Vene saatkond korrastab punamonumente

Eelmisel neljapäeval olid kaks meest ametis Põltsamaa kalmistu kõrval asuva Teise maailmasõja ohvritele püstitatud monumendi puhastamise ja värskendamisega. Töö tellijaks on Vene saatkond Eestis.

Montex Group OÜ juhatuse liikme Sergei Nelzini sõnul on ta Teise maailmasõja ohvrite mälestuseks rajatud monumente uuendanud mujalgi Eestis. Eelmisel aastal tegeles ta Harjumaal asuvate monumentidega.  

Enne Põltsamaale tulemist tegi ta sama tööd Laiusel. Nelzin töötab koos oma sõbra Sergei Miljunitoviga.  Tema sõnul vajab Jõgeva maakonnas uuendamist umbes 15 monumenti. Põltsamaal asuva monumendi kordasaamiseks kulub töömehe hinnangul viis-kuus päeva.

Esmalt pesti monument survepesuri abil puhtaks, seejärel tuli paekivist monumendi vuukide vahelt eemaldada lahtine segu ja vuugid uue seguga täita. Nelzini sõnul jääb monumendi fassaadi värskendamine ja värviga katmine siiski järgmiseks aastaks, sest sellist tööd ei saa teha niiskel ja külmal aastaajal.

Nelzin uuendab monumente teist aastat. Enne seda töötas ta ehitajana kõrgehitistel. Ta on parandanud korstnaid, remontinud kirikutorne. Nelja aasta eest kuulus Nelzin nende meeste hulka, kes vahetasid välja Oleviste kiriku torni sarikad ja 200 ruutmeetri ulatuses katuseplekki.

Viis aastat tagasi töötas Sergei Nelzin Tallinna telemastis ja vahetas seal välja teletorni valgustid. Tema paigaldatud on uued valgustid nii teletorni vaateplatvormi katusel, mis asub 170 meetri kõrgusel maapinnast, kui ka 314 meetrise teletorni tipus. Kokku vahetas ta teletornil uute vastu välja umbes 20 valgustit. Kui vaateplatvormile saab teatavasti liftiga sõita, siis torni tippu peab omal jõul ronima. Alpinismiga tegelenud ja langevarjuga hüpanud mehena Nelzin kõrgust ei karda. 

Monumentide kohta arvab mees, et nendega võidelda pole mõtet. Võimalusel tuleb kõik mälestusmärgid säilitada ja korras hoida, sest need on osa riigi ja rahva ajaloost.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus