Võidupüha ja maakaitsepäev Eesti lipu sünnikodus

Suvetuules lehvivad täies ilus sini-must-valged trikoloorid. On eesti rahva pidupäev – Vabadussõjas võidelnute austamise ja mäletamise päev. Käesoleval aastal tähistame võidupüha ja maakaitsepäeva maakondlikult Eesti lipu sünnikodus, kauni Põltsamaa jõe kallastel.

Äsja Põltsamaal toimunud maakonna laulu- ja tantsupidu “Kolme koduvärviga” oli toredaks sissejuhatuseks suvistele sündmustele. Meeleolukas pidu tõstis esile Eesti lipu sünniloo.

Sini-must-valge lipp tunnistati Ajutise Valitsuse määrusega Eesti riiklikuks sümboliks 21. novembril 1918 ning sama aasta 12. detsembril heisati see eestluse tähisena Toompea lossi Pika Hermanni torni tippu. Selle lipu all saavutati võit Landeswehri üle 23. juunil 1919. aastal Võnnu (Cesise) all, kus sunniti taanduma baltisaksa väed.

Seda olulist võitu, austust meie sõjameeste vaprusele ja rahva vabaduseihale tähistamegi võidupühana.

Suve kõige lühema öö lõkketulede valguses ühinevad sümboolselt kaks kõige olulisemat sündmust meie rahva jaoks – võidupüha ja jaanipäev. Võidupüha tule toovad meile Hiiumaal toimuvalt paraadilt kaitseliitlane Ago Vaidla ja naiskodukaitsja Aive Kivioja.

Pidupäeval tunnustame ja täname mastivimpli ja tänukirjaga ka kodukaunistajaid. Hoolitsetud ja kaunis kodu on ikka meie rahvale omane olnud.

Pidupäeva puhul tänan ja tunnustan Jõgevamaa kaitseliitlasi, naiskodukaitsjaid, noorkotkaid ja kodutütreid, kes oma vabast tahtest parandavad rahva valmisolekut kaitsta meie riigi iseseisvust. Mäletame ja mälestame meie vabaduse eest võidelnuid ning viime kauneid lilli ja süütame mälestusküünlad Vabadussõja mälestusmärkide jalameil.

Olete kõik oodatud osalema paraadil ja sellele järgneval pidulikul tseremoonial Põltsamaal Vabadussõja mälestussamba juures, kust on võimalik võtta kaasa leegike püha tuld, et süüdata koduaasal jaanilõke või koduaknal küünal.

Õnnitlen teid võidupüha puhul ja soovin peotujulist jaanipäeva!

VIKTOR SVJATÕŠEV, maavanem

 

 

blog comments powered by Disqus