Viies Pajusi mõisapäev kinnitas traditsiooni jätkumise vajadust

Ei tea, kas viis aastat tagasi, kui Pajusi vallas esimest korda mõisapäev korraldati, loodeti sellest traditsiooni kujunemist. Nüüd, pärast viiendat, mis sai teoks möödunud laupäeval, pole selles enam põhjust kahelda.

i

Seekordne Pajusi mõisapäev algas pisut teisiti kui eelmised. Avaürituseks kujunes üsna uue ehitise Pajusi külamaja avamine. Kui kohalik rahvas ja küllap mitmed kaugemadki inimesed olid seda uue kuue ja ilme saanud maja  juba lähemalt näinud, siis enamik kohalolnutest tõenäoliselt mitte. Enne, kui mõisapäevalised kaunist hoonet seestpoolt oma silmaga kaeda said, eemaldasid Pajusi külaseltsi esimees Jüri Siirmäe ja külaseltsi juhatuse liige Lembit Paal külamaja sepistatud sildilt katte.

Mõisapäeva avasõnad öelnud Pajusi vallavanem Reet Alev märkis, et viis aastat on ühe ürituse korraldamist silmas pidades päris pikk aeg ja kutsus selle eestvedajaid traditsiooni jätkama. Sündmuse kulminatsioon oli mõisaproua, mõisahärra ning noorhärra ja mõisapreili valimine. 

Tiitlitega kaasnevad kohustused

Mõisapäeva peaorganisaator Aili Soolepp lausus, et asjaosalistele ei anta tiitleid üle mitte ainult ühekordse tseremoonia korraldamise pärast, vaid nende tiitlitega kaasnevad ka kohustused. Nii korraldasid eelmisel aastal tiitlitega pärjatud külaseltsi esindajatele Pajusi mõisa ruumes tänuõhtu ja sel mõisapäeval tuli neil oma rollid uutele valitutele üle anda. Rääkides mõisapäevaga seotud tulevikuplaanidest, tuli Aili Soolepp välja ideega see edaspidi kahepäevasena korraldada. “Siia parki võib ju näiteks telgid üles panna. Tänavugi on meil programm võrreldes eelmise aastaga muutunud. Näiteks toimub täna kaks kontserti, kus esimesel kontserdil astub mõisapäevaliste ette Gerli Padar ning õhtul on kõigil võimalus kuulata Boris Lehtlaane esinemist. Gerli Padariga alustasime läbirääkimisi juba jaanuaris. Ma loodan, et ehk juba tuleval aastal salvestab ta siinses pargis ka saate “Lauluga maale”.

Gerli Padaril on küll äärmiselt kiire, kuid ometi leidis ta kõikide muude ürituste ja tegemiste kõrval aega ka Pajusisse laulma tulla. Eeskava on kõikidel mõisapäevadel n-ö käima lükanud meie oma rahvatantsurühm “Kaljaan”. Niikaua, kuni mõisapäev vastu peab ja see rahvatantsurühm tegutseb, jääb nimetatud kollektiiv ka ettevõtmist avama. Kauplejaid pole meil siia palju tarvis ja kusagilt kaugelt me neid siia kutsunud polegi. Tahamegi siin anda kauplemisvõimaluse just kohalikele inimestele. Meil on siin väga tore mõis ja mõisapark ning minu arvates peaks siin suvisel ajal toimuma vähemalt üks üritus kuus. Ma loodan, et edaspidi nii saabki olema,” lausus Aili
Soolepp.

Eelmine mõisapreili tuleb mõisapäevale ka aasta pärast

i

Eelmisel aastal mõisapreiliks valitud Mariliis Siirmäe sõnul on tore vaadata, kuidas igal aastal järjest rohkem inimesi ennast mõisapäevale kohaselt riietab. “Kui alguses oli ainult üks-kaks selles stiilis riietunud inimest, siis nüüd hakkab päevakohases riietuses inimesi juba tunduvalt rohkem silma. Otsustasin, et mina seekord sellisele tiitlile pretendeerima ei hakka. Las teised proovivad ka. Kuid pika kleidi panin sellegipoolest selga. Iga päev niisugust kleiti ei kanna,” rääkis Mariliis. Teda kutsuti sellel korral tänavuste tiitlisaajate üle otsustajate hulka ehk žüriisse. Mariliisi hinnangul peab mõisapäevaga kindlasti jätkama. Kui paljude inimeste jaoks on mõisapäev lihtsalt tore traditsioon, siis Mariliisi kui osalt endise ja osalt praeguse Pajusi inimese jaoks annab see päeva hea võimaluse mitmete tuttavate inimestega jutu ajamiseks, kellega ta muul ajal silmast silma ei kohtu. “See üritus on ju alati kindlal ajal ja sellest tahan ma alati osa võtta,” kinnitas Mariliis Siirmäe. Praeguse Haapsalu elanikuna pole tal vaatamata südasuvisele ajale kahju kuulsast Valge daami linnast kodupaika tulla.i

Kauplejate rivist võis siiski  leida ka pisut kaugemalt tulnud inimesi. Tartumaalt Reolast istikute, lillede ja muu aiapidamisega seotud kraamiga kauplema tulnud Jargo Jürgens lausus, et sai Pajusi mõisapäeva kohta infot varem Põltsamaal toimunud laadal. “Meid huvitavadki pigem natuke väiksemad üritused. Väga suurtel laatadel me tegelikult müümas käia ei tahagi. Arvestades seda, et vahepeal on natuke ka vihma sadanud, oleme me tänase müügitulemusega rahul,” lausus Jürgens.

Mõisaproua hankis stiilse riietuse eelmisel õhtul

i
Päeva ühe kaalukama tiitli omanikuks saanud Kert Kiis hoidis kuni tiitli kättesaamiseni hoopis hobuvankril istudes ohje peos. “Kui mul siin täna juba selline amet on, siis mõtlesin, et võiks ka vastavalt riietuda. Mõisahärra tiitli peale ma riietumisel küll ei mõelnud. Sõidutan siin huvilisi hobusega juba neljandat aastat. Õpin Eesti Maaülikoolis põllumajandussaaduste tootmist ning turustamist,” rääkis Kert. Vastse mõisahärra sõnul Pajusi mõisapäev talle väga meeldib ning sealsamas naaberkülas Pisisaares elava inimesena tahab ta võimalusel edaspidigi sellest üritusest osa saada.

Mõisaprouaks valitud Thea Alliksaar lausus, et tema elab teisel pool Põltsamaad Võhmanõmme külas. Thea Alliksaare sõnul pole ta veel oma vastse tiitliga kaasnevatest kohustustest teadlik, kuid arvas, et küllap teda sellest kõigest informeeritakse. “Kuid ma võin ju seda oma ema käest küsida, sest tema valiti eelmisel aastal mõisaprouaks,” lausus Thea.

Noore daami sõnul tekkis tal idee niisuguses riietuses mõisapäevale tulla alles eelmisel õhtul. “Ema tuli eile lõuna ajal oma kostüümiga koju ja siis tekkis ka minul mõte vastav riietus hankida. Alles õhtu eel leidsin selle kostüümi Tartust,” jutustas sarmikas naine. Thea Alliksaare sõnul on  liigutav, et üks selline väike küla nagu Pajusi mõisapäeva korraldab.

“Mul oli nüüd hea kerge see tiitel oma tütrele üle anda. Muidu oleks sellest kahju loobuda olnud,” tunnistas äsja mõisaprouaks valitud Thea Alliksaare ema Marina Linde.

Borka ja Henn panid rahva kaasa laulma ning tantsima

i
Väga vahva kontserdi andnud ja sõna otseses mõttes rahva käima ning kaasa tõmmanud Boris Lehtlaane hinnangul on Pajusi mõisapark väga vahva koht ning siin tuleks hoopis sagedamini selliseid pidusid korraldada. Rahvas laulis ning tantsis Boris Lehtlaanega rõõmuga kaasa vaatamata vahepeal kontserti kimbutanud vihmahoogudele. “Mul õnnestus perekonnavalsiga tõesti suur hulk rahvast tantsuplatsile tuua. Viimasel ajal on see tants kuidagi ära unustatud. Kui rahvas seda tantsima kutsuda, tantsivad nooredki rõõmuga kaasa ning tahavad selle selgeks saada,” lausus tuntud laulja. Lehtlaan lausus, et tema annab inimestele rõõmuga tasuta kontserte. “Kui tahavad, siis las maksavad minule. Aga mulle ei meeldi, kui minu kontserdi eest inimestelt raha  tahetakse võtta,” kinnitas laulja.

“Boris Lehtlaane ehk minu sõbra Borkaga on mul tõeliselt heal meel koos esineda. Ta on minu jaoks legend, sest ilmus ta ju lauljana rahva ette samal ajal kui Jaak Joalagi,” sõnas Boris Lehtlaant akordionil saatnud Henn Rebane. Mõlemad mehed kinnitasid, et on valmis teine kordki Pajusisse esinema tulema. Pajusi mõisapäeva peetakse alati juulikuu kolmandal laupäeval.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus