Pöidlaküüdiga reisimine on igati tervitatav ettevõtmine, arvestades selle odavust, lõbusust ning võimalust tundma õppida uusi inimesi. Mida staažikam hääletaja, seda enam kinnistub tundmus, et ega midagi halba ole juhtunud ega saagi juhtuda. Kui ka senised pöidlaküüdireisid on olnud igati sujuvad, ei tohiks valvsust siiski kaotada.
Olen nii tudengipõlves kui ka hiljem kuulnud äraütlemata lõbusaid lugusid hääletamisseiklustest siin ja teisel pool riigipiiri, politseitöös on aga paraku ette tulnud ka äärmiselt traagilise lõpuga juhtumeid. Roolikeerajate seas, kes igati heasoovlikult oma sõidukiistet ja head seltskonda reisida soovijatele pakuvad, liigub üksikjuhtudel ringi ka kahtlaste motiividega või lihtsalt hullumeelseid autojuhte. Mõni on sattunud kihutaja või roolijoodiku pardale, eriti äärmuslikel juhtudel on pöidlaküüt päädinud aga röövimise, ründamise või lausa vägistamisega.
Ka autojuhid pole sellistes olukordades alati kaitstud pool. On olnud küütisoovijaid, kes masina salongi ära määrivad, lahkudes autost võõrast vara kaasa haaravad. Ette on tulnud näiteks ka juhtum, kus autojuhile asetati kõrile nuga ning sunniti teda mujale sõitma.
Nagu öeldud, valvsust ei tohiks keegi kaotada ja kõik võiksid teada, kuidas pöidlaküüdiga võimalikul muretult reisida.
Kui olete hääletaja:
· Andke oma lähedastele igaks juhuks alati teada, kuhu on plaanis sõita ja millal pärale jõuda.
· Lähedastele võiks ennetavalt edastada ka võimalikult palju infot sõiduki ja selle juhi kohta. Näiteks võib “häälega” sõidukile saades edastada lähedastele lühisõnumiga sõiduki registreerimisnumbri, mille abil saab küütipakkunu isiku vajadusel hiljem tuvastada.
· Internetiportaalis pöidlaküüti küsides on võimalik suhelda küüdipakkujaga, lisaks uurida veebis tema varasemat tausta.
· Kui sõidukijuht näib kahtlane ja tunnete end võõras autos reisides ebamugavalt, nõudke peatust, et maha minna. Oma heaolu ja turvalisust arvesse võttes on alati võimalik hääletada mõnele teisele autole või jätkata sõitu ühistranspordiga.
· Kui sõidukis pakutakse keelatud aineid või kahtlasi jooke, siis keelduge neist. Teie ebaadekvaatset seisundit võidakse ära kasutada teie enda vastu.
· Ärge istuge sõidukisse, kui juht on joobekahtlusega või autos tarvitatakse alkoholi.
· Kindlam on reisida, kui suudate end võimalikus ohuolukorras kiiresti kaitsta. Selleks puhuks on hea, kui soetate endale igaks juhuks pipragaasi.
· Võimalusel reisige koos mõne sõbra-tuttavaga, sest mitmekesi on alati turvalisem ringi liikuda.
· Loomulikult on ühistranspordiga liiklemine kulukam, kuid see-eest kellaajaliselt kindlam ja turvalisem ning võimalusel tasub pigem seda kasutada.
Kui olete autojuht:
· Andke hääletajale hinnang temaga vesteldes. Kui midagi tundub kahtlane (isik on joobes, agressiivne), on alati võimalik küüdi pakkumisest keelduda.
· Võttes korraga peale rohkem kui ühe hääletaja, peate olema veendunud, et suudate neil silma peal hoida.
· Hääletajaga sõites arvestage, et olete võtnud vastutuse võõra inimese elu eest. Liigelge seadusi järgides ning veenduge, et kaasreisija kasutaks turvavööd.
Need meeldetuletused ei ole kellegi hirmutamiseks, sest enamasti sujub pöidlaküüdireis sekeldusteta. Samas tasub olla valvas, sest keegi ei tahaks olla nende väheste hulgas, kellel nii hästi ei lähe. Turvalist teekonda kõigile küüdisoovijatele ja ka -pakkujatele!
i
MAARJA PUNAK, politsei- ja piirivalveameti veebikonstaabel