Voorel meenutati küüditamispäeva

Ajaloosündmuse meenutamine algas Eesti kõige idapoolsemal voorel asuva mälestusristi juures. Kõneles massirepressioonide uurija, Saare vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees Mart Arold. Ta ütles, et omaaegne Voore vald oli piirkond, kust küüditati kõige rohkem inimesi. Sellest vallast viidi Siberisse iga kaheksas inimene. Arold märkis, et nõukogude võimu esindajate koostatud aruande põhjal küüditati 25. märtsil Eestist kokku 4507 meest, 10 274 naist ja 5717 last.

Küüditamise aastapäevale pühendatud mälestuskoosviibimisel Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskuses Voorel kõneles Saare vallavanem Jüri Morozov, et Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liikmed on teinud oma Euroopa sõsarparteidele ettepaneku kuulutada 14. juuni kommunismiohvrite mälestuspäevaks Euroopas.

Kokkusaamisel osales mitmeid inimesi, kes 1949. aasta 25. märtsil Siberi-teekonda alustasid. Kalevipoja Muuseumi juhataja Viivi Lani sõnul on oluline, et ka tänased ja tulevased noored mõistaksid saatuslike ajaloosündmuste tähendust. Öeldakse, et rahvas, kes unustab mineviku, on sunnitud seda uuesti läbi elama.
Kokkusaamisel esines ka Saare naisansambel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus