Võisiku hooldekodus olid praktikal hollandlased

Üheksakümnendate aastate algul alustasid hollandlased koostööprojekti raames koostööd Võisiku, Valkla ja Koluvere hooldekoduga. Pärast seda on Hollandi õppurid Võisikul praktiseerimas käinud. Lõppeval nädalal olid Võisiku hooldekodus praktikal õenduse ja sotsiaalhoolduse üliõpilased Galina de Bruijn, Nathasja de Best, Maaike Bakker, Maaike Borsboom ja Melinda Teeuwisse. Kaasas oli ka õppejõud dotsent Bert Goting.

?Praktikale tulid õppurid, kes töötavad õpingute kõrvalt Hollandis sotsiaalhooldeasutustes, kus elavad vaimupuudega inimesed. Praktikale pääsemiseks oli vajalik inglise keele oskus ja hea kohanemisvõime,? ütles Bert Goting.

Hollandi üliõpilased said ülesandeks tegelda psüühiliste erivajadustega klientidega, kes on pidevalt olnud mõne probleemi kammitsas. Probleemsed hooldekodu elanikud valis üliõpilastele välja osakonnajuhataja Katrin Averjanov. Hollandlannadel tuli leida kontakt inimestega, kelle käitumine on autistlik. Nad ei soovi ümbrusega kontakti võtta, samas kipuvad ennast vigastama. Iseloomulik on ka kiindumine mõnesse konkreetsesse hooldekodu töötajasse, kellel pidevalt kannul käiakse.

?Praktikandid pakkusid meie hoolealustele mitmesuguseid vaba aja sisustamise võimalusi. Lõõgastuti muusikateraapiatoas, sporditi võimlemissaalis, kelgutati hooldekodu õues, joonistati. Igaühe toauksele kleebiti selle hooldekodu töötaja foto, kelle järele hoolealune igatses,? kirjeldas Võisiku hooldekodu hooldusjuht Ülar Uusküla praktikantide tegevust.

Episoodid, mis praktikandid ise välja valisid, salvestati videolindile. Seda vaadati neljapäeval toimunud praktikaülesannete presentatsioonil. Sellest üritusest olid osa võtma kutsutud ka Põltsamaa Kodu- ja Põllutöökooli sotsiaalhoolduse eriala õpilased ja õpetajad. Samuti vahetasid praktikandid mõtteid Võisiku hooldekodu direktori Toivo Ilvesega.

?Võisiku hooldekodu töötajatel oli igati huvitav ja kasulik kuulda, kuidas praktikandid oma ülesannetele lahenduse leidsid. Hollandi üliõpilased on meile teretulnud ka tulevikus,? oli Ülar Uusküla praktikantidega väga rahul.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus