Veetornist võib sündida tavandimaja

Möödunud laupäeval Heateopäeva raames peetud mõttetalgutel vaagisid Jõgeva Lions-klubi liikmed Turu tänaval asuva EELK Jõgeva kogudusele kuuluva maa-ala ning sealse  veetorni edaspidiseid kasutusvõimalusi. “Lõvid” peavad esmatähtsaks rakenduseta hoone konserveerimist, kuid otsivad ka koos koguduse liikmetega ideid  selle edaspidiseks kasutamiseks.  Ühe mõttena pakuvad nad välja veetorni renoveerimise tavandimajaks, kus saadetakse viimsele teekonnale jäädavalt lahkunud linnaelanikke ja millel oleks ka teisi kultuuriloolisi funktsioone.  Ühtlasi kutsub LC Jõgeva kõiki asjahuvilisi kõnealuse kinnistu edasise käekäigu teemadel kaasa rääkima. 

Konserveerida ja tagada ohutus

Laupäeval käisid LC Jõgeva liikmed vaatamas territooriumi,  mille linn  kiriku ehitamise eesmärgil üheksakümnendate aastate algul luterliku koguduse omandusse andis. Koos maaga sai kogudus tookord nii-öelda kaasavarana ka veetorni. Teejuhiks ja  selgituste jagajaks oli tutvumiskäigul  klubi liige, kirikuõpetaja Valdo Reimann. Kuulati ära ka Jõgeva Lions-klubi liikmetest ehitusspetsialistide arvamus ja leiti, et esmatähtis on hoone konserveerida ja selle ohutus tagada. 

“Rääkisime mõttevahetusel ka võimalustest veetornile ja selle ümbrusele uus kasutusvõimalus leida.  Ühe ideena toetati ehitise renoveerimist  tavandimajaks, kus on ruumid ka igavikuteele lahkunud linnaelanike põrmude hoidmiseks, hüvastijätutseremooniate korraldamiseks ja ehk ka kolumbaarium ehk ruum tuhastatud urnide hoidmiseks. Praegu puudub  maakonnakeskuses oma tavandihoone ja vastavaid teenuseid osutatakse  ja kombetalitusi viiakse läbi linnast kaugemal, enamasti Siimusti või Laiuse kalmistul,” ütles LC Jõgeva juhatuse liige Kalle Piiskoppel.

Võimalikud ka teised variandid

“Arutelul vaeti ka kontserdiruumi, kogukonnaruumi ja vaateplatvormi väljaehitamist. Samuti avaldati arvamust, et energiakasutus tuleks lahendada tuule- ja päikeseenergia  baasil, milleks olemasolev torn häid võimalusi pakub. Kõlama jäi mõte korraldada arhitektuurilise lahenduse leidmiseks ideekonkurss. Samuti pidasime mõttekaks maa-alale pargi kujundamist,” rääkis Piiskoppel, kellelt pärinebki  idee  Jõgeva Lions-klubi  sügisesel avasündmusel kõnealuse  kinnistu edasist käekäiku arutada.

“8. oktoober on LC kalendris kuulutatud Heateopäevaks. Minu arvates võivad heateod olla ka tulevikku suunatud.  Enne mõtte avaldamist klubikaaslastele arutasin asja oma orelimängijast abikaasa Anuga ja kirikuõpetaja Valdo Reimanniga, kes teema käsitlemise heaks kiitsid,” ütles ta.

“Jõgeva Lions-klubi kutsub veetorniga krundi tuleviku teemadel kaasa mõtlema kõiki huvilisi. Ühtlasi leiame, et probleemiga tegelemiseks ja parimate lahenduste leidmiseks tasuks luua eraldi mittetulundusühing,” lisas Piiskoppel.

LC Jõgeva sügishooaja avaüritusel pani klubi senine president Mart Kirss ametiraha kaela mantlipärijale  Kalle Pindile.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus