Verisulis õpilasfirma tahab minna laadale

Õpilasfirmad on mõistagi pisut teistmoodi nähtused kui “päris” firmad: neid ei asutata mitte niivõrd rahateenimiseks kui ettevõtluskogemuse omandamiseks. Firma tegutsemisaeg peab jääma ühe õppeaasta sisse (kuigi keegi ei keela kevadel likvideeritud firmale uuel koolisügisel uuesti elu sisse puhumast!) ning see tuleb registreerida mitte tavalises äriregistris, vaid Junior Achievement’i Arengufondi õpilasfirmade registris. Junior Achievement’I Arengufond esindab Eestis Junior Achievement International’i ? rahvusvahelist organisatsiooni, mis edendab ja koordineerib noortele majandusalaste teadmiste ja ettevõtluskogemuse andmist kogu maailmas. Paljudes Eesti koolides, sealhulgas Jõgeva Ühisgümnaasiumis, õpetatakse majandusõpetust just Junior Achievement’i poolt välja töötatud programmide alusel.

Kool kilekotivabaks

Enne firma asutamist pidid seitse noort ärinaist-meest mõistagi otsustama, millega see tegelema hakkab.

“Algul mõtlesime toidukioski peale, aga toidukraamiga kauplemise kohta on kehtestatud küllalt ranged reeglid. Nii et loobusime sellest ja korraldasime klassis äriideede konkursi, millel kõige rohkem hääli kogus just jalatsikottide valmistamine,” selgitasid Ubose esindajad Annika Arnek ja Kaubi Koch.

Idee pärines noorte sõnul nende majandusõpetajalt Jüri Toidult, kes on üksiti kooli direktor.

“Jüri Toit avaldas arvamust, et kui vahetusjalatsite hoidmiseks kasutataks riidest kotte, muutuks koolikeskkond kilekotivabamaks ja seega loodussõbralikumaks ning ka jalanõude “tervis” paraneks, sest riidest kotis pääseb õhk neile ligi,” ütles Kaubi Koch.

Sussikotid kavatseti algul kaunistada tikandiga, siis aga “leiutati” tunduvalt tootlikum meetod: firma logod ja lõbusad looma- vms pildid prinditakse spetsiaalsele kilele ning kinnitatakse seejärel kuuma triikrauaga riidele. Töö on firma osanikud omavahel ära jaganud: kes lõikab kotte välja, kes õmbleb kokku, kes kaunistab, kes tegeleb paberimajandusega.

“Paberitöö on firmas vist kõige keerulisem. Esialgu takerduski firma asutamine mõneks ajaks paberimajandusse, aga siis võtsime ennast kokku ja saime kolm nädalat tagasi, 20. novembril firma registreeritud,” ütles Kaubi Koch.

Kes toetaks?

Et firma nii värske on, pole keegi selle toodangut veel õieti näinudki, ostmisest rääkimata. Nädala pärast tahab verisulis firma aga esineda juba Raplas toimuval üleriigilisel õpilasfirmade laadal. Laada korraldaja, Rapla Vesiroosi Gümnaasium tähistab üritusega kümne aasta möödumist esimeste õpilasfirmade asutamisest oma koolis. Laat toimub Rapla Konsumi kaubanduskeskuses ning seal selgitatakse välja parim toode või teenus, parim väljapanek ja parim müügistrateegia.

Ubos tahab laadale mineku ajaks valmis saada 150 sussikotti, mis hakkavad olenevalt kaunistuspildi suurusest maksma 29-39 krooni. Sama hinnaga hakatakse kotte turustama ka oma koolis.

Seoses laadaga on noortel ettevõtjatel aga väike mure: Raplasse sõiduks lubati neile kooli väikebuss, aga bensiiniraha, samuti lõunasöögiraha peavad nad ise hankima. Jõgevalt Raplasse ja tagasi on 260 km. Meie ligikaudsete arvestuste kohaselt peaks 300 krooniga vajaliku bensiinikoguse kätte saama. Seitsme inimese lõunatoidule kulub veel paarsada krooni. Äkki leidub Jõgevamaal mõni firma, kes on nõus tulevasi kolleege ses osas aitama? Kui leidub, võiksid nad Kaubi Kochiga ühendust võtta telefonil 5592 7511 või e-posti aadressil ubos@hot.ee.

Majandusõpe on Annika ja Kaubi meelest huvitav. Ning õpilasfirma hea võimalus proovida, kas ettevõtlus kui tegevusala neile ka edaspidises elus sobida võiks.

“Kuna tulumaksu õpilasfirma maksma ei pea, on see hea ja suhteliselt riskivaba võimalus äritegemist harjutada. Õnnestugu siis kauba müük kui hästi õnnestub, kogemuse võrra rikkamaks saame me ikka,” ütlesid Annika ja Kaubi.

Junior Achievement’i registri andmetel on Eestis üldse 61 õpilasfirmat ja Jõgevamaal tegutseb veel Jõgeva Gümnaasiumi õpilaste loodud Koolipuhvet (firma nimi reedab antud juhul ka tegevusala). Ent internetis üleval olev register pole kindlasti täielik, sest ka Ubost pole sinna kolme nädala jooksul veel kanda jõutud.

Muuseas, Junior Achievementi Arengufondi kodulehekülge (www.ja.ee) tasub uurida kõigil majandushuvilistel noortel, sest sealt leiab nii mõndagi kasulikku. Näiteks on Junior Achievement’i Arengufond välja kuulutanud ettevõtlusteemaliste uurimistööde konkursi gümnaasiumi- ja ettevõtlusmuinasjuttude võistluse põhikooliõpilastele ning reklaamivõistluse põhikooli ja gümnaasiumiõpilastele. Uurimistööde konkurss ja muinasjutuvõistlus on, tõsi küll, mõeldud üksnes neile, kes Junior Achievement’i programmide järgi majandusõpetust õpivad, ent reklaamivõistlus on kõigile huvilistele.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus