Viljandis nauditi luulet keskpäevast hommikutundideni

Luulematkade mõte seisneb selles, et jalutatakse mööda ilusat Viljandi linna ning peatuskohtades loetakse luuletusi. Alati saadakse siis kokku ka mõne kogenud tegijaga, kes räägib oma kogemustest ning tutvustab loomingut. Reedel saadi kokku Indrek Hirve ja Fagira de Motiga. Viljandi Kultuuriakadeemiasse olid tulnud ka üllatuskülalised ? Juku Kalle Raid ja Triin Soomets. Üllatuskülalistele esitati küsimusi seinast seina ? nii loomingu kui ka isikliku elu kohta. Jõuti isegi debatini, kus arutleti selle üle, kas luule on ka kirjandus ja kas hea kirjandus on ikka alati hea luule.

Luulemaratoni mõtteks on inspireeritud luulekavade esitamine. Samuti saavad kõik soovijad sõna võtta, lugeda luuletusi, esitada oma mõtteid, mis seotud luulega. Luulemaraton kestis terve öö ja lõppes alles hommikul, kui väljas juba valge.

Esitusele tulid mitmed inspireeritud luulekavad, kus kasutati ka muusikat, vaheteksti, tantsu, samuti näitemängu sugemeid. Väga hea vastuvõtu osaliseks sai kultuuriakadeemia õppejõudude trio, kuhu kuulusid Aurika Kommsaare, Marko Veisson ja Madis Arukask. Õppejõud laulsid oma kavas ?Hümnoloogiline mõtisklus? tuntud rahvaviisidel mitmesuguseid hümne, mis juba paroodiateks muutunud. Ettekandele tuli muu hulgas ka ENSV hümn.

Vilja Rebase kokkupandud kava ?Leelu-luule? viis kuulajad aga lapsepõlvemaale. Laste ja tuntud luuletajate lasteluuletusi esitades, sobivat muusikat kasutades mängisid noored näitlejad lapsi.

Kokku sai vaadata-kuulda kuut pikemat inspireeritud kava, lisaks kohapeal sündinud omaloomingulised etteasted.

Muu hulgas tuletati meelde eesti luule algusaegu ja oma luulet said presenteerida ka need, kes seda tavaliselt sahtlisse kirjutavad. Näiteks tuli esiettekandele õhtu juhi Revo Kopluse kolm luuletust aastast 2000, mis olid tudengi selle aasta ainsad. Autori sõnul oli see aasta veel igati hea, tänavu pole valminud veel ainsatki salmi. Kuulda sai sedagi, milliseks tuntud laulud ja salmid võivad muutuda aja jooksul, näiteks Potsataja ja Gena loost polnud peale viisi suurt midagi järele jäänud.

Ürituse raames kanti ette ka internetipõhise luulevõistluse Zapakazz esikolmikusse jõudnud luuletused.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus