Villu Reiljan: Las inimesed askeldavad!

Ma olen Jõgevamaa inimestele väga tänulik, kes on mind neljadel valimistel toetanud. Olen siin ise andnud oma parima ja siinsetele inimestele on mul ütelda kõige soojemad tänud.

Olete endiselt üks nendest, kes esindavad Riigikogus Jõgevamaad. Mida arvate suutvat oma valijate heaks ära teha, olles opositsioonis? Mis võiksid olla Teie prioriteedid?

Eks ma teen tööd Jõgevamaa heaks, aga ka terve Eesti heaks. Kui me eelmine kord opositsioonis olime, suutsime ju ära hoida elektrijaamade müügi. Raudteejaamade müüki me ei suutnud takistada, kuid õnneks on need täna riigiomandis tagasi. Kuid elektrijaamade kahju oleks ulatunud mitmetesse miljarditesse.

Rahvaliit ei maga ka nüüd. Meil on juba kolm eelnõud Riigikogu menetlusse esitatud: metsanoorendike maamaksust vabastamise eelnõu, hoiulaenu-ühistute seaduse eelnõu ja vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise eelnõu, mis annab võimaluse kasutada erimärgistusega kütust ka sadama-alal.

Oldagu valitsuskoalitsioonis või mitte, tööd saab Riigikogus ikka teha, kes seda ainult teha tahab.

Praegune olukord on ka veel alles noor, las inimesed toimetavad ja askeldavad.

Kas Te olete praegusel hetkel solvunud või pettunud ja kui, siis kelle peale või milles?

Mille peale? Kelle peale? Milleks? Ei, ma ei ole solvunud.

Rahvaliit on ju sisuliselt maainimeste erakond, kuigi samas on igal erakonnal oma maaelu-poliitika. Miks tehakse numbrit sellest, et Rahvaliidul pole Tallinnas suurt toetust ? ei peagi ju olema, sest seal ei ela põllumehi.

Meil on sadu liikmeid paljudes linnades. Oleme ka linnavalitsustes ja -volikogudes, see ei ole enam päris nii, et oleme ainult maainimeste erakond.

Nendest valimistest, mis praegu toimusid, ei maksa aga eriti kaugele ulatuvaid järeldusi teha. Noores demokraatias tuleb ikka seda ette, et suure meediakisa ja -kära saatel juhatatakse kaks suurt jõudu laupkokkupõrkesse ja siis jääb mulje, nagu teisi jõude polekski.

Eelmise Riigikogu koosseisu liige, rahvaliitlane Jaak Allik on väitnud, et Rahvaliit kui alternatiiv kadus valija jaoks sel hetkel, kui te andsite Savisaarele kolm tilka verd. Kuidas seda kommenteerite?

See on Jaak Alliku arvamus. Mind see tema arvamus üldse ei sega! Jaak peaks ise tegelikult teadma, et Savisaarel oli võimalus ka teise poolega leping teha. Kahtlemata polnud viga see, et meie Keskerakonnaga lepingu tegime, kahju on vaid sellest, et me ei suutnud seda realiseerida.

Allik väidab, et Rahvaliit peaks Rüütli käest vabandust paluma. Mina ei saa aru, miks. Kas Teie saate?

Selleks pole mingit vajadust. See on samamoodi lihtsalt Alliku mingisugune mõttesähvatus. Rüütlit pole keegi sundinud ja teda pole võimalikki sundida. Kui vabandust peaks paluma, siis olen nõus vabandama sellepärast, et me ei teinud oma tööd korralikult, lasime ennast igasugusest kisast-kärast segada ja tegime vigu. Rahvaliit ise ei suutnud 10-20 omavalitsuses oma tööd korralikult ära teha.

Kõik see, mis toimub Rahvaliidu ümber ja sees, annab tunnistust sellest, et Rahvaliit on üks tavaline Eesti erakond. Miks meil käib igal pool selline sisekähmlus?

Midagi erilist ei toimugi. See, et poliitikas on tavaliselt inimesed, kel on rohkem soovi silma paista, et neil on rohkem võimuambitsioone, on täiesti normaalne. Ilma ambitsioonideta pole poliitika mõeldavgi ja mingit erilist sisekähmlust meil ka praegu ei käi, see on rohkem kujuteldav kähmlus. Tegelikult on meil suhteliselt rahulik olukord.

See, et Rahvaliit jäi suures kokkupõrkes ellu, on väike ime. Vaadake näiteks Prantsuse presidendivalimiste tulemusi, kui sarnased need tulemused on meie omadega! Kui kaks suurt kokku põrkavad, nagu meil põrkasid Keskerakond ja Reformierakond, näitab meie ellujäämine vaid meie tugevust. Ja tugevad olime me seal, kus olime oma organisatsiooni üles ehitanud.

Oma isiklikust tragöödiast pole mingil juhul mõtet teha riigi ja rahva tragöödiat.

Kas te usute, et uus juht viib erakonna madalseisust välja?  

Selles pole mingit kahtlust, et erakond madalseisust välja tuleb. Mingit katastroofi ju pole. See, et ükskord läheb paremini, teinekord halvemini, on normaalne.

Miks te siis uuesti ei kandideeri?

Mul on ka palju muud tööd ja elu peale parteijuhtimise.

Mul on pere ja sõbrad. Loodus. Tahan käia jahil ja kalal, niisama mööda maailma. Pole ju mõtet olla pidevalt kõige jämedama palgi tassija ja kuulata nende kriitikat, kes ei võta tassimisest üldse osa.

Pealegi on meil ka palju noori ja andekaid inimesi peale tulemas!

Kes on Rahvaliidu esimehekandidaadid 29. aprilli kongressil? Kas Ester Tuiksoo ja Jaanus Marrandi kõrvale võiks ilmuda veel keegi kolmas?

Miski pole protseduuriliselt võimatu, aga nemad on põhikandidaadid.

Nii Teie isiklikult kui kogu Jõgevamaa toetab Ester Tuiksood, mille poolest on tema parim?

Tuiksoo näitas oma taset valimistel, oli ringkonnas kolmas, mitte ei lootnud lihtsalt  partei häältele. Ja ta võitis, oli tugev nii Põlvamaa kui oma vallas. Ester on meeskonnainimene. Ta tunnetab vastutust.

Kas kõike seda sama ei saa ütelda ka Jaanus Marrandi kohta?

Marrandi on Riigikogus Viljandimaa häältega, mitte oma häältega. Ta jäi oma vallas (Türi) viiendaks, maakonnas parteiga viiendaks. Sisuliselt Järvamaal organisatsiooni ju taga ei ole. Kuna ka nendeks valimisteks valmistumisest on mul selge ülevaade olemas, tean ma seda, et  Ester kandis  palju rohkem koormat kui Marrandi.

Küllap aga kongress ka esimehe valib, ma usaldan rahvaliitlasi.

Kuidas valiti erakorralise kongressi toimumise paik? Kas Te ei karda, et Viljandis võib valituks osutuda sealne esinumber Jaanus Marrandi?

Rahvaliit on regionaalne erakond ja seetõttu on ka loomulik, et meie suuremad koosviibimised toimuvad Eestimaa eri paigus. Seekord on selleks kohaks Viljandi.

Kuidas valib Rahvaliit oma esimeest, kas kõikidel erakonnaliikmetel on mandaadid? On Teil ülevaade, millised piirkonnad toetavad hetkel ühte, millised teist kandidaati ja kuidas on korraldatud liikmete Viljandissesõit?

Mandaadid on jagatud 1:25. Kongressist võtab osa 400 delegaati. Küllap nad valimisega hakkama saavad. Delegaate tuleb igast maakonnast arvuliselt üks neljandik sealsete rahvaliitlaste üldarvust.

Kuidas te kontrollida saate, et kõik Jõgevamaa delegaadid lõpuks ka Tuiksoo valivad? Kas pastakad on erivärvilised?

See on iga delegaadi vaba valik, millise kandidaadi poolt ta hääletab. Ma ei arvagi, et kõik Tuiksoo valivad.

Allik ütleb, et ta pole nii paadunud poliitik, et tahaks mõnda parteid juhtida, kuigi  selliseid ettepanekuid on tehtud. Kas talle on tehtud ametlik ettepanek kandideerida Rahvaliidu juhiks või on tal lihtsalt elav fantaasia?

Võib-olla on talle keegi õlleklaasi või konjakipitsi juures selle ettepaneku teinud, et rõõmustada vana poliitikut.

Mis võiks olla nn poliitiline narkomaania, millest Allik räägib? Millise hinde paneksite viie palli süsteemis Jaak Alliku juhitud näitemängudele meie poliitilises rahvateatris ? viimased tükid ju tulnud püüne peale Rahvaliidu logoga…

Alliku puhul on see probleem geneetiline. Ta on poliitikute peres kasvanud ja teab, mis on võim. Millised privileegid ja ka vastutus võimuga kaasnevad. Allik teab suurepäraselt, kuidas intriigi punutakse, kuidas teda kasvatatakse ja kuidas sellega ümber käiakse näiteks ajakirjanduses. Aga intriigide lahendamine ei ole tema kõige tugevam külg. Lavastaja on ta ju silmapaistev! No temale võib vabalt alati “viie” välja panna, pole mingit probleemi.

Rahvaliidule on muu hulgas ennustatud ka Koonderakonna saatust. Ja seda on seostatud just Allikuga. Ta ei ole ju põllumees ja igavese opositsionäärina sobiks paremini mingisse survegruppi. Kas see erakond, mida juhatas härra Toomsalu, on veel alles?

Ei tea, erakondi palju alles, aga Riigikokku said ainult tugevad. Alliku osa ei maksa üle hinnata. Allik räägib alati, mis talle pähe tuleb. Ellujäämine sõltub meist endist.

Härra Reiljan, Rahvaliit ? see pole ju veel kogu maailm. Mida olete viimase aasta jooksul enda jaoks õppinud?

Oma umbsõlmed meediaga lahendan kindlasti. Me saame keskenduda põhiliselt tööle ja organisatsiooni ülesehitusele.

Mul on hea meel, et saan puhata. Noor põlvkond kasvab loomulikult peale ja pole põdemist. Kui juba väike Monika Kuzmina saab üle 600 hääle ja võidab Allikut 100 häälega, siis see näitab, et Rahvaliidus on ka tõelisi tegijaid. Meie noortes on potentsiaali, me oleme ammu põllumeeste ni?ist välja kasvanud. Ega analüütikud ei maga, selle eest meid ju rünnatigi.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus