht pole pelgalt sporditeemade kajastaja, vaid ka sportliku elulaadi edendaja,? on öelnud maavanem Aivar Kokk.

Vooremaa tänavuse karikaturniiri alagrupimängud peetakse 10. ja 11. ning finaalmängud 24. ja 25. novembril.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus