Vihm võtab viljasaagi

 

Jõgevamaa põllumehed teevad tõsiseid jõupingutusi, et liigsetest sademetest kahjustatud põldudelt saaki kätte saada. Osa viljast võib aga halbade ilmastikutingimuste tõttu paratamatult põldudele jääda.

 

Perevara taimekasvatusosakonna juhataja Vello Simmulmann tõdes, et ettevõttes on sademete tagajärjel vili lamandud paljudes kohtades. “Kõige tugevamini on kannatada saanud  Tabivere vallas Koogi külas asuvad põllud. “Kokku on meie põldudel kasvavast 1100 hektarist odrast praeguseks koristatud 100 ja 420 hektarist talinisust 320 hektarit. Koristamist ootavad veel  heinaseeme ja raps. Ehkki liigse vihmaga kaasnevad tõsised mured, oleme optimistid ja loodame, et suudame siiski kogu saagi koristada,” rääkis Simmulmann.

Aktsiaseltsis Evemar, mille põllud Palamuse ja Tabivere vallas, on praeguseks koristatud rukis, varane oder ja kolmveerand talinisust.

“Suuruselt on saak korralik, kuid kvaliteet jätab tõsiselt soovida. Rohkesti vilja on võimsad vihmasajud maha löönud ja räsinud. Kõige rohkem on kahjustatud madalamates paikades, näiteks Kaiaveres ja Kärksi külas asuvad põllud,” rääkis aktsiaseltsi juhataja Mati Evert. “Vihmaseid suvesid ja sügiseid on ennegi olnud, kuid sellist sademeterohkust nagu tänavu ma ei mäletagi. Kui sajud jätkuvad, võib osa saagist paratamatult põllule jääda,” ütles ta.

“Meilgi segavad vihmast pehmed põllud vilja koristamist,” kurtis Jõgeva vallas Palupere külas asuva Reinu talu peremees Jaan Allingu. “Nisu ja otra oleme jõudnud praeguseks koristada 120 hektarilt. Sademeterohkel suvel suurenevad ka küttekulud vilja kuivatamiseks, kütet läheb arvatavasti kolm korda rohkem kui tavaliselt,” rääkis talunik.

Torma valla põllumajandusettevõtte Raja Potato OÜ juhataja Ain Aru aga märkis, et vaatamata pidevatele sademetele,  pole selles firmas põllud märgatavalt kahju saanud.  “Otseselt pole sademed meie kartulipõlde uputanud, kusjuures olukorra päästab seegi, et kasvatame kartulit savi-liivastel maadel,” lausus ta.     

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus