Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilased käisid Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis esimest kooliveerandit lõpetamas juba kolmandat aastat järjest. Teisipäeval, kui Vooremaa Palamusel käis, olid vana aja koolitundi pidamas parasjagu Sadala, Torma ja Pala põhikooli lapsed.
“Tere! Mina olen Aivar. Kuidas sinu nimi on?” küsis maavanem Aivar Kokk esimeses pingis istuvalt poisilt. Ja sai pärast kättpidi tuttavaks ka kõigi teiste klassisistujatega. Torma ja Pala vallavanemat Riina Kulli ja Kalev Kursi polnud tal lastele tutvustada vaja: lapsed olid neid ennegi näinud. Maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Heiki Sildniku nägu oli enamikule aga võõras. Nüüd enam mitte.
Maavanema kitarrimängu saatel lauldi ühiselt ära “Põdra maja”. Rütmipillidega aitasid kaasa teisedki suured inimesed. Sissejuhatus tehtud, võttis ohjad klassitoas üle muuseumipedagoog Aili Kalavus. Tema jutust said lapsed teada, mida ja kuidas õpiti selles klassitoas enam kui sada aastat tagasi: siis, kui “Kevade” autor Oskar Luts alles koolipoiss oli.
Naabrimeeste kartohvlid
Laual olevatelt töölehtedelt kooris salmi lugemine tuli lastel väga hästi välja. Eks salm oli trükitähtedega trükitud ka ja seepärast kõigile hästi arusaadav. Selle kokku arvutamiseks, mitu kotti panid naabriperemehed Hans, Juhan ja Joosep kevadel “kartohvleid” maha, võeti appi klassitoas seisev suur jalgadel arvelaud. Martin, kes arvelaua nuppe liigutama kutsuti, sai igatahes täitsa õige tulemuse.
Ärevad hetked saabusid nii muuseumipedagoogile kui ka lastega kaasas olnud õpetajatele siis, kui tuli aeg pinkidel olevad tindipotid lahti korkida ja Töölehtede teisel küljel olevat kihelkonnakooli tunnistust välja kirjutama hakata. Hariliku sule ja tindiga pole tänapäeva lapsed tavaliselt ju kokku puutunud ning õnnetused kerged tulema. Ja seda pahandust siis veel vaja, kui väljasõidule selga pandud pidulikud riided määritud saavad!
“Sa pead ikka sule uuesti tindipotti kastma, kui sulg kuivaks saab. Kõvemini pealevajutamine ei aita,” tuli muuseumipedagoogil nii mõnelegi koolijütsile selgitada. Pliiatsi ja pastakaga kirjutama harjunule võib sule alatasa tindipotti torkamine tõesti esialgu võõrastav tunduda.
Kui koolitund läbi, mindi üles ärklisaali, kus igaüks sai kingituseks Henno Käo raamatu “Maailma ots ja teisi lugusid” ning peale selle veel mahlapaki ja ?okolaaditahvli. Raamatud ostsid kahasse maavalitsus ja omavalitsused, joogi- ja söögipoolise annetasid Põltsamaa Felix ja Kalev.
Kaheksa Tootsi
“Minu klassis on vaid üks tüdruk ja kaheksa poissi,” ütles Pala Põhikooli esimese klassi juhataja Marve Juursalu. “Ja poisid on kõik pigem Tootsid kui Arnod. Ei tea, kuidas see nii juhtunud on, et selles kandis tol aastal puha poisid sündisid. Klassi ainus tüdruk on praegu veel haige ka, nii et klassis on mul nagu sõjavägi.”
Aga et Marve Juursalu poisteklassi üle õnnetu oleks, ei paistnud küll kusagilt välja.
Sadala kooli esimese klassi lastega oli Palamusel kaasas mitte ainult klassijuhataja Tiina Valk, vaid ka kooli vastne direktor Tiia Kikkatalo.
“Palamuse muuseumis olin paar aastat tagasi korra käinud, aga sellist veerandilõpuüritust nägin küll esimest korda,” ütles Tiia Kikkatalo. “Nii vahva oli! Meie mäletame ju oma esimesest kooliaastast ainult esimet septembrit, nende laste mällu jääb aga ka see tore muuseumiskäik.”
RIINA MÄGI