Võhmas avati näitus Eesti linnade motiividega kaunistatud küünaldest

Eile alanud Võhma linnapäevadel avati kohaliku gümnaasiumi saalis  näitus  osaühingus  Eesti Valgus valmistatud meetripikkustest küünaldest, mida kaunistavad Eesti linnade- teemalised maalid.

Eesti Vabariigi 90. aastapäevale pühendatud näitusel on vaatamiseks neljakümne seitsme Eesti linna küünlad. “Küünlad paigutasime gümnaasiumi aula põrandal asetsevale kontuurkaardile. Igaühe sellele kohale, kuhu on märgitud ühe või teise linna asukoht, ” ütles osaühingu Eesti Valgus juhataja ja omanik Peter Wüthrich. “Küünaldele on kunstnik Natalia Remmel maalinud linnade ajaloo, kultuuriloo ja legendidega seotud motiive. Kõik küünlad on ainulaadsed ja huvitavad. Isiklikult meeldib mulle väga Kärdla küünal, millel kujutatud kohvijoojaid, sest selles paigas elavaid hiidlasi tunti vanasti hüüdnime kohvilähkrid järgi, ja samuti Lihula küünal, mis saanud inspiratsiooni Matsalus korraldatud Loodusfilmide festivalist. Samuti olen igati vaimustatud Põltsamaa küünlast, millel pildid  kunagisest suursugusest lossist ja sealsest elust. Selle küünla  kaunistasime vanaaegsete piltide järgi, mis võimaldas kunagist lossimiljööd võimalikult tõetruult kujutada. Olen käinud ka ise Jõgeval, kuid seoses Jõgeva küünla tegemisega sain teada, et selles linnas on registreeritud Eesti külmarekord ning seal asub Jõuluvana kodu, ” rääkis kümmekond aastat tagasi Šveitsist Eestisse kolinud ettevõtja, kes algatas idee valmistada linnade-teemalised küünlad ja tutvustada neid näitusel ning meisterdas ise ka kontuurkaardi küünalde esitlemiseks.

“Küünlanäituse korraldamine on väga tore mõte ja minu lemmikküünal on kahtlemata Võhma oma, kuid huvitavalt mõjuvad ka Narva ja Kuressaare küünal, ” lasus Võhma Gümnaasiumi majahoidja Tamara Parik.

Avapäeval külastasid näitust  Haapsalu, Tamsalu, Põltsamaa, Jõgeva , Mustvee, Kärdla ja mitmete teiste linnade delegatsioonid.

Küünlanäitus Võhma Gümnaasiumis jääb avatuks 10. augustini. “Näitust saab külastada tööpäeviti 9-13 ja nädalavahetusel 10-15 ja kokkuleppel ka teistel kellaaegadel. Hiljem hakkame näitust üles seadma teistes Eesti linnades. Algul kavatsesime pakkuda linnadele võimalust oma küünlad välja osta. Nüüd oleme aga koos Võhma linnavalitsusega pidanud mõttekaks küünlakogu tervikuna meie kodulinna jätta ja leida sobiv saal selle püsivaks eksponeerimiseks. Küll aga saavad omavalitsused või ka eraisikud küünaldest koopiaid tellida, ” lasus Peter Wütrich.

“Linnade-teemalised küünlad viivad positiivse sõnumi Võhmast kogu Eestisse. Me oleme kindlasti huvitatud küünlanäituse jõudmisest Jõgevale ja arvatavasti sobiks näitus meie kultuurikeskusesse just jõulukuul, sest on ju Jõgeva küünlale valitud väga sobilik külmalinna ja Jõuluvana temaatika. Mõttes on ka Jõgeva küünlast koopia tellimine, ” lausus Jõgeva linnapea Viktor Svjatõsev.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots märkis, et sellel linna küünal on väga täpselt välja toodud paikkonna aura ja  ajalooline taust. “Peame võhmalastega läbirääkimisi, et küünlanäitus avataks ka Põltsamaal, ” lisas ta.

“Küünlavabrik on tõsine kaasaaitaja  linna turismi ja kultuurielule. Loodetavasti saavad küünlad Võhma üheks sümboliks ja võimalik, et tulevikus saab meie linn Eesti Valguse pealinna maine,” ütles Võhma abilinnapea Aare Järvik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus