Firmajuht Peter Wüthrichi sõnul valmistab Eesti Valgus 160 erinevat värvi ja 60 erineva lõhnaga küünlaid. “Toodame nii kandilisi kui ka ümmargusi küünlaid, mille värvimiseks kasutame Saksamaa päritolu värve. Mitmed aroomid, nagu näiteks roosi- või vaniljelõhn, jäävad küünaldele lausa igaveseks püsima. Kui saime pakkumise ühest lõhnafirmast, hakkasime tegema ka grillvorstilõhnalisi küünlaid, millele panime nimeks grillimõnu. Neid küünlaid müüsime peamiselt suvel. Iseäranis suur huvi küünalde ostmise vastu on aga arusaadavalt jõulude ja aastavahetuse ajal,” rääkis ettevõtte juht.
Aeganõudev protsess
Ta märkis, et seda, kui palju küünlaid päevas valmistakse, on võrdlemisi keeruline öelda. “Erinevate küünalde valmistamiseks kulub erinevalt aega. Näiteks toodame ka meetrikõrguseid ja kaheksa kilogrammi kaaluvaid küünlaid, mille tegemine on võrdlemisi aega- ja vaevanõudev.”
Firmas tehakse ka küünlaid, mis kaunistatakse kliendi valitud pildiga. Näiteks tellis Jõgeva maavalitsus rohelise ja valge värviga küünlaid, millel Jõgevamaa vapp.
Küünaldest turustatakse praegu 30 protsenti Eestis, ülejäänud lähevad Soome, Saksamaale, Lätti ja kõige rohkem Shveitsi.
Küünlatehase rajamine Võhmasse saigi alguse koostööst Shveitsi ettevõtjatega. “Kui kolisin Võhmasse, hakkasin selles väikelinnas otsima võimalusi ettevõtluse arendamiseks. Lihakombinaadi pankrotistumise tõttu keerulisse olukorda sattunud linnas oli töökohti väga vaja. Ühel päeval helistasid aga Sveitsi ettevõtjad ja tundsid huvi, kas oleksin valmis käivitama küünlatehast. Mõistagi suhtusin ettepanekusse positiivselt. Vajalikku tootmispinna leidmisel oli abiks Võhma linnavalitsus eesotsas tolleaegse linnapea Jaak Aabiga. Tehas alustas tööd aastal 2000. Algul olime seotud peaettevõttega Shveitsis, seejärel asusime tegutsema iseseisvalt osaühinguna Eesti Valgus,” rääkis Peter Wüthrich.
Huvi Eesti vastu
“Kohe firma tegevuse alguses sai aga selgeks, et esimene asukoht sobib vaid ajutiseks lahenduseks. Hakkasime otsima tootmise arendamiseks vajalikke avaramaid ja nüüdisaegsemaid tingimusi. Tekkis võimalus kohandada tootmiseks kunagine lihakombinaadi ühiselamu. Maja oli täiesti lagunenud ning vajas põhjalikku renoveerimist. Ma ei mäletagi, mitu veoautokoormat prahti sealt välja vedasime, ” rääkis firmajuht.
Shveitsis Schaffhausenis sündinud Peter Wüthrich rääkis, et tema huvi Eesti vastu sai alguse juba poisina. “Vaatasin ühte 1936. aastal tehtud pilti, millel olid kõikide tollaste Euroopa riikide lennukid. Nägin ka Eesti lennukeid, kuid kuulsin isalt, et sellist riiki enam pole. Ma ei mõistnud isa juttu ning Eesti kujunes mulle omamoodi “Atlantiseks”. Kui üheksakümnendate aastate keskpaigas Eestisse kolisin, hakkasin siin ennast peagi koduselt tundma. Enne küünlatehase rajamist tegelesin humanitaarabi jaotamisega ja ka mitmete ettevõtlusvaldkondadega. Eesti majanduselu on muutunud ausamaks ja korrektsemaks. Igatahes koostööpartnerid peavad arvete tasumisel tähtaegadest kinni märksa täpsemini kui varem,” lisas ta.
JAAN LUKAS