Voorel hakkavad varsti kettad lendama

Sellel laupäeval saab osaleda Voore külas discgolfiraja promoüritusel, mida korraldavad asjatundjad MTÜ-st Play Discgolf. 14 korviga rada loodetakse täies mahus valmis saada järgmise aasta kevadeks. Selle aasta Rukkimaarjapäeva laada õnneloosiga saadud tulu kasutamiseks võimalusi otsides avaldasid kohalikud soovi teha midagi sellist, mis muudaks liikimist vabas õhus koos perega aktiivsemaks ja meelelahutuslikumaks.


„Meil on tublid inimesed, kes liiguvad palju väljas ja selleks on loodud külas juba head võimalused. Mõtlen siinjuures valla poolt hooldatud ala Voore küla keskel ja kergliiklusteid, millest üks läbib ranna-ala.

Tuleb julgeda mõelda suurelt

Et oleks ka lisategevusi õues vabaaja veetmiseks, siis tuli kogukonnast ettepanek soetada sinna kasvõi üks discgolfikorv,” selgitab SA Voore Aktiviseerimiskeskuse juhatuse liige Maarika Kits „Mõte suuremalt mõelda ja lausa discgolfirada teha tuli discgolfimängijalt Ardi Niinepuult, kes omakorda kaasas plaani sõbra Silver Saksa. Jätkuvalt julgen öelda, et üksi ei korralda mitte midagi, kuid lahedate ja toredate inimestega koostöös on võimalik teha suuri asju. See on ju imeline näide, et sellest väikesest loosirahast, mis jääb projekti omaosalustasuks ja mõttevälgatusest võib sündida suur asi, sest kõik inimesed olid täpselt õigel ajal ja õiges kohas.”
MTÜ Play Discgolfi juhatuse liige Silver Saks, kes koos partneriga promoüritust korraldab ja hiljem ka rada looma hakkab, on kindel, et tingimused Voorel on ideaalilähedased:
”Näen rajal suurt potensiaali saada discgolfimängijate hulgas populaarseks. Et rada asub kõigest 30 minuti autosõidu kaugusel Tartust, siis kindlasti hakkame ka ise seda tulevikus tihti külastama ning kõigile välja reklaamima. Täpselt selliseid discgolfiparke võiks Eestis oluliselt rohkem olla.”
Ettevõte MTÜ Play Discgolf sai Silveril loodud koos Marion Kulliga 2018. aastal ja seda discgolfivõistluste, -ürituste ja -koolituste korraldamiseks. Radade ehitamise ja haldamisega oldi tegeletud juba enne selle MTÜ loomist. Tehtud said Tõrvandi ja Mammaste pargid ja nüüd ollakse SA Tartu Sport lepinguline koostööpartner Tartu Tähtvere dendropargi discgolfirajal. „Lisaks tegime värske uuenduse Nõo discgolfipargis,” selgitab Silver Saks „Lähitulevikus plaanime tulla Voorele ning samuti on tulemas AS Respo eramaale 12 korviga discgolfipark.”

Discgolfiradasid pole kunagi liiga palju

Silveri senised kogemused on näidanud, et pool ajast võtab eeltöö ja dokumentide vormistamine ning pool ajast kulub reaalselt paigaldustöödele ja ehitusele.
“Algselt planeerisime kaks korvi ka Voore parki, kuid koostöös keskkonnaametiga sai selgeks, et Roela mõisapargi põlispuudele me liiga teha ei taha ja need kaks korvi on võimalik õnneks paigaldada mujale,” Selgitab Maarika Kits ja lisab, et läheduses olevate eramaa omanikega on suusõnalised kokkulepped, et nad lubavad jalgsi nende maadelt läbi käia.
„Voore rajale planeerime harrastajasõbralikku rada, mis võiks olla enamikele jõukohane ja tekitab head emotsiooni juba esmase külastamise korral. Miinuseid ma hetkel ei oskagi välja tuua,” julgustab Silver Saks. „Discgolf spordialana on selline võrdlemisi ainulaadne ala, mis ei küsi sinu vanust. Olen isiklikult mänginud koos 82-aastase vanahärraga, kes vägagi rõõmsalt kettaid lennutas. Samuti juba 5–7-aastased poisid ja tüdrukud leiavad palju lõbu ja lusti ketaste viskamisest. Meie enda spordiklubi noorim on 12-aastane, kes tänasel päeval teeb juba väga paljudele täiskasvanud meestele n-ö tuule alla.
Silver loodab, et discgolfi alaliit hakkaks lähiajal tõsiselt tegelema noorte toomisega selle spordiala juurde. Tuleks viia discgolf spordialana spordikoolidesse ning populariseerida seda üle Eesti.
„Minu soovitused mängu nautimiseks oleks, et number üks on ohutus enda ja teiste suhtes. Veendu alati enda ja teiste visete ohutuses ning jälgi üldist discgolfi etiketti,” selgitab Silver Saks. „Teiseks vali endale sobivad kettad, mille kerge vaevaga lendama saad. Vajadusel küsi julgelt abi kogenumatelt mängijatelt.
Üldiselt on discgolfirahvas üks suur pere ja teineteist aidatakse meeleldi. Kolmas soovitus on, et discgolfiradadele minnes kasutada ilmastikule vastavad riideid ja jalanõusid.”

Rada saavad tulevikus kasutada kõik

„Kirjutasime projekti Kohaliku omaalgatuse programmi 2020 sügisvooru 14 korvi soetamiseks ja ehitusprojekti koostamiseks,” selgitab Maarika Kits ja kinnitab, et rada on mõeldud kohalikele tasuta kasutamiseks, et viibida rohkem õues, olla liikuvam, tervem, aktiivsem, sportlikum ja kasutada vaba aega sihipärasemalt. „Kui hakkame korraldama võistlusi, siis nendel osalemine on tasuline. Nii saame ala korrashoidmiseks vahendeid teenida. Tulevikus tahaks korraldada lausa kasvõi kolmepäevaseid festivale, sest meil on ju olemas Voore külalistemaja, kuhu kõiki majutada saaks. Saladuskate all on soov, et kooli juurde paar korvi lastele vahetundide sisustamiseks. See oleks ju ülilahe.”

blog comments powered by Disqus