Viis kuluallikat, millele koduostul tähelepanu pöörata

Kodukulud moodustavad enamasti suurima osa meie väljaminekutest. Kui plaanis on koduost, siis lisaks kinnisvara müügihinnale pööra kindlasti tähelepanu esmapilgul varjatud kuludele, mis rahakotti pikemaajaliselt mõjutavad.

Kõige tähtsamad on ülalpidamiskulud. Kodu ostmisel lähtuge pere vajadustest – mida väiksem korter, seda väiksemad on enamasti ka selle ülalpidamiskulud. Et kindlaks teha, kui suured on igakuised tegelikud kommunaalkulud ja millest need koosnevad, küsige kinnisvara müüjalt näha varasemaid arveid nii suve- kui talveperioodil. Sõltuvalt kortermaja seisukorrast võivad küttekulud sama tüüpi korterites erineda kordades. Koduvahetuse puhul peaks arvestama võimalusega, et teatud ajal tuleb ülal pidada kaht elamispinda või elada üürikorteris, näiteks juhul, kui uus eluase alles valmib ning senine kodu on juba ostja leidnud.

Ühistu halduskulud, remondifond. Enne korteri ostmist uurige kindlasti, kas nii majas kui korteris on tehtud renoveerimistööd (katus vahetatud, seinad soojustatud, maja elektri- ja torusüsteemid uuendatud) ja milline on hoone energiaklass. Kas ühistul on lähiajal plaanis suuremaid remonditöid ja kas selleks kavatsetakse võtta laenu. Maja korrashoid on märk tegusast ühistust ning pikemas perspektiivis annab renoveerimine märkimisväärse energiakokkuhoiu. Samas tasub selgeks teha, kui suure osa moodustavad renoveerimiskulud korteri kommunaalkuludest ja kui pika aja jooksul seda tuleb maksta.

Ühekordsed tehingukulud. Kui soetate kodu laenuga, tuleb lisaks laenumaksetele arvestada erinevate ühekordsete tehingukuludega: kinnisvara hindamisakt, lepingu sõlmimise tasu, notaritasu ja riigilõiv, mis kokku võivad moodustada enam kui tuhande euro suuruse väljamineku. Näiteks kui korteri maksumuseks on 60 000 eurot, millest omafinantseering on kümme protsenti ja ülejäänud 50 000 eurot tasute laenuga, on ühekordne kulu suurusjärgus 1100 eurot: lepingutasu üks protsent laenusummast ehk 500 eurot, notaritasu 340 eurot ja riigilõiv 85 eurot, hindamisakt maksab sõltuvalt korteri tüübist vahemikus 120-200 eurot.

Laenuintressid.Praegu on kodulaenu võtmiseks soodsad tingimused, sest laenuintressid on väga madalad. Siiski mõelge laenulepingut sõlmides sellele, kas laen on jõukohane ka siis, kui laenuintressid tõusevad näiteks paari protsendipunkti võrra. Võimalusel tuleks koguda endale säästupuhver, millega saate hakkama vähemalt kolme kuu rahaliste kohustustega.

Kindlustus. Et enamasti on kodulaenu tagatiseks ostetav kinnisvara, tuleb laenulepinguga kaasa kindlustuskohustus. Korteri või maja kindlustus kaitseb nii laenuandjat kui koduomanikku – kui peaks juhtuma õnnetus, näiteks suur tule- või veekahju – aitab kindlustus kinnisvara taastamisväärtuse hüvitada.

LEE MARIPUU, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht

blog comments powered by Disqus