Võisiku Kodu elanikel jälle uus lootus

Ammusel projektil, millega oli plaanis reorganiseerida Võisiku Kodu, mis on üle elanud mitmed takistused ja edasilükkumised, on nüüd võimalus jälle edasi minna. Millal ja millise hinnaga, paraku veel teada ei ole.


Algselt oli ettevõtmise eeldatav tähtaeg 2018. aasta lõpp, aga nagu oleme saanud jälgida, kipub see hilisemaks nihkuma. Praeguseks peaks ööpäevasel hooldusteenusel olevatele erivajadustega inimestele uued eluasemed ehitama peamiselt AS Lõuna-Eesti Hooldekeskus. AS-il Hoolekandeteenused, kes ise praegu Võisikul hooldekodu peab, on ka endal üks projekt, Põltsamaa linna 24kohalise ööpäevaringse teenuseüksuse ehitamine. Selle valmimistähtaeg on 2020. aasta suve lõpp.

Prokuratuur kahtlustas mullu sügisel Eestisse mitmeid hooldekodusid rajanud Vambola Sipelgat soodustuskelmuses. Lõuna-Eesti Hooldekeskuse AS-ile, mida Sipelgas juhtis, oli ette nähtud kaheksa 30kohalise korterelamu tüüpi maja (kokku 240 ööpäevaringse erihoolduse kohta) ehitamiseks Euroopa Regionaalarengu Fondilt 6,444 mln eurot, millele lisandub omaosalus 3,6 mln eurot. Võisiku hooldekodu elanikud oleksid pidanud kolima uutesse majadesse Antslas, Kosel, Rahingel, Verioras ja Türil 2018. aasta lõpuks.

Lõuna-Eesti Hooldekeskuse AS-ile pandi süüks ebareaalseid ehitushindu, omaosaluse mittetasumist ja ebapiisavat finantsvõimekust ning rahandusministeerium peatas rahastuse. Täpsemal uurimisel need süüdistused kinnitust ei leidnud. Novembris astus Vambola Sipelgas Lõuna-Eesti Hooldekeskuse AS-i juhatuse liikme kohalt tagasi ja ettevõte esitas detsembris vaide maksed peatanud rahandusministeeriumi vastu.

  1. märtsil teatati Lõuna-Eesti Hooldekeskuse AS-i praegusele juhile Ülo Tulikule rahandusministeeriumist, et maksete peatamise otsus on tühistatud.

“1. märtsi seisuga oleksime veel suutnud oma kohustused täita. Seegi oli juba muidugi meie jaoks plaan B. Plaan A oleks tähendanud, et majad on püsti juba mais. Ehitus on kallinenud vahepeal ligi 10 protsenti ja tuleb teha uued hanked. Raha ju veel ei ole ja meile pole ka, hoolimata päringutest, teatatud, millal see meieni jõuab,” oli Ülo Tulik väga kuri.

Rahandusministeeriumi välisvahendite rakendamise osakonna nõunik Natalja Tšikova möönis: “Jah, maksete peatamise otsus on tühistatud. Millal rahad Lõuna-Eesti Hooldekeskuseni jõuavad, ei oska kommenteerida.”

“Võisiku Kodu pannakse kindlasti kinni. Kuna see täpselt juhtub, sõltub sellest, kas ja millal Lõuna-Eesti Hooldekeskus uued teenusekohad valmis saab. Kui peaks juhtuma, et nad mingil põhjusel oma osa lepingust täita ei suuda, siis otsime uute teenusekohtade ehitamiseks uued partnerid,” teatas Ave Lillemäe AS-ist Hoolekandeteenused.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus