Vihm ja külm põllumehi ei rõõmusta

Teisipäeva varahommikul olid Jõgeva kandis põllud valged. Ilmad on jahedad ja vihmased olnud juba pikemat aega ja see põllumehi ei rõõmusta.

Tani talu peremees Raivo Roos rääkis, et esmane mullaharimine on tehtud, teravilja on külvatud umbes 200 hektarile. See on kevadisest külvipinnast umbes kolmandik. Maa on praegu märg, muld külm ja raske. Tema hinnangul pole kuupäev külvi jaoks veel väga hiline, kuid ta lootis juba 1. maiks selle tööga ühele poole saada. Paraku see ei õnnestu.

Tani talus on talivilja all umbes kolmandik külvipinnast. Üks talinisusort ei talvitunud külma tõttu hästi, sellepärast tuleb see põld ümber külvata. Raivo Roosi hinnangul on aga taliraps üllatavalt hästi säilinud.

Perevara taimekasvatuse osakonna juhataja Kalle Kivirüüt aga rapsi talvitumise üle rõõmustada ei saa. Umbes kolmesajal hektaril tuleb teha ülekülv, 230 hektaril on see töö juba tehtud. 70 hektarit on külvamata, sest põllud on väga märjad.

Talinisust on 825 hektarist umbes 50-60 hektarit kahtlane. Kivirüüt esialgu ülekülviga ei kiirusta. “Kui põld roheliseks läheb, siis jätan külvamata, sest viljahinnad on madalad, pole mõtet lisakulutusi teha,” märkis ta.

Mehe sõnul on mõne päeva pärast selge, mis nendest põldudest saab. “Loodame, et öökülmad lõpuks taanduvad ja puud hakkavad lehte minema. Kui öösel on juba mõni kraad sooja ja päeval kümme kraadi, siis hakkab loodus tärkama. Miinuskraadid öösiti kohe üldse ei rõõmusta.”

Esmaspäeva õhtul alanud ning terve teisipäeva kestnud vihmasadu pani Perevaras töö seisma. “Maa on märg,” nentis Kivirüüt. Ta loodab, et lähipäevil suurt sadu ei tule, siis on peagi  võimalik jälle põllule minna.

Perevaras on kõik põllud ette haritud. Haritud muld võtab hästi niiskust sisse ega lase seda välja. Kui enam ette harima ei pea, siis saab loodetavasti kiiresti külviga alustada. Ettevõttel on külvata veel umbes kaheksasada hektarit. Külvatud on koos ümberkülvidega umbes 1020-1030.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus