Võidupühaparaad tõi Jõgeva tähelepanu keskpunkti ja muutis linna nägu

 

Kui tavaliselt saab televisioonis 150 000 – 160 000 krooni eest näidata vaid paari-kolmeminutilist reklaamiklippi, siis Jõgeva sai selle raha eest võidupühaparaadiga tervelt pool tundi üleriigilist tähelepanu.

Ligikaudu 150 000 – 160 000 krooni kulutas Jõgeva linnavalitsus tänavu võidupühaparaadi korraldamisele. Rahvusringhäälingus reklaami ei näidata ja seetõttu pole Eesti Televisioonis eetriaega võimalik osta. Kui palju vaatajaid võidupühaparaadilt tehtud pooletunnist teleülekannet teisipäeva hommikupoolikul või  selle õhtust kordust jälgis, pole samuti veel teada. Igal juhul oli Jõgeva võidupühal paraadiga tähelepanu keskpunktis.

Ametkondade ladus koostöö

Paraadiga seotud teenistuste ja ametkondade esindajate hinnangul sujusid võidupühaparaad ja kõik sellega seotud üritused Jõgevamaal kenasti.

Kaitseliidu avalike suhete osakonna ülem Neeme Brus korraldas seda paraadi seitsmendat aastat. “Jõgevamaa korraldustoimkond on olnud üks paremaid koostööpartnereid. Kõik sujus briljantselt,” tõdes Brus, kelle kinnitusel polnud ühtegi probleemi, mida poleks koostöös lahendada suudetud.

Väga paljud paraadi korraldajad tõstsid esile just eri ametkondade ladusat koostööd.

Paraadi toomine väikelinnadesse tähendab kohalikele elanikele eelkõige patriootliku kasvatuse mõttes väga palju, tõdesid paraadi ette valmistanud inimesed.

Jõgeva haigla juhataja Peep Põdderi sõnul on väikese linna eripära, et kõik tegijad suudavad ühise eesmärgi nimel töötada ja kogu rahvas seisab oma linna eest.

“Jõgevamaa inimesed said teada, et oleme suutelised ka suuri asju korraldama,“ märkis Põdder.

Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik kapten Janno Rosenberg ütles, et nende jaoks oli kõige suurem mure, millistel tänavatel paraad korraldada. “Olusid arvestades oli valitud parim lahendus, kõik üksused olid kompaktselt pildil,” märkis ta.

Hilistele tulijatele häid kohti polnud

Rosenberg on nõus, et pealtvaatajatel, eriti nendel, kes vahetult enne paraadi algust kohale tulid, oli päris raske leida niisugust kohta, kus toimuv väga hästi näha oleks olnud. Kes juba aegsasti paremad kohad hõivasid, nägid loomulikult toimuvat ka paremini.

“Kindlasti võis osa kohaletulnuid nentida tõsiasja, et televiisorist oleks olnud kõige parem vaadata. Kuid vahetu elamus on ka midagi väärt. Ma pean silmas eelkõige kopterite ja hävitajate ülelendu, seda oli võimalik tajuda,” lisas ta.

Hoolimata heast võimendusest, jäi osadel pealtvaatajatel siiski presidendi kõne kuulmata. Nutikamad olid kaasa võtnud väikesed raadiod ja kuulasid presidenti raadiost.

Tõmbenumbriks oli ka vigurmarss ning loomulikult tehnikanäitus.

Kõige krooniks soosis tänavust võidupühaparaadi ka ilmataat – soe ja vihmata ilm võimaldas üritust nautida nii pealtvaatajatel kui ka osalejatel. Erinevail hinnanguil võis teisipäeva hommikul Jõgeval olla seitse-kaheksa tuhat pealtvaatajat ja tasub märkida, et paljud neist olid Jõgeval esimest korda elus.

Lõuna Politseiprefektuuri Jõgeva politseijaoskonna komissari Valentin Kekiševi sõnul käitusid pealtvaatajad väga mõistlikult ja kõik sujus tõrgeteta, mingeid intsidente politsei ei registreerinud.

Probleemideta läks Kaitseliidu Jõgeva maleva pealiku Janno Rosenbergi hinnangul ka paraadil osalevate üksuste majutus ja toitlustamine. “Jõgeva koolid olid tasemel, Kaitseliidu peastaabi poolt kokku pandud paraadi organiseerimiskomitee tunnistas, et nii sooja vastuvõttu pole nad varem kohanud,” lisas ta.

Suur tänav sai uue katte

Paraadi ajaks sai Jõgeva ka linna peatänavale ehk Suurele tänavale uue katte. Kokku läks tänava remont linnale maksma 1,1 miljonit krooni, täiendavat laenu selleks võtma ei pidanud. Jõgeva linnapea Viktor Svjatõševi sõnul suudeti töö linna käsutuses olevate vahenditega ära teha, sest hinnad on tublisti langenud — mullusega võrreldes isegi pea poole võrra.

Linnapea märkis veel, et korda tehtud linnapildist on hea meel kohalikel ja seda nautisid ka paraadi külalised. “Me ei pidanud ka telepildis nähtu pärast kusagil silmi maha lööma,” lisas ta.

Esialgu kahtles osa paraadijärgse vastuvõtu korraldajaist, kas pakkuda seal Jõgeva linna firmarooga küüslaugusuppi.  Et tegemist oli pigem linna tutvustava vastuvõtuga, mitte rangelt etiketti järgiva üritusega, jõudis küüslaugusupp külaliste lauale.

Diplomaatilise korpuse esindaja tänas pärast vastuvõttu organiseerijaid meeldejääva maitseelamuse eest. Pakkumata jäi kahjuks Felixi mustikavein, mida lihtsalt ei olnud nii palju kusagilt võtta.

Vahetult enne paraadi suudeti Jõgeval ja linna ümbruses korrastada üsna palju laokile jäetud krunte, vahetada katkisi aknaid tervete vastu, teha korda majade fassaade ja väravaesiseid, värvida aedasid, niita muru ja koristada ümbruskonda. Korrastatud ümbrus näitab meie külalistele, et hoolime oma kodukandist. Jõgeva haigla juhataja Peep Põdder peab inimeste ühtekuuluvustunnet väga oluliseks, sest ühise eesmärgi nimel panid kõik käed külge.

“ “Ikka jõuab Jõgeva”, on Jüri Leesmenti kirjutatud linnalaulu pealkiri. Suure ja austusväärse suurürituse võiduparaadi eduka  korraldamisega näitas väikene paik ennast tubli tegijana. Üks kogukond on nii elujõuline, kui aktiivsed ja teotahtelised on selle paiga inimesed. Igati kordaläinud ürituse eest olen tänulik kõigile, kes andsid selleks oma panuse,” avaldas linnapea tegijatele tunnustust.

Mida Jõgeva võidupühaparaadiga võitis

*1,1 miljoni krooniga tehti korda Jõgeva peatänav

*Valgustusposte kaunistavad lipud

*Kaubahalli ees tehti korda nn „nutumüür”

*Lammutati osa Jõgeva linna kolehoonetest

*Korrastati laokil hooneid, vahetati katkised aknad tervete vastu

*Värviti aiapiirdeid, majade fassaade, niideti muru

*Rahapuudusel jäi korda tegemata Kaitseliidu maja fassaad, maja väljanägemist korrastati temaatilise reklaamplakatiga

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus