Võisiku hooldekodu parandas elu- ja töötingimusi

Võisiku hooldekodu 2. osakonna patsiendid ehk selle asutuse kõige raskeloomulisemad kliendid, kes võivad oma seisundist lähtuvalt mõnikord muutuda ohtlikuks nii iseendale kui teistele, said tänu renoveerimistöödele nüüd värvierksa ja korraliku ventilatsiooniga eluruumi. 

Pikk koridor on muudetud rõõmsaks, kasutades sisekujunduses seintel ja põrandal kolme eri värvi. Kuigi lagi on tulnud jupp maad madalamale tuua ja kõige pikemad inimesed võivad nüüd ehk peaaegu pea ära lüüa, on tänu kaasaegsele ventilatsioonisüsteemile sealne õhk  lõpuks täiesti hingatav.

Eraldi väljapääsu kaudu saavad 2. osakonna elanikud nüüd ka  minna jalutama vanasse mõisaparki, kus neile on eraldatud taraga piiratud territoorium.

Kodukaunistamine au sees

Võisiku hooldekodu direktor Toivo Ilves ütles renoveeritud osakonda avades, et päev on Võisiku hooldekodu pere jaoks eriline, sest tänu sotsiaalministeeriumi toetusele on kodu jällegi kaunimaks saanud.

“Hea on tõdeda, et meie taasiseseisvunud Eesti riigis, kus kodukaunistamine ja -korrashoid on au sees, ei väärtustata ainult neid, kes ise suudavad edukad olla, vaid hoolitsetakse ka nende eest, kes saatuse tahtel peavad hooldekodus elama ja seda oma kodupaigaks pidama,? ütles Ilves.

Tema kinnitusel on Võisiku hooldekodu oma elanike elutingimuste ja töötajate töötingimuste parandamist alati väga oluliseks pidanud. Eesti riigi rahalisel toel on paari viimase aasta jooksul seda tehtud. Möödunud aastal renoveeriti  tugevdatud toetusega osakonna ja meditsiinipersonali ruumid.

1960. aastate alguses valminud hoones, mille esimene korrus nüüd uue ilme sai, oli olukord seni aga kõige hullem.

Toivo Ilves tänas koostööpartnereid ja rõhutas, et vaid koostöös suudetakse eesmärk saavutada.

“Võisiku hooldekodu taidlejad proua Milvi juhendamisel on tänast esinemist pikalt ette valmistanud,?  juhatas direktor sisse sisuka ja hingemineva kontserdi, mis pani taaskord mõtlema Juhan Luiga sõnadele, et vaimuhaigused pole alati mitte vaimu haigused.

Koostööpartneritele jagas hooldekodu juht aga kohapeal valmistatud paberile maalitud tänukirju, mille olid valmistanud Võisiku Päevakeskuse kunstiõpetajad koos oma õpilaste ja hoolealustega. Päevakeskuse kunstitoas oli valmistatud ka lint, mille läbilõikamistseremoonial osalesid koos direktor Toivo Ilvesega eksminister Jaak Aab, maavanem Aivar Kokk ja ehitusfirma JB Ehitus juhatuse esimees Robert Ööpik. 

Kokku renoveeriti Võisikul seekord 822 ruutmeetrit pinda. Projekteerimistöid teostas ARC  Projekt OÜ  Jüri Kulasalu juhtimisel, arhitekt oli, nagu ka eelmise renoveerimistöö puhul, Jaak Reinula.

Sotsiaalministeerium eraldas hooldekodule 3,6 miljonit krooni, hooldekodu omafinantseering oli 293 400 krooni.

Peremees peab olema lähedal

EELK Põltsamaa koguduse õpetaja Markus Haamer tõstis renoveeritud osakonda sisse õnnistades esile ühtehoidmise vajadust ja armastuse sõnumit.

Vaimulikule läks südamesse, et nii hoidjad kui hoitavad laulsid oma kava viimase laulu üheskoos. Vaimulik juhtis inimeste tähelepanu jäävate väärtuste äratundmisele: “Me oleme jõudnud aega, kus inimesed hakkavad mõistma, et siin maises elus on olemas ka kustumatud väärtused, armastuses jagatu ja vastuvõetu. Sõnal on suur tähtsus ja võim. Kõigel, mis on avatud südamega tehtud, on suur roll. Täna kõlanud tänu pole sümboolne, täna kostis rõõmutänu, vastukaja.”

Jõgeva maavanem Aivar Kokk rääkis, millistena mäletab ta äsjarenoveeritud ruume aastaid tagasi. “Nende ruumide olukord oli kohutav, põrand oli ainult üks katkine betoon. Tundus ka utoopiline leida vahendeid, et siit inimesed ümber kolida,? rääkis Kokk.

Maavanem pidas liigutava kõne eksminister Jaak Aabi kiituseks, väites muu hulgas, et viimase 2,5 aasta jooksul on investeeringud, mis on tulnud Jõgevamaale sotsiaalvaldkonnas, viimase 15 aasta parimad.

“Eesti praegune valitsus ja sotsiaalministeerium tahavad aga anda selle maja ühele suurele aktsiaseltsile. Meil on juba kogemus ühe riikliku aktsiaseltsiga, mis kolm aastat tagasi õppeasutuste ehitamiseks moodustati. Jõgeval ootab politseimaja juba kolmandat aastat lepingu täitmist. Kuigi kümneid miljoneid on õhus, pole kolme aasta jooksul jõutud renoveerida rohkem kui üks du?iruum,? jätkas Kokk.

Ta kinnitas, et Võisiku hooldekodu järgmine remondiraha on ette nähtud alles 2016. aastaks. “Sinnani on üheksa aastat, aga ma arvan, et 4-6 miljonit on vaja saada kiiresti, et luua lõplikult need tingimused, mida ühel Eesti suurimal hooldekodul vaja on,? lisas maavanem.

Maavanema sõnul on hooldekodu tänane peremees  maavalitsus hooldekodule parim, sest pole vaja kaugeid ülemusi, vaid neid, kes on lähedal ja näevad muresid.

Kokk tänas ka ehitusfirma esindajat Robert Ööpikut, kinnitades, et viimane on ehitajana  parem ja ausam kui ta ise. Selliseid ehitusjuhte, kes näitavad tellijale, kus on midagi halvasti, on vähe.

Jaak Aab tunnistas, et on kiidusõnadest meelitatud, kuid ei jaga maavanema pessimismi.

“Küll hoolekanne ja sotsiaalvaldkond ka edaspidi raha saab,? lubas Riigikogu liige Jaak Aab.

Sotsiaalministeeriumi halduse ja investeeringute juht Martti Taidre tunnistas, et kuigi ta oli Võisikule tulles saanud tööandjalt hoiatuse, et ta lubadusi ei jagaks, soovitab ikkagi alati leida üles see õige ukselink. Ja teha olulised telefonikõned õigel numbril, mõnikord kasvõi öösel

Riigikogu liige Mai Treial rõhutas oma tervitussõnades ainsana hooldekodu töötajate suurt psüühilist koormust. Palgatõusust ei rääkinud seekord Võisikul aga mitte keegi.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus