Veste: Kuldmündiga kaubamajas

Kõnnid Tartu-Jõgevamaa kaubamaja suurtes saalides. Vaatamiseks on välja pandud kümme toekamat ning moekamat brändi. Akendel on suured plagud. Vilguvad reklaamfilmid ja kaiguvad-kõmisevad reklaamlaused. Oled sattunud väljamüügile „Riigikogu valimised 2019“.

Võtame valimiskaubamaja vaateaknad ette selles järjekorras, nagu nad jaanuarilõpu lehest paistavad.

Eesti 200 kõigepealt, vahel kasutatud ka lühendit E200. See tähistab toidulisandit sorbiinhape, mida looduses leidub rohkesti pihlakamarjades. E200 aitab käärimise ja hallitamise vastu kaupade puhul, mille parim enne hakkab mööduma. Vastav kaubamärk sarnaneb Kalevi kommivabriku omaga, aga on kaalujälgijana liigsed kilod vette visanud, purje sirgu ajanud ning loovib pikema plaaniga kaugema tuleviku suunas. Kaugemas tulevikus on meid vähem ning meie õnneindeks on suurem. Ka selle paadikese lemmiksadamas Kallastel.

Roheliste vitriinis on r-tähele kaks lehekest külge kasvanud, tähistamaks jätkusuutlikku eluviisi. Järgmisena näed flaieril maskott Zuzut, kes on rappa läinud. Samuti sisenduslik ja sümboolne. Kui sa ei soovi neljarealist maanteed ega uut raudteed, vaid linna haljastatud pilvelõhkujatega, on see sinu bränd. Kui sa ei taha tselluloosi tootmist, aga tahad seda tselluloosi kasumlikult töödelda, on see sinu valik. Tulevikku ei mõõdeta ju SKP, vaid õnnetunde järgi. Ning naeratavat inimest vaadates paisub õnnetunne minus kahtlemata. Hääletage dinosauruste vastu!

EKRE hüüdlausega „Eesti eest!“. Samuti väga ökoloogiline taaskasutada vanu IRL kampaanialauseid. Maskotiks on sellel brändil rukkilill. Ilus ja sümmeetriline ja keerleks hammasrattana täpselt kehtestatud korra järgi. Kui sulle meeldivad kõige sirgemad lipsud, kõige vormikamad kaabud, kõige valjemad hüüdlaused, siis on see sinu valik. Kui sulle ei meeldi liberaalne demokraatia, kui sa ei talu peavoolumeediat ja liigset viisakust, siis on see pärlikee sulle.

ERE ehk Elurikkuse erakond. Palun seda kaubamärki mitte ära segada tuntud pirnisiidri omaga. Logol näed põlispuud, mis napist elueast hoolimata on oma juurtele moodustanud hooliva mükoriisa. Kui ei soovi Rail Balticut, piiripunkte või süvasadamaid, vali ERE! Põhimõtete nimel hülgas teise erakonna esimees oma pehme tooli ja tegi nimekirja esindamaks loomi-linde, järvi-allikaid ja metsa. Tartu-Jõgevamaal on säästunimekiri, aga nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata, nii karvased kui ka sulelised toetavad neid.

Järgnevad brändid, mis nii tähtsad, et on endale kindlad spektrivärvid kinnistanud.

Isamaa ehk sinised. Logoks kaheksakand või pilliroost jõulukaunistus. Kui oled valitsuses kaalukeeleks, ongi iga päev just nagu jõulud, aina sära! Eriti, kui teised kaks esindusbrändi on nagu tuli ja vesi ning hakkaks kohe omavahel susisema. Aga kui teised kaks mesti heidavad, pead jälle sina tühja koha peal mudavulkaanina mulksuma. „Isamaa on igavene!“ Igav oli Enel, aga Seedrid kasvavad sirgelt meie maal edasi ning tunnevad end hästi nii laigulistes kui ka frakis.

Keskerakond rohelistes toonides. Õiglane riik kõigile! Õ-riik tulgu, tädi Maali tahtmine sündigu, nii nagu Tallinnas, nõnda ka Jõgevamaal. Natuke nänni toob Kohukeste Kiirabi onu Juliusele ka. Karjamaadele kasvab nüüd nelja lehega ristikhein! Ning kui sa väga ootad, on viies Ratas valimisvankril ikka kõikide lemmik Jüri. Lapsi toovad kured, aga kust tulevad tasuta asjad? Kogukonna pangast või piirkonna poest ikka ning astmeliselt.

Reformierakond ehk kollased, kelle vapil hüppab orav. Parem tulevik sinu paremale käele, vasak jäta parem taskusse! Orav on tragi loom, kes oskab pähkleid kännu alla panna ja firmasid erastada. Aga kui sa mõne looma oled kodustanud, pead hoolega peale passima, et ta metsikuks ei läheks. Et oravast ei saaks kuri nugis või koguni saarmas, kes jääaugust palgalõhe välja sikutab. Aga kui sa ihkad oksalt oksale kiiresti kõrgemale hüpata, siis on siin kindlasti sinu puu.

Punased ehk sotsiaaldemokraadid. Vitriinis avab õie tulp või roos nagu Punane Rist. „Igaüks loeb!“ Mina loen ja sina loed, lugemise aasta. Kes loeb romaane, kes luuletusi, kes muinasjutte, kes lasteaiakohti, kes pensionisambaid, kes julgeid unistusi. Viimases hädas võib lugeda isegi rahanumbreid. Aga kui lugemine ära tüütab, tule Toomas Anni tasuta kontserdile, sest temagi meeldib kõigile!

Vabaerakond on toonud kaubamaja hallide seinte vahele maaelu romantikat, seistes terve Eesti eest. Noppinud põllupeenralt karikakra ning katkub selle õielehti: armastan, ei armasta. Näitab meile reklaami rahvakunsti, mis on veel puutumata amatöörteatrite harjutustest. „Oi külad, oi kõrtsid, mu noorus, mu võlu,“ ütles kord Runnel. Raske on olla parteidevastane partei, raske. Aga võib-olla me olemegi sellised – siiralt vabadust armastavad ja nii otsata naiivsed.

Ning viimaks sjurpriiz: Ühendatud Vasakpartei koguni kahe nimekirjaga! Seda pole meie kaubamajas vist veel enne olnud. „Levõi, levõi“, ütles klassik Majakovski ja klassikute järgi me ju käime. Koguni kaks tarka kooliõpetajat kahe nimekirja peale kokku, kes ei mäleta enam midagi Stalinist. Ja lõpuks müügiosakonna ehk Vabariigi Valimiskomisjoni saalomonlik otsus, et viimane neist kustutab koosolekutele jõudmata tule.

Mürtsub trumm ja pillid hüüavad. Sina seisad lubadustest lummatuna särava kaubaleti ees ning hoiad peos kuldmünti, millega saad sooritada vaid ühe ostu. Kaalud sõrmede vahel oma mõistust, südant, tulevikuootusi. Oma vaba tahet!

Jaanus Järs

blog comments powered by Disqus