Villu Kangur sai Lutsu huumoripreemia

Palamuse rahvamajas oli möödunud pühapäeval külaliseks vabakutseline tõlkija ja stsenarist Villu Kangur. Mees tuli pealinnast Paunverre selleks, et kohalikule rahvale oma elust ja loomingust pajatada ning võtta vastu Oskar Lutsu huumoripreemia.


Otsuse, et just Villu Kangurist saab Lutsu huumoripreemia 27. laureaat, võttis Palamuse kandi avaliku elu tegelastest ja stipendiumi väljaandmise toetajatest koosnev žürii vastu juba veebruari lõpus. Üle antakse preemia aga reegilina aprillis: see on ju naljakuu. Villu Kangurit peeti preemia vääriliseks eelkõige tänu sellele, et ta on ETV menuseriaali “ENSV” stsenaariumi üks autoreid (teine on Gert Kiiler). Kangur on kirjutanud ka palju suurepäraseid laulusõnu.

Stipendiumi vormis huumoripreemiat annab praegu välja MTÜ Sokuturi koostöös Palamuse vallavalitsusega. Stipendiumisumma kogutakse kokku peaasjalikult annetustest. Tänavu tehti annetussummaga pangaülekandeid kuuskümmend ning annetajate seas oli nii asutusi, ettevõtjaid kui ka eraisikuid. Huumoripreemia laureaadi austamistseremoonia ajal püsib kuni preemiasumma avalikustamiseni saalis päris suur pinge. Ehkki omaette eesmärgiks pole seda võetud, on preemia igal aastal eelmise aasta omast suurem olnud. Nii oli see ka tänavu. Kui Jan Uuspõllule anti aastatagusel austamistseremoonial üle 3965,55 euro ülekandmist tõendav tšekk, siis Villu Kanguri pangaarve paisus 4615,61 euro võrra.

“Lutsu huumoripreemia nimel on Palamuse kandi rahvas valmis end üksmeelselt pingutama,” ütles MTÜ Sokuturi poolt preemia üle andnud Valdi Reinas.

Annetajate nimekiri annab tegelikult tunnistust sellest, et huumoripreemia väljaandmine pole kaugeltki enam üksnes Palamuse kandi rahva asi, vaid aasta-aastalt üha enam üle-eestiline ettevõtmine.

Nagu ikka, tuli huumoripreemia saajal üle elada laureaadiks “löömise” tseremoonia. Selleks tuli Villu Kanguril Kentuki Lõvi palveasend sisse võtta ehk ühele põlvele laskuda, toetuda Jõgeva maavanemalt Viktor Svjatõševilt kingituseks saadud ahjuroobile ning korrata Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi pedagoogi Aili Kalavuse ette loetud vandetõotuse teksti. Maavanemalt kuklasse saadud sõbralik löök koolikellaga kuulutaski Kanguri laureaadiks.

Lisaks preemiatšekile ja ahjuroobile sai laureaat Palamuse vallavanemalt Urmas Astelilt kingituseks kolmveerandit õuna kujutava pronkstaiese ja Palamuse kihelkonnakoolimuusemi direktorilt sulepea, millele graveeritud Oskar Lutsu autogramm. Villu Kangur oli tunnustuse, preemia ja kingituste eest siiralt tänulik. Tänase Vooremaa tagaküljelt saab lugeda, mida ta publikule oma elust ja tööst kõneles.

 RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus