Veel kord Jõgeva kinost

Jõgeva kino avaseanss tehti häälestamata aparatuuri ja poolvalmis tehnikaruumiga. Aga neist puudustest saab üle. Suurem häda on see, et ekraan on viidud kõrgele lae alla: kael jääb seansi jooksul kangeks. Pealegi on ekraan laupsile ? sellise ekraani puhul ei saagi pilti teravaks. Lisaks sellele kostab vaatesaali tugev aparatuurimüra. Kinomehaanikul puudub aga seansi jälgimise võimalus, sest tal pole oma vaateakent.

Avaseansiks toodi kohale Tapa Kultuurikoja spetsialistid. Ma arvan, et kohalik kinomehaanik hr Alliksaar oleks ise apsudeta hakkama saanud (film oli valesti laetud, kaks korda pilt kaadrist väljas, aparaadiruumist kostis jutukõmin).

Esimese hooga kavatsesin pärast kümneminutilist filmivaatamist seansilt lahkuda, kuid läksin hoopis aparaadiruumi, et natuke nõu anda. Ent seal kogesin umbes sellist suhtumist, et mis sa, loll maamees, ka kinost tead… Eestis pidavat filmile eestikeelne tekst sisse põletatama ja sellepärast ei saagi pilti teravustada!!! Kosmoses, Ekraanis ja Coca-Cola Plazas on ju pilt korras. Ainult et neis on nõgus ekraan. Meil oli kõigele lisaks laiekraani optika valeks keeratud või  häälestamata jäetud.

Kiidusõnu peab ütlema heliaparatuuri kohta. See on väga heal tasemel, kuid rikub kultuurimaja saali interjööri. Avaseansil näidati paraku monoheliga filmi. Nii et heliefektidest me osa ei saanud.

Et kultuurikeskuse hõivatuse tõttu toimuvad kinoseansid ainult pühapäeviti, ei saa Jõgeval teha eriseansse lasteaedadele ja koolidele. Õpilastele võiks muidu näidata õppefilme ning kirjandusklassika ekraniseeringuid, nagu ?Anna Karenina?, ?Sõda ja rahu?, ?Mäeküla piimamees? jt. Filmitootjad peavad, muuseas, parimateks kinopäevadeks neljapäeva ja reedet, mitte aga pühapäeva õhtut enne uue töönädala algust. Kui kinokülastaja peale mõelda, peaks tal olema võimalus seansiaega ja -päeva valida.

Mina pean seda kinoprojekti isegi nõrgemaks kui minu kunagine 16 000 krooni maksnud koridorikino kaubahallis.

Loodan siiski, et hr Alliksaar saab aparatuuri normaalselt jooksma. Pildi teravuse osas pole tal muidugi midagi teha: füüsikaseadusi ei saa muuta isegi võimul olev partei.

Lõpetuseks olgu öeldud, et avaseansil näidatud filmivariant Edith Piafi elust oli huvitav ja vaatasime naisega uduse seansi ikkagi lõpuni.

TIIT TÕNTS,
kinokülastaja

blog comments powered by Disqus