Virmalised Pala raamatukogus

Turu lähedalt Parkanost pärit Mika Kauraharju (32) on amatöörfotograaf, kes igapäevast leiba teenib puidutööstuses. Fotograafia on talle huvi pakkunud juba lapsest saati, tõsisemalt tegeleb ta sellega kümmekond aastat. Kauraharju pildistab loodust, maastikku, loomi ja inimesi. Looduses köidavadki teda peale liblikate just virmalised ja muu taevalaotusega seonduv.
Kauraharju tööd on leidnud tunnustust ajakirja Kamera korraldatud fotovõistlustel. 2002. a pääses ta ühe fotoga aasta loodusfoto raamatusse. Näitusi on Kauraharjul olnud hulganisti. ?Öövalgus? oli esimest korda üleval 2003. aasta augustis Seitsemise rahvuspargi looduskeskuses. Kõik selle näituse fotod on tehtud Parkano lähedal Aureskoski külas.

Fotode järgi otsustades vaatab Mika Kauraharju taevasse üsna tihti ning on saavutanud virmalistega päris tiheda ?hingelise? kontakti. Tehnikat peab ta ka hästi tundma: atmosfäärinähtuste jäädvustamine nõuab teadmisi ja kogemust. Aga ka ?vanu häid? kompositsioonireegleid pole ta selle juures unustanud.

Näitus ?Öövalgus? jõudis Palale Soome Instituudi kaudu. Pala raamatukogu ja Soome Instituudi vahel oli vahendajaks Rannal elav soomlanna Marja Korpimäki, kellele raamatukogu juhataja Anu Saul näituse avamisel selle eest tänusõnu ütles. Tänulik oli ta ka Pala kooli kunstiõpetajale Reet Kuusikule, kes nii seda näitust kui ka teisi üles panna on aidanud.

Senisest paremad näitusekorraldamise tingimused tekkisid Palal pärast seda, kui raamatukogu möödunud aasta lõpus uutesse, poole suurematesse ruumidesse kolis: tõsi, sama hoone piires.

?Soome Instituutki lubas meile tänavu veel kaks näitust saata,? ütles Anu Saul.

?Öövalguse? avamisele oli ta kutsunud suurema seltskonna Pala kooli õpilasi ja ajalehe Vooremaa fotograafi Anatoli Makarevit?i, kes jagas nõu, mida ja kuidas pildistada, et fotosid endal pärast meeldiv vaadata oleks ning et neid ka teistele näidata tasuks.

?Tänapäeval on ju fotoaparaat vaat et igal teisel, aga selle kasutamisoskusest kipub paljudel puudu tulema,? ütles Anu Saul.

Näituse avamisele tulnud õpilastele oli tal kohe üks huvitav ettepanek: proovida jäädvustada koduvalla loodust, ehitisi ja inimeste tegemisi ühe konkreetse päeva jooksul ning panna parematest fotodest aprilli lõpus, Pala valla 15. sünnipäeva tähistamise ajal välja näitus. Õpilased olid asjaga päri ning pildistamispäevaks valiti 18. aprill. Digitaalfotode (filmile pildistamisest ei tea tänapäeva lapsed enam suurt midagi!) kokkukogumise ja paremate kaadrite paberkandjale saamise korraldamise lubas enda peale võtta Pala kooli informaatikaõpetaja Enn Parv.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus