Viimased külmad talved ergutavad varakult küttepuid varuma

Tänavusel küttepuudeturul on piisavalt aktiivsed nii pakkumine kui ka nõudlus, kusjuures viimane ehk isegi suurem, sest mõnest firmast puid ostes tuleb kohaletoomist vahel ka paar nädalat või kauemgi oodata. Mitmed ahjude ja pliitide  omanikud on aga talvel tarvilikud halud juba kevadel varunud või ette tellinud. Puude hind pole kevadest saadik oluliselt tõusnud. 

Jõgeva vallas Võduvere külas elav Anne muretses suurema osa küttepuudest juba kevadel. “Talveks  peab varakult valmistuma. Ostsin puid firmast, mille juhataja isa on meie küla mees ja tean, et seda ettevõtet võib usaldada. Üsna palju väärtuslikku küttematerjali sain aga ka nii-öelda boonusena: tormiga murdus koduõues mitmeharuline vaher, mis nüüdseks saetud ja lõhutud. Samuti sobivad kütteks tuulega maha langenud kaseoksad. Hakkaja maainimene tuleb küttematerjali varumisega ikka toime. Küdeva ahju või pliidi ääres on aga külmal ajal mõnus mõtteid mõlgutada ja vahel ka unistada,” rääkis  perenaine. 

Usaldusväärne partner

Vaike elab  juba mõnda aega Vana-Jõgeva külas  ahiküttega majas. “Mul on saanud tavaks osta puid osaühingust Picea Grupp. Meeldib, et see ettevõte toob puud kohale täpselt lubatud ajal ja paindlikkust on tunda ka maksetingimustes. Usaldust äratab ka  info ettevõtte koduleheküljel.  Eelistan ise ja soovitan ka teistele puid osta pakkujatelt, kes reklaamivad end netis ja eriti hea, kui neil olemas ka veebileht. Samas võib teha valiku ka mõne sugulase või tuttava soovituse põhjal. Ajalehekuulutuste infos ma päris kindel pole. Loomulikult ei tähenda, et igal kuulutajal riugas varuks oleks. Olen aga kuulnud, et  nii mõnigi puude ostja, eriti vanemad inimesed, on petta saanud. Selliseid libamüüjaid ning sageli tankistide taha varjujaid on mitmedki korrad paljastanud ka telesaade “Võsareporter”,” kõneles Vaike.

Osaühing Picea Grupp müüb küttematerjali aastaringselt ja pakub 30, 40 ja 50 cm pikkusi puid. “Tellimusi on tulnud alates kevadest. Tavaliselt soovitakse osta vähemalt kümme ruumimeetrit, kuivemaid puid enamasti viis ruumimeetrit,” ütles ettevõtte juhatuse liige Vaido Kalm. Selgituseks olgu öeldud, et ruumimeeter on üks kuupmeeter virnas mõõdetud metsamaterjali  koos koore ja õhuvahedega. “Kütuselaod, kuhu soovi korral ka kliendid puid vaatama tulla võivad, asuvad meil Jõgeval Energia tänava piirkonnas ja ka Tormas. Nii on ökonoomne vedada puid erinevatesse piirkondadesse. Meie turustamisraadius on orienteeruvalt viiskümmend kilomeetrit. Tormast oleme puid vedanud ka Tartusse,” rääkis Kalm.  

Jälgitakse ka konkurentide hinnataset

“Küttepuude hinna  määramisel oleme jälginud ka teiste sama valdkonna ettevõtete ning RMK hinnakirju, võtnud arvesse töötlemiskulu ja jälginud sedagi, et kasumit saame,” lisas ta.

2001. aastal loodud osaühing Picea Grupp alustas tegevust kuuseistikute kasvatamisega. Küttepuude tootmise ja turustamisega tegeldakse alates 2003. aastast.

“Kütepuude pakkujate vahel on ka omajagu konkurentsi. Seda silmas pidades tuleb piisavalt reklaami teha,” ütles ettevõtja Pala vallast. Küttepuid müüva Põltsamaa firma esindaja ütles lühiusutluses, et tänavu on inimesed hakanud aegsasti ja märksa suuremates kogustes kütet varuma, seetõttu on tekkinud järjekorrad ja tellijal  tuleb puude kohaletoomist mõnikord ka nädalaid oodata.

“Küllap ergutavad  ostuhuvi ka kaks viimast krõbedat talve ja seepärast valmistutakse külmaks ajaks hoolikamalt.” Põltsamaa ettevõte on vedanud  </span>küttepuid ka Tallinna tellijatele. Lisaks eraisikutele tellivad kütet ka asutused, näiteks Võisiku hooldekodu.

Majandusraskustes inimestel on võimalik küsida omavalitsustest  küttepuude ostmiseks toetust. “Meilegi laekub selliseid taotlusi. Sotsiaalosakond vaatab need põhjalikult läbi ja abi anname ennekõike nendele, kelle olukord eriti täbar,” teatas Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots.

Linnapea sõnul kütab  ta ka oma kodu  puudega. “Kui oskuslikult kütta, võib mõnusa soojuse välja võluda mitmest puuliigist,” kinnitas ta. 

Küttepuude hind kõigub

*Kuiva lepa ruumimeeter maksab ca 70 eurot,  aga õnnestub osta ka 55 euro eest

*Ruumimeetri  märga leppa saab kätte 40 euroga

*Märja küttepuu ruumimeetri hind on 36 kuni 41 eurot

Allikas: ajalehekuulutused, erinevad müüjad

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus