Veia külas hingemaastikke uurimas

Kunstnik Epp Katus veedab suve Veia külas oma lapsepõlvekodus. Rehe on sõbralik koht väikese maja, sauna, kasvuhoonete ja vanade väärikate maakivist kõrvalhoonetega.


Tegemist on kunstniku ja kunstiõpetaja Epp Katuse lapsepõlvekoduga ja siin veedab ta ka täiskasvanuna oma suved. Et need loominguliselt ühekülgseks ei jääks ja õpetajakutsumus ka suvel rakendust leiaks, kutsub Epp endale suvel külalisi, siin on toimunud suviseid kunstilaagreid ja -kursusi. Oodatud on kõik ja tegeleda saab sellega, mis külalistele jõu-, võimete- ja huvikohane.

Tegevust leidsid kõik

Käisin Rehel kunstikursusel pühapäeval. Seekordseid kursuslasi oli kokku üheksa – neli täiskasvanut ja viis last. Tegevust leidsid nii need, kes olid kohale tulnud oma ideedega, kui minusugune, kes tahtis näha, mis juhtuma hakkab. Ka oli meie kõigi varasem kunstikogemus erinev. Mina lapsepõlvest saati kunstiga tegelenud, täiskasvanuna küll pintsli kaamera vastu vahetanud. Õpetaja Epp ise jõudis kunsti juurde täiskasvanuna, õppis tekstiilikunsti ja teeb kooliajal oma päristööd Tartu lastekunstikooli õpetajana.

Kunstiga oli tulnud tegelema ka Voore kooli õpetaja Heveli, kes enda sõnul sellest seni üsna kaugel olnud. Üks noor inimene, kel  eluvalikud ilmselt alles ees, eriti sõna ei võtnud.   See kõik aga ei tähenda, et meil koos mõnus tegutseda polnuks. Vastupidi, põnev oli, ja mitte ainult neil, kes alustajaseisus. Minul ka.

Otsisime tuttavaid kujundeid

Meie esimeseks ülesandeks, mille juhendaja välja pakkus, olid meelemaastikud. Katsime värvidega õhukest paberit, et seda rebides ja siis kokku kleepides – mäletate, lasteaias tegime kõik seda – luua uus pilt. Teemad ja värvid olid vabad, vist ettevaatlikkusest soovitas ka terapeudiharidust omav  juhendaja, et võiks tekitada nii tumedaid kui heledaid toone. Ja õige ongi, sest elus  tuleb ikka ette igasuguseid toone.

Kes hakkas peale sellest, et luua maailm, millest tead, mis välja peab tulema, ja pärast imetleda uut, milleks see kujunes, kes tegutses kindla plaanita, sobitades tükke kokku nii, et silmale hea tunduks, ja otsustaks pärast, mis see oli. Oli mõnus otsida tuttavaid kujundeid ja värve ja õhustikke maailmadest, mis valmis olid saanud. Kas pildil on mäed või kikilipsuga kaabu, liblikas või laev loojangukumas ja mida need kujundid sinu hingeseisust räägivad ja kuhu juhatavad?

Täiskasvanuid õpetada põnev, lastega tegelda vajalik

Epp ütles, et täiskasvanuid õpetada ja nendega koos pilti vaadata on talle endale põnev. Aga see, et lapsed kunsti üles leiaksid, on olulisem. Nende juhendamine on ta põhitöö. Eriti oluliseks peab ta seda maal, kus huviringide ja -koolide valik väiksem ja transpordivõimalused napimad kui linnas. Väga oluliseks peab Epp, et iga laps, kel huvi selliste asjade vastu, saaks lisaks kooli kunstitundidele võimaluse tegelda maalimise, joonistamise või muu kunstitegevusega vabamas õhkkonnas. Nii püüab temagi oma kursustega anda panuse, et  elukeskkond kodukandis mõnusamaks muutuks.

Peab ütlema, et nooremad osalejad olid tõesti hasartselt tegevuses. Lastel olid oma pildid. Väike inimene ei küsi kunagi, mida ma joonistan, tal on alati teada. Nii said paberile Titanicu viimsed hetked, üle takistuse hüppav hobu. Pildid paberil, asuti Epu akrüülvärvidega kive maalima. Lihtne põllukivi sobib väga hästi loovust arendama. Tuleb ainult süda või lilleõis sealt üles leida ja teistelegi nähtavale tuua.

Tööd said osalejad koju kaasa

Täiskasvanule on vahest olulisemaks võtta koju kaasa ettekujutus sellest, kuidas tulla välja rutiinist, samuti rõõm mõnusast suvepäevast. Aga väike inimene tahab oma töörõõmu tulemust nii sõprade kui perega jagada.

Üks osa kursusest oli Epu personaalnäitus. Ta oli üles riputanud oma taimevaipu ja õlimaale, mis sobisid väga hästi illustreerima õpetussõnu kunsti ja inspiratsiooni teemadel. Vaja on keskenduda ühele tuttavale kindlale kujundile, meeleseisundile või mälestusele ja lisada hiljem need, mis sellega seotud on. Oluline on leida pidepunkt.

See kursus ei jää ainukeseks. Epul on kavas tasapisi jätkata. Täiskasvanutele taimevaibakursus, huvi korral väiksemaid kursusi lastele ja täiskasvanutele. Varem on korraldatud ka kunstilaagreid, Rehe talu Veia külas on selleks hea koht. Huvilised saavad jälgida kunstnik Epp Katuse tegevust Facebook’is https://www.facebook.com/profile.php?id=100009446531056

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus