Videokonkursi võitjad tutvusid Brüsseli eluga

Tänavu veebruaris anti teada, et SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, Eesti Töötukassa Jõgevamaa osakond  ja SA Innove Jõgevamaa Rajaleidja keskus  korraldavad  15-20 aastastele  koolinoortele  videokonkursi „Ametite jaht Jõgevamaal“. Peaauhinnaks oli reis Brüsselisse. Selle konkursi võitsid Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased Käty Olup, Anete Miller ja Kateriine Visk, kes tegid oma video Põltsamaa käsitöömeistrist Katre Arulast.


25. juuni varahommikul asutigi teele Tallinna lennujaama, kus kohtusime suurema grupiga. õpilaste ja õpetajatega Pärnust ja Raplamaalt. Meie giidiks ja reisijuhiks oli Irina Talviste, kes juhib Kaja Kallase Brüsseli büroo tööd.

 Brüsselisse saabunud  ja hotelliga tutvunud, viis Irina Talviste meid väikesele ekskursioonile. Kell pool kümme oli Brüsseli mõistes üsna varajane aeg. Tänavaid alles koristati. Sellega olid ametis nii mehed kui masinad, mõne äri ees pesti tänavat seebivee ja harjaga. Kauplused avatakse reeglina kell 10 ja suletakse kell 19. Nii et kui õhtul läheb kõht tühjaks, tuleb otsida endale mõni mõnus söögikoht. Ja neid oli vanalinnas tõesti palju.

Euroopa Parlament

Kohtusime Kaja Kallasega, kelle tööjärk europarlamendis lõpeb selle aasta septembris. Kõigil kuuel Eesti saadikul on võimalus kutsuda Eestist inimesi Brüsselisse europarlamenti külastama, aastas 110 inimest. Meie jäime Kaja Kallase viimaseks Brüsseli-grupiks.

Kaja Kallas rääkis põnevalt oma saadikutöö kogemustest. Kohaneda on tulnud eelkõige kultuuride erinevustega. Suur osa saadikutööst on koosolekutel osalemine ja nende juhatamine. Kui koosolekut juhatab mõni põhjapoolse riigi saadik, siis koosolek, mis peab algama kell 9, algabki just siis. Kui aga on juhatajaks mõni lõunapoolse riigi saadik, siis algab koosolek mõningase hilinemisega ja kõik peavad sellega lihtsalt arvestama. Ka sõnavõttude juures on huvitavad eripärad. Lõuna-Euroopa saadikud kordavad olulisi seisukohti vähemalt kolm korda, Põhja-Euroopa saadikud asuvad aga oma sõnavõtus kohe teema juurde, räägivad kiiresti ja lühidalt ning jätavad nii lõunaeurooplastele mulje, et teema ei ole oluline, lihtsalt sellepärast, et räägiti ju ainult ÜKS kord.

Nägime ka suurt istungitesaali ja saime ülevaate sealsest töökorraldusest. Meelde jäi, et noortel tasub õppida, eriti võõrkeeli, sest tõlkidel on Brüsselis väga palju tööd.

Põnev kogemus oli Parlamentaariumi külastamine. Euroopa Parlamendi ajaloo ja töökorralduse tutvustamiseks on koostatud interaktiivne muuseumikeskkond, kus külastaja saab kaasa elektroonilise giidi. Igaüks otsustab ise, kui pikalt ja põhjalikult ta väljapanekuga tutvub.

Sellega oli meie kohustuslik programmiosa läbitud ja edasi sai igaüks omal käel linna uurida.

Mida kõike me nägime

Tänavapilt oli väga kirju. Erinevad rassid ja rahvused, euroopalikult anonüümne riietumisstiil kõrvuti rahvuslike riiete ja mustritega. Sagimist oli palju, aga jalakäijad ja autod mahtusid kenasti tänavatele ära. Vanalinnale oli omane imemagus vahvlilõhn, vahvlipoed vaheldusid šokolaadipoodidega. Ainuüksi õhus oli miljon kalorit! Loomulikult käisime ära Pissiva Poisi juures. Nägime ära ka Pissiva Tüdruku, aga tema ei ole nii kuulus ning on peidetud ühte kõrvaltänavasse.

Katre Arula kinkis meile enne reisi väikesed sinimustvalged lipud, et Brüsselis tehtud fotodel oleks õige meeleolu.

Brüsselis on palju muuseume, aga et aega oli vähe, pidime tegema nende hulgast valiku. Kuna võiduvideo oli tehtud käsitöömeistrist, läksime uudistama moe- ja pitsimuuseumi. Seal oli hetkel väljas näitus tekstiilitudengite viieaastasest õpingu- ja kujunemisloost. Pitsimuuseumi osa oli aga täiesti vapustav. Seda ei annagi kirjeldada, vaid tuleb ise näha. Kui peent tööd osati teha, milline keskendumine pidi olema! Kui käsitööhuviline satub Brüsselisse ja tal on aega vähe, siis võiks ta eelkõige pitsimuuseumis ära käia.

Anetel oli suur tahtmine minna Mini-Euroopasse ning Eesti grupi täiskasvanud, kel oli plaan sinna minna, võtsid ta kaasa. Mini-Euroopa pole alalt küll suur, kuid emotsioone saab kuhjaga. Anetel vedas, sest ta oli sattunud seltskonda, kel oli lai silmaring ja hulgaliselt reisikogemusi. Peaaegu iga maketi kohta sai kuulda lugusid isiklikest kogemustest, samuti  mujalt kuuldud fakte või võrdlusi. See andis nii palju juurde! Kassast saadud paberkandjal tutvustust ei teinud ta enne Eestisse naasmist lahtigi. Iga riigi kohta oli infotahvel. Vastavale nupule vajutades sai kuulda valitud riigi hümni ja näha makette selle riigi olulisematest vaatamisväärsustest. Pisa torn, Eiffeli torn, Briti Parlamendihoone ja suitsev vulkaan Vesuuv on vaid mõned näited väga põhjalikest ja detailirohketest makettidest, mida näha sai. Eestist oli näidatud jupike Tallinna vanalinna müüri ja Paks Margareeta ning Balti kett.

Oleme väga rahul, et osalesime Jõgevamaa ametite jahi konkursil, tasus pingutada! Aitäh konkursi korraldajatele, aitäh Kaja Kallasele ja tema Brüsseli-naiskonnale!

ANETE MILLER ja KATERIINE VISK, Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased,

ERIKA SARI, sama kooli õpetaja

blog comments powered by Disqus