Voorel selgusid parimad äriideed

Jaanuaris toimus Voore puhkekeskuses kolmepäevane ettevõtluslaager „Peipsiveere ettevõtlikud noored“, mille eesmärk oli kaasa aidata Jõgevamaa Peipsiveere koolinoorte (8.–12. klass) ettevõtlusaktiivsuse arendamisele, suurendada piirkonna noorte ettevõtlikkust ja toetada õpilas- või minifirma loomist.


Laagris osalesid õpilased Mustvee piirkonna neljast koolist: Avinurme gümnaasiumist, Voore põhikoolist, Mustvee koolist ja Peipsi gümnaasiumist. Inspiratsiooni ja teadmisi ettevõtluseks sai 34 motiveeritud ja õpihimulist noort.
Laagri korraldamise kohustus oli nelja MTÜ Ettevõtlusküla koolitaja õlul. Kiitma peab ka õpetajaid, kes olid oma õpilasi toetama tulnud: Mare Maasikut, Kristina Pikast ja Marianne Kivimurd-Tarelkinat.
Laager oli intensiivne, kuid õpetlik. Esimesel päeval tehti tutvust esitatud ideedega ning keskenduti probleemidele, võimalustele ja ressurssidele. Teise päeva teema oli oma kliendi leidmine ning müügitehnika harjutamine. Viimasel päeval esinesid kõik võistkonnad ettevalmistatud müügikõnega žürii ees. MTÜ Ettevõtlusküla kasutatud metoodika tegi noortele õppimise põnevaks ja mänguliseks.
Kolmepäevane laager lõppes finaaliga, kus astuti žürii ette ning esitleti oma äriideid. Žürii töös osalesid Mustvee vallavalitsuse arendusnõunik Aive Tamm ja SA Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultant ning projekti eestvedaja Marve Millend. Ettevõtjaid esindas tunnustatud noorte ettevõtlikkuse toetaja 2019. aastal, Kebeli talu ettevõtja Tõnu Sepp. Ka hindas noorte esitlusi ettevõtlusküla koolitaja Anneli Rääbis.
Võistlustules osales kokku üheksa erinäolist äriideed, mida saab kohe rakendada mini- või õpilasfirma loomisel. Kuna kohtunikud leidsid, et kõik võistkonnad väärivad tunnustust, tehti otsus, et osalenud äriideed võivad saada õpilasfirma alustamiseks algkapitali. Auhinnaraha jagunes järgmiselt: 1.–4. kohta jagasid omavahel 600 ja 5.–9. kohta 400 eurot.
Auhinnaraha saab kasutada ainult siis, kui luuakse mini- või õpilasfirma ning esitatakse investeeringutaotlus Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskusele.
Esikoha saavutas Peipsi Maalide idee isetehtud meenetest, kuhu on peale maalitud kaunid Peipsi vaated. Teise kohaga hinnati tiimi Kaks Seibi, kes toodavad puidust ja pleksiklaasist kaste kraaniga mahlakoti hoidmiseks.
Kolmandat kohta jagasid omavahel tiimid MF Pume, kes hakkab tootma Avinurme piirkonnale omaseid laserlõikuriga tehtud puidust meeneid, ja Aledso, kes hakkab Mustvees turistidele giiditeenust pakkuma.
Noored ütlesid, et kindlasti sooviksid nad osaleda sellises laagris ka järgmisel korral, kuna nad õppisid väga palju ja said uusi väärtuslikke tutvusi. Oluliseks peeti enesehinnangu ja suhtlemisoskuse paranemist ja usku, et oma ideid tuleb julgelt esitada.
Projekti „Peipsiveere ettevõtlikud noored“ rahastatakse Peipsiveere programmist.

Elis Hannolainen,  projektijuht

blog comments powered by Disqus