Viis soovitust, kuidas praktikandina silma paista

Paljud ambitsioonikad tudengid ja kutsekoolide õpilased alustavad oma suvist praktikaperioodi, et saada väärtusliku kogemuse võrra rikkamaks. Praktika on mitte üksnes hea võimalus lihvida oma erialaseid oskusi ja täiendada CVd, vaid pakub ka soodsaid võimalusi saada tutvusi oma valdkonna professionaalide hulgas ning suurendada võimalusi leida tulevane töökoht.

Eesti Tööandjate Keskliit kuulutab sel sügisel Euroopa Sotsiaalfondi toel “Praktik Cum Laude” konkursiga välja parimad praktikandid ja annab sellega seoses kasulikke soovitusi, mida noored praktikale suundudes silmas võiksid pidada.

1. Suhtuge praktikakohta kui oma töökohta. Praktikale minnes on oluline õigesti häälestuda, mis seisneb ennekõike selles, et suhtute praktikakohta kui oma reaalsesse töökohta. Nii näitate oma vastutustunnet ja huvi ning tagate selle, et teisse ja teie arengusse suhtutakse tõsiselt. Arvestage, et teie panus mõjutab ettevõtet ja inimesi, kelle heaks te töötate.

2. Haarake initsiatiiv, kuid arvestage nõuannetega. Avaldate tööandjale muljet, kui pakute vabatahtlikult oma abi ja ei oota, et ülesandeid dikteeritaks. Samas on oluline teada oma piire ja mitte võtta oma õlule rohkem, kui te kanda suudate. Vähe, kuid hästi tehtud on parem kui palju, aga puudulikult. Samuti jätke meelde, et kuigi entusiasm ja enesekindlus on praktikandi head omadused, siis olete seal kokkuvõttes selleks, et õppida kogenumatelt.

3. Olge lugupidav, kuid vajadusel kehtestav. Praktikandid peavad olema valmis astuma välja oma mugavustsoonist ja puutuvad praktika käigus kokku väga eripalgeliste ülesannetega. Ka rutiinseid ja igavana tunduvaid ülesandeid peab täitma südikalt, kui aga tunnete, et teie erialasesse arengusse ei suhtuta piisavalt tõsiselt, seiske enda eest.

4. Küsige tagasisidet. Praktikandina ei pruugi te saada ametlikku analüüsi oma tegevuste kohta enne praktika lõppu, seepärast on oluline jooksvatele tegevustele tagasiside saamiseks ise initsiatiivi näidata. Nii tõestate kolleegidele, et suhtute praktika sisusse tõsiselt ja soovite tehtust õppida.

5. Leidke endale mentor. Igas praktikaettevõttes ei pruugi noorel olla kindlat praktikajuhendajat, seepärast on oluline püüda mentorsuhe ise luua. Kuigi see võib tunduda hirmutav, võiks praktikant kutsuda oma ülemuse või meelepärase profiiliga töökaaslase lõunale, et õppida nende kogemusest ja saada tarku nõuandeid. See näitab, et te ei karda ja olete valmis kogenumatelt õppima. Hea koostöösuhe mentoriga on noore inimese arengul üks hinnalisemaid tööriistu.

LIINA ZEREEN

blog comments powered by Disqus