Viljasaagid tulevad mullusest kehvemad

Tänavused viljasaagid tõotavad tulla märksa tagasihoidlikumad kui möödunud aastal ja märkimisväärne osa teraviljast tuleb põllumeestel turustada söödaviljana.


Nädalavahetuse ja eelmise nädala lõpu ilusaid päevi kasutasid põllumehed agaralt ära viljasaagi koristamiseks.

Pühapäeva õhtutundidel koristasid masinamehed kahe kombainiga aktsiaseltsi Pajusi ABF põldudel hilist otra ja suvinisu. “Nüüd on kõik viljad valminud. Kahjuks ei jõua korraga kõiki koristada ja nii peab valikuid tegema, sageli halbadest variantidest parema valima. Viimane aeg on odra võtmiseks, sest vili on vihmaste ilmade tagajärjel vastu maad. Masinamehed töötavad kella vaatamata ja kasutavad koristamiseks iga võimalust. Teisti pole tänavu suvises karmis olukorras võimalikki,” rääkis aktsiaseltsi Pajusi ABF juhataja Lembit Paal.

Kvaliteetse suvinisu saamiseks tuleb kiirustada

“Hilise odra täpsetest saaginumbritest on praegu veel vara rääkida, kuid koristuskadu osutub lamandumise tõttu ikka päris suureks. Enamuse teraviljast kasutame söödaks veisekarjale. Söödavilja muljume spetsiaalsetesse kiletunnelitesse ja selle tarvis tehtud viljatranšeedesse. Suvinisu kavatseme turustada toiduviljaks Jõgeva põllumajandustootjate liidu kaudu. Kas vili on toiduviljaks sobilik, selgub laboris tehtud proovide põhjal. Võimalikult kvaliteetse suvinisu saamiseks tuleb koristamisega kiirustada. Suvinisu kasvatame 170 hektaril ja 150 hektaril on vili veel koristada. Taliviljal oli langemisearv kahjuks sedavõrd madal, et toiduviljaks see ei kõlvanud. Nii tuleb tainisu sisuliselt söödaviljaks müüa,” rääkis Paal.

Firmas Pajusi Mahetootmine on praeguseks koristustööd lõppenud. “Mahekaera saime neli, maherukist kolm ja maherüpsi 1,1 tonni hektarilt,” ütles taimekasvatusjuht Tiina Tikkar.

Kehvad ilmad on tõsiselt kahjustanud kõiki saake

Põltsamaa vallas Mällikvere põllumajandusühistus on mõned päevad koristatud suvinisu. “Saak on ikka nigel. Õieti pole seda olemaski. Vilja tera on peenike. Hernes valmis kevadiste öökülmade tõttu ebaühtlaselt. Seejärel tegid liiga vihmad ning alumised kaunad valmisid hiljem ‒ hernesaagil kannatas nii kogus kui ka kvaliteet. Hea ei tõota tulla ka talirapsisaak. Seda põllukultuuri on kahjustanud ristõieliste nuuter, mis on tõsine rapsihaigus ja võib põhjustada väga suuri saagikadusid. Nii kehvasid ilmasid vilja kasvule ja saagi koristamisele ma oma põllumehe elus ei mäletagi. Talinisu tuli madala kvaliteedi tõttu turustada söödaviljana,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste.

Mällikvere põllumajandusühistus on kaks kombaini. “Kombainerid Alari Jaanus ja Ain Kalda on kogenud ja vastutustundlikud masinamehed, keda võib alati usaldada,” lisas Kaljuste.

Alari Jaanus oli pühapäeval Umbusi külas vilja koristamas veel õhtul kell kümme.

Hilist otra ja suvinisu koristatakse praegu ka Jõgeva valla aktsiaseltsis Perevara. “Teravilju on veel koristada 550 hektarilt. Selleks kulub orienteeruvalt kolm päeva. Kahjuks takistas esmaspäeval koristamist vihmasadu. Prognoosi kohaselt tulevad mõlema põllukultuuri saagid kolmandiku võrra madalamad kui möödunud aastal,” märkis Perevara taimekasvatusjuht Kalle Kivirüüt.

“Meiegi koristame praegu hilist otra ja suvinisu. Saagid on keskmised, esialgsetel andmetel üle viie tonni hektarilt. Mõnisada tonni vilja oleme juba ka müünud,” ütles Laiuse põllumajandusosaühingu juhataja Tiit Maripuu.

“Saagid on Laiusel alati head olnud ja loodetavasti osutuvad need üsna rahuldavateks ka tänavu,” kiitis kolleege Pajusi põllumajandusettevõtja ja Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidu nõukogu esimees Lembit Paal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus