Viieteistkümnes Kuldne 1500 tõi Adaveres rajale kogu Eesti paremiku

Täna täpselt 50 aastat tagasi võitis Ants Antson Innsbrucki taliolümpial 1500 meetri distantsil ajaga 2.10,3 esikoha. Laupäeval peeti Adaveres Ants Antsoni olümpiavõidu tähistamiseks 15. korda kiiruisutamisvõistlust Kuldne 1500, kus osales kogu Eesti paremik eesotsas Saskia Alusaluga. 

Hiljutise raske haiguse tõttu ei saanud Ants Antson ise küll Adaveres viibida, kuid oma kohalolekuga austasid juubelivõistlusi Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, Eesti uisuliidu peasekretär Gunnar Kuura ning kohalikud omavalitsusjuhid. Nagu alati, jättis ka nüüd muudele kohustustele viidates Adaverre tulemata Eesti Uisuliidu president Edgar Savisaar. 

1500 meetrit läbis 55 uisutajat

Kõigis vanuseklassides kokku läbis laupäeval 1500 meetri distantsi 55 uisutajat. Lisaks adaverelastele oli võistlejaid ka Tallinnast, Tartust, Rakverest, Viljandist ja Türilt. Eriti aktiivsed olid seejuures õrnema soo esindajad – kui üle 15-aastaste osalejate hulgas oli mehi ja naisi peaaegu võrdselt (vastavalt 15 ja 17), siis kuni 15-aastasi neide käis rajal 16, sama vanu noormehi aga vaid seitse. Saskia Alusalu eeskuju?

Meeste hulgas näitas päeva kiireimat aega 17-aastane Marten Liiv, kes läbis Adavere 250-meetrisel uisurajal kuus ringi ajaga 2.10,40, ületades sellega senise rajarekordi seitsme sajandikuga. Teise koha sai Mart Markus ajaga 2.13,29 ning kolmanda Aleks Luik ajaga 2.17,50. Järgnesid Kaspar Kaljuvee, Kert Keskpaik ja Risto Liiv. Nooremates vanuseklassides olid paremad Kermo Voitka, Markus Sarap, Cristjan Tint ja Philip Jõgi, veteranidest Raivo Laanemets, Aivar Kamenjuk, Ants Kuusik ja Erich Valksaar. 

Kurvist ei tohi välja lennata

Marten Liivi sõnul oli kehvade ilmaolude tõttu väga raske sõita. “Väga külm oli ning vastassirgel oli ka tugev vastutuul,” sõnas võitja. “Tuli mõistusega sõita, et mitte algul kogu energiat ära raisata.”

Ka on normaalmõõtmetega radadega harjunud uisutajatel raske taas Adavere lühikese ovaaliga kohaneda. “Kurvid on siin väga teravad, eriti sisekurv,” ütles Marten Liiv, kelle nimele kuulub ajaga 1.55,76 Eesti rekord 1500 m distantsil. “Peab kogu aeg panema rõhku sellele, et mitte kurvist välja lennata, tänane sõit oligi rohkem selline tasakaalu otsimine,” lisas ta. 

Saskia Alusalul oli kodurajal tore harjutada

Uus rajarekord sündis ka naiste arvestuses, kus võidu võttis ettearvatult 19-aastane Saskia Alusalu. Hiljuti selle distantsi Eesti rekordi 2.06,38-ni viinud Alusalu läbis Adaveres 1500 meetrit ajaga 2.22,50. Teise koha sai Mariin Sarap ajaga 2.33,65 ning kolmanda Tuuli Vaher ajaga 2.39,68. Järgnesid Kristiine Kalev, Sandra Alusalu ja Elizabeth Jõgi. Noorte hulgas võitsid oma vanuseklassides esikoha Elizabeth Jõgi, Sandra Pomjalov, Viktoria Esitre ja Marta Ange, veteranidest Tea Lang, Tea Visse ja Mai Aun.

Ka Saskia Alusalu tõi võistlusmuljetest rääkides välja külma ilma ja harjumatult lühikese raja. “Siin on väga harjumatu sõita, sest ring on oluliselt väiksem kui õigete mõõtmetega ring,” ütles Alusalu. “Kuigi ma olen siin juba paar päeva uisutanud, siis endiselt on kõik väga harjumatu –  valed kurvid ja ka jää on loomulikult hoopis teistsugune. Sisehallides lisatakse veele kemikaale ja seetõttu on ka jää seal oluliselt pehmem ning uisk läheb jäässe paremini sisse.”  

“Siin on kõik hoopis teistsugune, aga vahel on ikkagi väga tore kodurajal võistelda,” rõhutas Saskia.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus